Karabinki Simonowa na emeryturę. Groty trafiły do Straży Granicznej [WIDEO]

17 marca 2019, 17:21

Zmienia się wyposażenie funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej SG. W ubiegłym roku funkcjonariusze zostali dodatkowo ukompletowani w mundury i broń na wzór żołnierzy KOP. Teraz wysłużone karabinki Simonowa zastąpią polskie GROT-y.

Kompania Reprezentacyjna SG otrzymała nowe karabinki do wystąpień reprezentacyjnych.  Są to produkowane w Radomiu Karabinki Reprezentacyjne 5,56 mm GROT R20 FB–M2. Zastąpią one wysłużone, Samopowtarzalne Karabinki Simonowa (SKS) radzieckiej konstrukcji. Tej samej broni używają Żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Graniczej

Jak podkreśla SG, zakupione uzbrojenie cechuje modułowa konstrukcja, dzięki której karabin przystosowany specjalnie do wystąpień reprezentacyjnych. Można go też przekształcić na karabin w wersji bojowej – wystarczy tylko zmienić moduł lufy.

Obecnie, wchodzący w skład Kompanii funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG intensywnie trenują, aby przystosować chwyty i elementy musztry do nowego rodzaju broni. Jak informuje Straż Graniczna, pierwszy sprawdzian, a zarazem oficjalne wystąpienie nastąpi już niebawem na planie filmowym serialu Wataha.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Groty dla Kompanii Reprezentacyjnej SG to nie jedyne karabinki z radomskiej fabryki jakie w ostatnim czasie kupili pogranicznicy. Przypomnijmy, na początku grudnia SG podpisała umowę na 122 komplety broni w wersji Grot C16 FB-M1 (ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej). Karabinki powinny już od 3 miesięcy być w rękach funkcjonariuszy, bo dostawy planowane były na 21 grudnia ubiegłego roku. Wartość umowy opiewała na kwotę 1 108 370 złotych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Adam
poniedziałek, 18 marca 2019, 09:25

Myślę że dekomunizacja posuneła się troszkę za daleko... Ciekawe jak Grot zniesie uderzenia kolbą o posadzkę... No chyba że zmieni się regulamin musztry

Rzyt
poniedziałek, 18 marca 2019, 08:14

Wystarczy wymienić lufę...po co zamawiać karabin w opcji strzelania na ślepo tylko...to jest bezsensu...lub ktoś/coś się obawia kogoś. Chyba pierwsi we wszechświecie jesteśmy, którzy na parade mają karabinki zabawki

dim
poniedziałek, 18 marca 2019, 08:02

Wszystkiego brak ze sprzętu faktycznie bojowego, do działań rzeczywistych, ale jest dbałość po pierwsze o kompanie, czy wkrótce o bataliony reprezentacyjne. Mnie się to wydaje żenującą głupotą. W przeciwnym wypadku musiałbym przyjąć, że ma miejsce sabotaż celowy. Gdyż o sensie merytorycznym, czyli o podwyższeniu rzeczywistej obronności Polski nie ma tu co mówić.

Ghgjgjgjg
niedziela, 17 marca 2019, 22:22

Żadnych konkretów tylko ciąg dalszy zakupów w ilościach paradnych i dla kompanii reprezentacyjnych...

Sebo
niedziela, 17 marca 2019, 21:44

Kompania Reprezentacyjna.. I wszystko jasne

Reklama
Tweets InfoSecurity24