Reklama

Karabinki Simonowa na emeryturę. Groty trafiły do Straży Granicznej [WIDEO]

17 marca 2019, 17:21

Zmienia się wyposażenie funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej SG. W ubiegłym roku funkcjonariusze zostali dodatkowo ukompletowani w mundury i broń na wzór żołnierzy KOP. Teraz wysłużone karabinki Simonowa zastąpią polskie GROT-y.

Kompania Reprezentacyjna SG otrzymała nowe karabinki do wystąpień reprezentacyjnych.  Są to produkowane w Radomiu Karabinki Reprezentacyjne 5,56 mm GROT R20 FB–M2. Zastąpią one wysłużone, Samopowtarzalne Karabinki Simonowa (SKS) radzieckiej konstrukcji. Tej samej broni używają Żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Graniczej

Jak podkreśla SG, zakupione uzbrojenie cechuje modułowa konstrukcja, dzięki której karabin przystosowany specjalnie do wystąpień reprezentacyjnych. Można go też przekształcić na karabin w wersji bojowej – wystarczy tylko zmienić moduł lufy.

Obecnie, wchodzący w skład Kompanii funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG intensywnie trenują, aby przystosować chwyty i elementy musztry do nowego rodzaju broni. Jak informuje Straż Graniczna, pierwszy sprawdzian, a zarazem oficjalne wystąpienie nastąpi już niebawem na planie filmowym serialu Wataha.

image
Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Groty dla Kompanii Reprezentacyjnej SG to nie jedyne karabinki z radomskiej fabryki jakie w ostatnim czasie kupili pogranicznicy. Przypomnijmy, na początku grudnia SG podpisała umowę na 122 komplety broni w wersji Grot C16 FB-M1 (ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej). Karabinki powinny już od 3 miesięcy być w rękach funkcjonariuszy, bo dostawy planowane były na 21 grudnia ubiegłego roku. Wartość umowy opiewała na kwotę 1 108 370 złotych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
PiotrEl
poniedziałek, 18 marca 2019, 13:34

SKS wyprodukowano około 15 mln egzemplarzy. 80 % wietkongu używało nie kbk AK a SKS właśnie. Z kałaszem przegrał bo był droższy w produkcji - zamiast tłoczenia było kucie i frezowanie. W USA jest ich ponad 2 mln. Cechuje go wysoka kultura pracy. GROT zostanie zapomniany a SKS będzie dalej używany.

Zenek
poniedziałek, 18 marca 2019, 12:26

a na kiego grzyba SG potrzebna kampania reprezentacyjna? Przecież to kosztuje, i to niemało...

Dark
poniedziałek, 18 marca 2019, 12:21

Po co straży granicznej kampania reprezentacyjna ... komunizm w czystej postaci ... kompanie, orkiestry etc ...

Marek13
poniedziałek, 18 marca 2019, 11:01

Zbieranie łusek po strzelaniu... nawet ze ślepaków... Ciekawe czy to się kiedyś zmieni w służbach mundurowych... I te opinacze jak za dawnych lat...

Serwor
poniedziałek, 18 marca 2019, 10:55

Jak to mówią Rosjanie, paradnaja armia. I niestety mają racje jak widać. To wynik tego że ci co rządzą nigdy sami nie byli w armii.

Reklama
Tweets InfoSecurity24