Szef MSWiA o walce z wakatami w policji

22 maja 2020, 15:09
policja ślubowanie
Fot. Śląska Policja

Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę dla doświadczonych funkcjonariuszy, aby zachęcić ich do nieprzechodzenia na emeryturę mundurową. Ustawa trafi niedługo do parlamentu - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, w odpowiedzi na pytania InfoSecurity24.pl, podczas piątkowej konferencji. Resort zamierza walczyć w ten sposób ze zwiększającą się liczbą wakatów, m.in. w policji, związanej w ostatnich miesiącach przede wszystkim z pandemią koronawirusa i wstrzymaniem naborów.

Kamiński pytany na konferencji prasowej o to, czy epidemia koronawirusa ze względu na zawieszenie naborów w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła na zwiększenie liczby wakatów podkreślił, że "epidemia ograniczyła nabór do policji". "Na razie wiele procedur zostało zawieszonych i mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli odmrozić te procedury" - dodał.

Rzeczywiście epidemia ograniczyła nabór do policji, wiele procedur zostało zawieszonych. Miejmy nadzieje, że już niedługo będziemy mogli odmrozić te procedury. Nabór do policji jest czymś niezwykle ważnym zwłaszcza w obliczu liczby wakatów, które są w policji. W tej chwili jest ich ok. 7 tys. To jest duża liczba i musimy się z tym problem zmierzyć.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Sposobem, na poradzenie sobie z wysoką liczbą wakatów, m.in. w policji, oprócz - w miarę możliwości - szybkiego odblokowania naborów, ma być zachęcenie funkcjonariuszy do pozostawania w służbie, już po nabyciu przez nich praw emerytalnych, czyli przedemerytalny dodatek motywacyjny. Zdaniem szefa MSWiA "niezwykle ważne jest to, aby dobrzy funkcjonariusze posiadający ogromne doświadczenie chcieli służyć w policji, a nie przechodzić na emerytury". Kamiński zapewnił, że resort spraw wewnętrznych wypracował w dialogu ze związkami zawodowymi "atrakcyjną dla znakomitych, doświadczonych funkcjonariuszy propozycję dłuższego pozostania w służbie, a nie przechodzenia na emeryturę mundurową".

Minister poinformował, że "rząd pozostaje na końcowym etapie pracy nad ustawą i za chwilę będzie ona kierowana do parlamentu". Wyraził nadzieję, że "przyjęcie ustawy przez parlament rozwiąże sprawę wakatów w policji, zwłaszcza w czasie zamrożenia procedur naboru". Rozwiązanie o którym mówił Kamiński stanowi część tzw. superustawy, a MSWiA jest zdeterminowane by nowe regulacje weszły w życie jeszcze w tym roku. 

Dodatek pierwszego stopnia, w wysokości 1,5 tys. zł brutto przysługiwałby funkcjonariuszom, którzy ukończyli 25 lat służby. Natomiast dodatek drugiego stopnia – w wysokości 2,5 tys. zł brutto otrzymaliby funkcjonariusze po 28,5 latach służby. Dodatek nie będzie stanowić podstawy wymiaru emerytury. Świadczenie motywacyjne nie będzie wliczane również do podstawy obliczania nagrody jubileuszowej i odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby. 

Przyznanie dodatkowych należności dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby nadal w niej pozostaną, stanowi realizację jednego z punktów porozumienia pomiędzy MSWiA a stroną społeczną reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych, z 2018 roku. Wydawało się jednak, że epidemia koronawirusa może zatrzymać procedowanie przygotowanej przez MSWiA ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ale projekt wkracza jednak właśnie na kolejny legislacyjny etap. Jeszcze do jego wersji, która pojawił się w marcu br., szereg uwag zgłosili mundurowi związkowcy. Cześć z nich została przyjęta i wdrożona przez resort. 

Zasady, na postawie których mundurowym przysługiwałby właśnie wspomniany podczas konferencji przez ministra przedemerytalny dodatek motywacyjny, były jedną z kwestii spornych. Związkowcy, w uwagach wysłanych do MSWiA stwierdzili, że "rozwiązanie uzależniające przyznanie świadczenia od niesformalizowanej opinii bezpośredniego przełożonego jest niekorzystne w uwagi na wątpliwy obiektywizm decyzji". Jak dodali, "czynnikiem, który w najwyższym stopniu zdecyduje o skuteczności przedemerytalnego dodatku motywacyjnego będzie jego powszechny charakter". Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zaproponowała, "by opinię, o której mowa w art. 120a ust. 3 zastąpić sformalizowaną opinią, o której mowa w art. 35 ustawy o Policji i analogicznych zapisach w ustawach o SG i PSP". "Konsekwencją tej propozycji jest odpowiednia zmiana w art. 120a ust. 4 pkt 4 i skreślenie ust. 5, a także uzupełnienie przepisów wykonawczych w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy" - wyjaśniała. Zgodnie z wcześniej pojawiającymi się deklaracjami ze strony kierownictwa MSWiA, resort zdecydował się przychylić do tej propozycji, zrezygnowano więc z warunku przyznania świadczenia po uzyskaniu opinii określonej w art. 120a ust. 3.  Analogiczne zmiany dotyczyć mają też ustaw o Straży Granicznej oraz o Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dokument wyglądał będzie w ostatecznym kształceni, jeszcze nie wiadomo. Sporo uwag zgłosiło też bowiem Ministerstwo Finansów. Jak wskazał w piśmie z 11 maja wiceszef resortu Tomasz Robaczyński, w świetle panującej obecnie pandemii COVID-19 i trudnych do przewidzenia dalszych skutków społeczno-gospodarczych i finansowych z nią związanych, "poważnego rozważenia wymaga zasadność wprowadzenia w chwili obecnej przewidzianych w projekcie ww. ustawy działań generujących istotne, dodatkowe wydatki dla budżetu państwa".

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 90
Tom
wtorek, 26 maja 2020, 15:59

Trzeba docenić kierownictwo 25+. To w końcu na nich spadnie obowiązek przeprowadzenia analiz dlaczego policjanci ze stażem 15 do 24 l. zwalniają się w hurtowych ilościach

czwartek, 28 maja 2020, 15:23

Brawo.Ten dodatek jest dla oficerów.Na dole nikt nie wytrzyma 25lat

Emeryt
wtorek, 26 maja 2020, 07:53

Według mnie promowanie policjantów aby dłużej zostawali w policji jest niezdrowe ponieważ zmieni się atmosfera w policji, gdyż starzy policjanci co mogą odejść na pełną emeryturę będą blokować wakaty i ograniczać awanse młodym. Wcale nie jest tak,że starzy policjanci maja tak wspaniałe doświadczenie, wśród młodych jest także dużo bystrych chłopaków i dziewczyn.

Kris
wtorek, 26 maja 2020, 00:37

Witam wszystkich policjantów. Jestem zdziwiony i rozczarowany że pomija się policjantów z wiekiem 15, 20 lat bo to oni stoją na pierwszej lini. Tam nadal będą rezygnować że służby i emka. Teraz wyobraźcie sobie że ci po 25 lat, komendanci naczelnicy i kierownicy choć ci ostatni raczej są nawet przed 15 a starszy na ulicy. I właśnie oni dostaną kasę to tak się zrobią ambitni czy nawet sługusami że zagrają każdego poniżej byle się utrzymać. I co z tego wyjdzie że zostaną z młodymi którzy odejść nie mogą A jak dociągną 15 to będą super.....cząć do cywila, bo kto to wytrzyma. Ale ci 15 i 20 są wpisani na straty. Najlepiej żeby już odeszli bo przecież na jego miejsce przyjdzie młody co 25 będzie musiał robić i wybory nie ma chyba że zrezygnuje przed emką. No ciekawe o co w tym chodzi. Szybką zmiana pokoleniowa w policji.

Zwykły
poniedziałek, 25 maja 2020, 22:07

A może jakiś dodatek dla tych co mają już 15 lat służby i się zastanawiają czy odchodzić na emkę. bo już lipa straszna się robi w tej firmie

Piotr
poniedziałek, 25 maja 2020, 20:28

Nie jest to dobry pomysł. Większości starych nic się już nie chce. Zamiast blokować te etaty, trzeba te środki przeznaczyć na fundusz motywacyjny.

Tweets InfoSecurity24