Kamiński "czyści" służby i wojsko. Prace straci kilkanaście tysięcy osób?

16 maja 2019, 13:25
Mariusz Kamiński, fot. premier.gov.pl
Fot. premier.gov.pl

Byli pracownicy komunistycznych służb specjalnych, funkcjonariusze służb wojskowych i ich współpracownicy przed 1989 r. nie uzyskają poświadczeń bezpieczeństwa. Dostęp do informacji niejawnych stracą tysiące urzędników i pracowników prywatnych firm - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wynika z informacji przekazanych przez DGP, dotyczyć to będzie także tych osób, które zostały pozytywnie zweryfikowane na początku lat 90-tych. Nowe regulacje ma forsować minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Według dziennika regulacja, która idzie dalej niż weryfikacja przeprowadzona w służbach na początku lat 90., zapisana jest w projekcie ustawy o ochronie informacji niejawnych. Pomysłodawcą zmian, ma być minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. 

Gazeta pisze, że Kamiński 26 kwietnia skierował pismo do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów, w którym przekazuje do rozpatrzenia projekt ustawy "z pominięciem pozostałych etapów procesu legislacyjnego określonych Regulaminem Pracy Rady Ministrów".

Powodem ma być „pilne dostosowanie obecnych rozwiązań do obserwowanych w ostatnim okresie zmian i występowania nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, w tym dla informacji niejawnych" - czytamy.

"DGP" wskazuje, że nowe rozwiązania mają dotyczyć m.in. odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa, które umożliwia dopuszczenie do pracy lub służby związanych z dostępem do informacji objętych klauzulą "poufne" lub wyższej. Taka odmowa ma być automatyczna, gdy "osoba sprawdzana była zatrudniona lub współpracowała z organami bezpieczeństwa, o których mowa w art. 2. ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa z lat 1944–1990".

"Oznacza to, że byłym pracownikom komunistycznych służb specjalnych automatycznie nie będzie przedłużane poświadczenie dopuszczające do państwowych tajemnic. Nawet jeśli zostali pozytywnie zweryfikowani po upadku PRL i dostali pracę np. w policji, Urzędzie Ochrony Państwa innych organach bezpieczeństwa państwa czy dyplomacji" - wyjaśnia "DGP. Brak dostępu do informacji klauzulowanych może pozbawić stanowisk nawet kilkanaście tysięcy osób.

Jak zauważa dziennik, istotne jest też zawarte w zapisie sformułowanie "lub współpracowała", ponieważ poszerza ono - jak czytamy - "krąg osób, które dotknie ustawa".

Według "DGP" projekt ma być procedowany w trybie pilnym, a osobą odpowiedzialną za jego wprowadzenie ma być sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik. "Nie wiadomo, jaki ostateczny kształt przyjmie ustawa, ale projekt zakłada również m.in. rozbudowanie ankiety bezpieczeństwa osobistego. Zakładana data wejścia ustawy w życie to 1 października 2019 r." - podaje "DGP".

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
QWE
czwartek, 16 maja 2019, 23:45

No cóż w 1990 r. rozpoczęła się budowa Policji, UOP i innych instytucji. Od tego czasu minęło 28 lat, pytanie, czy przez te 28 lat nie udało się w służbach i Policji wykształcić fachowców, którzy nie otarliby się o departamenty MSW PRL. Po drugie zabieranie tym fachowcom z departamentów MSW PRL było głupotą, bo zostali zweryfikowani pozytywnie przez Państwo Polskie, lepiej lub gorzej zweryfikowani, a następnie służyli wiernie RP. Emerytury przywrócić, reszcie fachowców podziękować.

Tupet
niedziela, 19 maja 2019, 18:12

Pamiętaj kto ich weryfikował. Weryfikacja-relokacja-i jedziemy dalej z cyrkiem.

007
czwartek, 16 maja 2019, 21:27

W głowie się nie mieści że jeszcze w służbach pracuje aż tyle osób, które pracowały przed 1989 rokiem. Toż to ponad 30 lat temu ! Jak jest zatem średnia wieku w służbach?

Grzechu
czwartek, 16 maja 2019, 21:07

Chorych pomysłów ciąg dalszy, sprzątaczka pucująca za komuny korytarze w MSWIA straciła połowę emerytury bo "była pracownikiem służb siłowych PRL"!! Facet wstemplowujący przez 20 lat stempelki graniczne na przejściu granicznym na lotnisku, też stracił pół pensji bo Wojska Obrony Pogranicza podlegały MSWiA!! PARANOJA to mało powiedziane!!

asdasfsdafsd
piątek, 17 maja 2019, 12:36

Manipulujesz, podając skrajne przykłady. Większość, których dotknęła ustawa, to nie sprzątaczki. Poza tym nie każdy mógł zostać sprzataczką w służbach, trzeba było mieć koneksje, a koneksje mieli głównie ludzie władzy. Tak więc w praktyce te sprzątaczki pochodziły z rodzin, kóre służyły sowietom.

wojtek
piątek, 17 maja 2019, 05:34

Jesli nie byl w zwiadzie WOP to nie stracil. A jesli byl, to utracil slusznie, tylko za pozno.

Sebo
czwartek, 16 maja 2019, 21:01

Pytanie czy to nie zbyt drastyczne srodki..

ziom
piątek, 17 maja 2019, 00:20

Niby w jaki sposób?

Robert
czwartek, 16 maja 2019, 19:51

Jak poszerzą ankietę to trzeba będzie chyba ze 2 lata czekać na poświadczenie, przecież już teraz się nie wyrabiają

Tweets InfoSecurity24