Dwa kolejne Black Hawki dla Policji. Jest zgoda premiera

28 lutego 2019, 13:23
policja black hawk
Fot. Policja.pl

Polska Policja kupi dwa kolejne Black Hawki - zapowiedział dziś szef MSWiA Joachim Brudziński. Jak poinformował jest na to zgoda premiera Mateusza Morawieckiego. Deklaracja szefa MSWiA jest potwierdzeniem ubiegłorocznych zapowiedzi o kolejnych śmigłowcach w Polskiej Policji. Jeśli zakup dojdzie do skutku, formacja posiadać będzie łącznie pięć śmigłowców S-70i Black Hawk.


Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego kolejne Black Hawki trafią do polskiej policji - zapowiedział w czwartek szef MSWiA Joachim Brudziński na otwarciu posterunku policji w Dubeninkach (warmińsko-mazurskie). Brudziński poinformował również, że "decyzją pana premiera zostały zakupione najnowocześniejsze helikoptery Black Hawk, dwa z nich już trafiły do polskiej policji". "Mam ten zaszczyt, że właśnie tutaj, w Dubeninkach, mogę poinformować, że decyzją pana premiera kolejne Black Hawki będą trafiały do polskiej policji. Ten trzeci już zamówiony, ale kolejne dwa" - przekazał szef MSWiA. 

Dodał, że premier wyraził zgodę, aby najnowocześniejsze Black Hawki zostały skierowane na "rubieże Rzeczpospolitej". Jak informował jeszcze w ubiegłym roku rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka, wszystkie Black Hawki będą w dyspozycji do zarządu lotnictwa w KGP. Dziś wiemy, gdzie konkretnie będą pełnić służbę.

Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie.

Joachim Brudziński, szef MSWiA

Jak podkreślają eksperci, o ile z punktu widzenia szybkości prowadzenia policyjnych działań rozlokowanie śmigłowców w różnych garnizonach jest jak najbardziej zrozumiałe, o tyle z ekonomicznego punktu widzenia może się okazać dość kosztowane i nieco skomplikowane. Wiązać się to może m.in. z koniecznością przeszkolenia pięciu ekip naziemnych i przygotowania pięciu odrębnych baz logistycznych.

Przypomnijmy, Policja kupiła do tej pory łącznie trzy śmigłowce S-70i Black Hawk. Dwa z nich, dostarczono w listopadzie zeszłego roku, a wartość zamówienia opiewała na ponad 140 mln złotych. Umowa na trzecią maszynę podpisana została 19 listopada i jak informowaliśmy koszt jej zakupu to prawie 65 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami, w ręcę policyjnych pilotów śmigłowiec powinien trafić już niebawem, bo planowany termin dostawy to marzec 2019 roku. Jak na razie nie wiemy ile kosztować będą kolejne dwie maszyny, jednak biorąc pod uwagę poprzednie umowy można się spodziewać że cena może przekroczyć nawet 100 mln złotych. Po zakupie dwóch kolejnych maszyn Policja łącznie posiadać będzie już 5 Black Hawków, czym znacząco odmłodzi swoją powietrzną flotę. Najmłodsza z eksploatowanych operacyjnie maszyn miała dotąd 13 lat, a najstarsza, bagatela aż 47. Policja dysponuje w tej chwili śmigłowcami: S-70i Black Hawk (2 dostarczone + 1 zamówiony), Mi-8 (2) Mi-2 (3), Bell-206-III Jet Ranger (2), Bell-412B-HP (1), PZL W-3 Sokół (3). Część z tych nich (dotyczy to przede wszystkim śmigłowców Mi-2) musi zostać wycofana ze służby najpóźniej do 2020 r. z powodu wyczerpania resursów oraz nieopłacalności inwestowania w ich dalsze wydłużanie, modernizacje i remonty.

Warto zaznaczyć, że KGP podpisała też się ostatnio umowę na dostawę trzech śmigłowców Bell-407GXi. Pierwszy powinien zostać dostarczony jeszcze do końca tego roku, a dwa kolejne do końca marca 2020 r. Łączna wartość umowy, to ponad 60 mln złotych.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Czesio
sobota, 2 marca 2019, 16:09

Coś tu jest nacrzeczy. Najwyraźniej rządzący silnie boją się Suwerena. Policja dostaje śmigłowce szybciej i więcej niż armia.

vvv
sobota, 2 marca 2019, 15:01

Thomas...ze co? przeciez w 2018 roku Policja strajkowała i jest kryzys w policji. brak chetnych, upolityczniona policja, niskie place itp itd. s-70i ktore nie moga latac w nocy oraz nie maja reflektora a na dodatek kupione bez przejzystego i jasnego przetargu? przeciez pis nawet nie ujawnil kryteriow wyboru, a na dodatek porownal sobie "dane" z interentowych tabelek <- tak wlasnie bylo

Krzys
sobota, 2 marca 2019, 14:21

Przecież ktoś czymś musi władzę obronić.

KOSA
sobota, 2 marca 2019, 11:40

Im się wydaje że robią dobrą robotę. Tylko dlatego takie głupie zakupy. Brak słów. Brak wizji. Przecież BLACK Hawki miały zastąpić Mi 8. Tylko tak miało być. 4 szt. To Max i Oki. Ale kolejne to porażka koszty głupotą brak wiedzy. SLABO TO WIDZĘ. Lepiej kupili by za tego 5 tego 3 kolejne Bell 407Xi jak już kupili 3. Tylko teraz z systemami optoelektronicznymi bo takie są potrzebne dla Policji. A nie BLACK Hawki. Jak chcą wspomóc pseudo polskie zakłady to niech zamówię że 3 Faire Hawki będą i do sytuacji kryzysowych i do gaszenia pożaròw. "KOSA"

Thomas
sobota, 2 marca 2019, 02:16

Który wcześniejszy rząd tak bardzo wspierał naszą Policję? Odpowiem: Żaden. Brawo za tę decyzję!

Tweets InfoSecurity24