Dwa kolejne Black Hawki dla Policji. Jest zgoda premiera

28 lutego 2019, 13:23
policja black hawk
Fot. Policja.pl

Polska Policja kupi dwa kolejne Black Hawki - zapowiedział dziś szef MSWiA Joachim Brudziński. Jak poinformował jest na to zgoda premiera Mateusza Morawieckiego. Deklaracja szefa MSWiA jest potwierdzeniem ubiegłorocznych zapowiedzi o kolejnych śmigłowcach w Polskiej Policji. Jeśli zakup dojdzie do skutku, formacja posiadać będzie łącznie pięć śmigłowców S-70i Black Hawk.


Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego kolejne Black Hawki trafią do polskiej policji - zapowiedział w czwartek szef MSWiA Joachim Brudziński na otwarciu posterunku policji w Dubeninkach (warmińsko-mazurskie). Brudziński poinformował również, że "decyzją pana premiera zostały zakupione najnowocześniejsze helikoptery Black Hawk, dwa z nich już trafiły do polskiej policji". "Mam ten zaszczyt, że właśnie tutaj, w Dubeninkach, mogę poinformować, że decyzją pana premiera kolejne Black Hawki będą trafiały do polskiej policji. Ten trzeci już zamówiony, ale kolejne dwa" - przekazał szef MSWiA. 

Dodał, że premier wyraził zgodę, aby najnowocześniejsze Black Hawki zostały skierowane na "rubieże Rzeczpospolitej". Jak informował jeszcze w ubiegłym roku rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka, wszystkie Black Hawki będą w dyspozycji do zarządu lotnictwa w KGP. Dziś wiemy, gdzie konkretnie będą pełnić służbę.

Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie.

Joachim Brudziński, szef MSWiA

Jak podkreślają eksperci, o ile z punktu widzenia szybkości prowadzenia policyjnych działań rozlokowanie śmigłowców w różnych garnizonach jest jak najbardziej zrozumiałe, o tyle z ekonomicznego punktu widzenia może się okazać dość kosztowane i nieco skomplikowane. Wiązać się to może m.in. z koniecznością przeszkolenia pięciu ekip naziemnych i przygotowania pięciu odrębnych baz logistycznych.

Przypomnijmy, Policja kupiła do tej pory łącznie trzy śmigłowce S-70i Black Hawk. Dwa z nich, dostarczono w listopadzie zeszłego roku, a wartość zamówienia opiewała na ponad 140 mln złotych. Umowa na trzecią maszynę podpisana została 19 listopada i jak informowaliśmy koszt jej zakupu to prawie 65 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami, w ręcę policyjnych pilotów śmigłowiec powinien trafić już niebawem, bo planowany termin dostawy to marzec 2019 roku. Jak na razie nie wiemy ile kosztować będą kolejne dwie maszyny, jednak biorąc pod uwagę poprzednie umowy można się spodziewać że cena może przekroczyć nawet 100 mln złotych. Po zakupie dwóch kolejnych maszyn Policja łącznie posiadać będzie już 5 Black Hawków, czym znacząco odmłodzi swoją powietrzną flotę. Najmłodsza z eksploatowanych operacyjnie maszyn miała dotąd 13 lat, a najstarsza, bagatela aż 47. Policja dysponuje w tej chwili śmigłowcami: S-70i Black Hawk (2 dostarczone + 1 zamówiony), Mi-8 (2) Mi-2 (3), Bell-206-III Jet Ranger (2), Bell-412B-HP (1), PZL W-3 Sokół (3). Część z tych nich (dotyczy to przede wszystkim śmigłowców Mi-2) musi zostać wycofana ze służby najpóźniej do 2020 r. z powodu wyczerpania resursów oraz nieopłacalności inwestowania w ich dalsze wydłużanie, modernizacje i remonty.

Warto zaznaczyć, że KGP podpisała też się ostatnio umowę na dostawę trzech śmigłowców Bell-407GXi. Pierwszy powinien zostać dostarczony jeszcze do końca tego roku, a dwa kolejne do końca marca 2020 r. Łączna wartość umowy, to ponad 60 mln złotych.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Jarek
sobota, 18 stycznia 2020, 10:26

Koś powinien zająć się tą sprawą ponieważ Policja otrzymała te śmigłowce gołe( Miała swoją specyfikacje ale nie uwzględniono jej ) informacja 100% pewna. Dlaczego też nie zorganizowane przetargu przecież można było wybrać AW149 które też jest produkowane w Polsce.

Jurek
sobota, 18 stycznia 2020, 09:18

Dlaczego prokuratura nie zajeła się zakupe Black Hawków dla Policji. Żaden z dostarczonych śmigłowców do Policji nie spełnia wymagań jakie były zawarte w specyfikacji zamawiającego czyli Policji. Ktoś chcę sprawę uciszyć.

Przechodzień
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 01:42

Dzisiaj dwa latały w okolicach Siemiatycz na Podlasiu haha

Michał K
niedziela, 3 marca 2019, 16:06

Ale co z jednostką policyjną BOA w Warszawie??Przecież oni powinni mieć 2-3 takie śmigłowce.W najlepszej "cywilnej" wersji.Tu BH powinny być skomasowane.A w poszczególnych województwach Belle.Najważniejsze jednak że jest postęp i to duży.

syn listonosza z nieprawego loza
niedziela, 3 marca 2019, 11:26

niby ok, ale troche mnie niepokoi, ze to milicja a nie wojo dostaje helikoptery. chyba priorytet powinna miec ochrona przed zagrozeniami z zewnatrz? po co milicji takie duze helikoptery transportowe? nie powinni miec mniejszych ze sprzetem do np poszukiwan? po co im helikoptery transportowe?

poniedziałek, 18 marca 2019, 23:28

Dostają taki jaki jest im potrzebny a po drogie niema teraz milicji chyba żyjesz jeszcze w innych czasach

Tweets InfoSecurity24