Do policji bez testu sprawności?

30 lipca 2021, 09:38
Policja, ślubowanie, KSP, flaga, fot. policja.pl
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja.pl

O tym, że zmianie ulec powinny przepisy dotyczące konieczności zdawania testów sprawnościowych przy przyjęciu do policji mówiło się już od dawna i może się okazać, że niebawem stanie się to faktem. Nowe rozwiązania zapisano w przedstawionym przez MSWiA projekcie zmiany ustawy o policji, powołującym do życia Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Co jednak ciekawe, postępowanie kwalifikacyjne pozbawione testu sprawnościowego, może nie być zarezerowane jedynie dla kandydatów na mundurowych nowej policyjnej cyberjednostki.

Premier, szef MSWiA i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa przedstawili założenia powstania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Niedługo potem na stronach MSWiA opublikowano projekt odpowiednich zmian w ustawie o policji. Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, kandydaci do nowej policyjnej służby, przy postępowaniu kwalifikacyjnym, będą zwolnieni z testu sprawności fizycznej. Jak czytamy w projekcie "postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby zwalczania cyberprzestępczości w Policji składa się z etapów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 5-9".

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z etapów:
1) złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;
2) test wiedzy;
3) test sprawności fizycznej;
4) badanie psychologiczne;
5) rozmowa kwalifikacyjna;
6) ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;
7) sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach, w tym w policyjnych zbiorach danych, prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;
8) postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
9) sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomości języka obcego z tego obszaru – w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby zwalczania cyberprzestępczości.

fragment projektu nowelizacji ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw w związku z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Okazuje się jednak, że to nie jedyna "furtka" by dostać się do policji bez konieczności zdawania testów sprawnościowych. Jak czytamy w projekcie ustawy, "w uzasadnionych przypadkach postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w Policji na stanowisko służbowe, na którym wymagane są specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienie lub umiejętność pożądane ze względu na potrzeby kadrowe Policji, składa się z etapów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 4–8". Na podstawie tego przepisu, kandydaci – podobnie jak ci ubiegający się o przyjęcie do służby zwalczania cyberprzestępczości – nie będą więc musieli przystępować do testów sprawnościowych.

Słowo stało się przepisem

"Zdecydowanie trzeba zrewidować sam tryb przyjmowania do Policji" – mówił jeszcze w 2018 roku w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. Jak dodawał, "na pewno są takie stanowiska w polskiej policji, które nie wymagają tak doskonałej sprawności fizycznej". Szef policji zapewniał też, że Komenda Główna Policji cały czas pracuje nad reformą, a nabór być może należałoby przeprowadzać w oparciu o konkretne stanowiska". Podobnego zdania, co komendant główny policji, był przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, który w 2019 roku mówił, że "spec od informatyki wcale nie musi pokonać toru przeszkód w 1 minutę 30 sekund podczas naboru, za to powinien dostać kasę podobną do tej jaką informatyk otrzymuje na wolnym rynku". Jednak zarówno szef policji jak i przewodniczący NSZZP wspominając o rezygnacji z testów sprawnościowych podawali przykład pionów cyberbezpieczeństwa. Ten przypadek w zmianie ustawy o policji – jak wynika z projektu – zostanie uwzględniony, jednak wiele wskazuje na to, że zdecydowano się umożliwić przyjęcie do policji bez konieczności przystąpienia do testu sprawności także w innych, niż ten związany z wstąpieniem do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przypadkach.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o policji, zmianie ulegnie brzmienie art. 25, w którym mowa jest m.in. o tym, jakie etapy postępowania kwalifikacyjnego kandydat na funkcjonariusza musi przejść. Dotychczas, do testu sprawności fizycznej nie musieli przystępować chętni ubiegający się o przyjęcie "w charakterze członka personelu lotniczego, posiadającego uprawnienia lotnicze w określonej specjalności", "w charakterze członka personelu medycznego w oddziale prewencji Policji" oraz ci, którzy złożyli "dokumenty wymienione w ust. 2 pkt 1 przed upływem 3 lat od dnia zwolnienia z tej służby, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe". Wyjątki te mają pozostać w znowelizowanym przepisie, jednak twórcy zmian zdecydowali się na dodanie przepisu, zgodnie z którym podczas procesu kwalifikacji do testu sprawności fizycznej nie będzie trzeba przystąpić także "w uzasadnionych przypadkach". Katalog stanowisk nie został jednak dookreślony i pozostaje otwarty, a sformułowanie "w uzasadnionych przypadkach" rodzi pokusę skorzystania z tego zapisu z pewną dowolnością. Czy i jak często policja będzie na jego podstawie rekrutować w swoje szeregi okaże się za jakiś czas, jeśli oczywiście przepisy – w projektowanej formie – wejdą w życie. Szef KGP wielokrotnie zapewniał jednak, że dla formacji liczy się jakość kandydatur, więc pozostaje liczyć na to, że przepis ten nie będzie w toku przyjęcia do służby nadużywany.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Ja czyli ja
sobota, 31 lipca 2021, 22:33

No to poczekajmy do 2024r. jak zaczną napływać raporty o zwolnienie f-szy którzy mają 15+ lat służby, wtedy za alimenty nie pójdzie się siedzieć tylko będzie trzeba to odrobić w OPP.

prawo
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:50

Nie będą napływać, nie pisz nieprawdy.

6
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:43

Ci co bedą mieli 15l to uciekną a zostaną ci poniżej 15l i ci co biorą dziadkowe.

Jim
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:46

Pewnie, że nie. Nie w 2024, tylko w 2023. Nikt nie będzie czekał.

Stary
czwartek, 5 sierpnia 2021, 13:04

To ktoś czeka z tych co znam i z tego co widzę ,każdy wali prosto na eme bez patrzenia rok czy dwa albo dłużej. Dopóki mentalność się nie zmieni nikt nie zostanie ani chwili dłużej to tak jak z czekaniem na wyższą grupę. A młody jak przyjdzie to zobaczy i albo zmieni na mon albo raport i do cywila.

Paweł
sobota, 31 lipca 2021, 18:28

Super. To teraz wszystkie OLXy i Allegro będę odstyłał do Warszawy. Bo cyberprzestępczość z KWP stwierdziła ostatnio że oni nie są od tego...

Polo
sobota, 31 lipca 2021, 14:39

A czym on się będzie różnił od zwykłego policjanta . Będzie miał legitymację Policja to niech zdaje wszystko co policja a i jeszcze ma zarabiać ponad 10 tysięcy to kim on jest . A skoro tylko cyber to etat cywilny i po kłopocie .

Tak
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:45

Jaki dobry specialista przyjdzie na zwykly etat policyjny lub cywilny w policji? Żaden. Ludzi ktorzy maja jakas wartosc na rynku pracy trzeba docenic bo po prostu nie przyjda do tej fabryki...

Bagins
środa, 4 sierpnia 2021, 01:29

Właśnie. Byle programista zarabia od8 tyś w górę to kto za mniej do Policji przyjdzie i po co mu testy sprawności i te inne bzdury jak on będzie siedział non stop za biurkiem i przeczesywał internet.

Shk
sobota, 31 lipca 2021, 13:12

Będą zarobki na odpowiednim poziomie to znajdą się chętni, którzy zdarza te łatwe testy. A po zlikwidowaniu testów dostaną się mikroskopijne , anemiczne kobiety dla których rzucenie trzykilową piłka pięć metrów jest problemem. Dla mężczyzny, nawet informatyka test jest do zdania. Problemem są pieniądze w policji. Mężczyzna może w innej pracy więcej zarobić. Stąd zalew policjantek 150 cm wzrostu i kg 50 wagi. Marne zarobki a nie jakieś testu to powód słabości kandydatów. Jeśli będą zarobki to i kandydaci się przygotują to treści łatwego testu dla normalnego testu. Ale jak się chce przyjmować niepełnosprawnych do policji to i sprawnie z niej ociekają bo nie będą się narażać pracując z leszczami.

Marta
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:52

Szowinista.... Nie jedna kobieta ma większe jaja niż faceci....

Patrol
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:47

Nie jedna ma ale jest to zaledwie 1% tych które przyjmują . A te co są w tym 1% to sobie dadzą radę bez ułatwień

Kawał chłopa
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:31

Zgadza się, ale policjant zwłaszcza w pionie prewencji powinien mieć odpowiednią posturę, takie dwie małe kobietki patrolujące w mundurze ulice wyglądają komicznie !

wtorek, 24 sierpnia 2021, 07:38

Do Policji trzeba Chłopa a przyjmujemy Dziewczynki 1 60 i 60 kg

Anonim
sobota, 31 lipca 2021, 15:08

Święta prawda ! Nic dodać nic ująć

Olo
sobota, 31 lipca 2021, 00:51

Jak już ma być różnicowanie to niech będzie po całości. Policjant na pierwszej linii niech dostaje kasę za narażenie życia i zdrowia, a biurkowiec za siedzenie za biurkiem. Adekwatną do ryzyka. Ucywilnić stanowiska, które zajmują się statystykami, kadrami czy wydawaniem gaci. Zaraz będzie kogo wysłać na interwencje czy na oględziny. Tylko gdzie się schowa pociotków komendantów...

Ghyhjk
sobota, 31 lipca 2021, 17:21

Święte Słowa , ewentualnie cały pion tzw logistyki pracuje do 65, a nie cieszy się przywilejami prawdziwego policjanta z pierwszej linii ktory pracuje w systemie zmianowym i podlega fizycznemu zagrożeniu bo ma bezpośredni kontakt z zatrzymanymi. Tylko kgp nigdy tego nie wprowadzi, chyba że ktoś z MSWiA się mocno uprze i rozróżni urzednika w mundurze od f-sza w mundurze.

?
niedziela, 1 sierpnia 2021, 00:37

Logistyka logistyką. A wszelkiej maści kierownicy, naczelnicy, komendanci to jak się narażają?

Gggh
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:39

No wiesz, dowództwo z pionów prewencji czy kryminalnych to jednak mają jakiś kontakt z zatrzymanymi też, przynajmniej u mnie, ponadto też pracują w systemie zmianowym. Ale cała logostyka to po prostu pn-pt 8-16, jak zwykli cywile.

Ups
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:47

"Kto masz szkołę, ten ma lżej"

Marek
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:06

Chyba chciałeś napisać "Kto ma plecy ten ma lzej". Wyższe wykształcenie to ma dziś 3/4 policjantów. Sprawa jest prosta, nie masz kontaktu z zatrzymanymi, nie pracujesz w zmiany, tzn jesteś zwykłym urzędnikiem, pracujesz do 65. Mam nadzieję że ktoś kiedyś to zauważy i wdrozy.

TT
sobota, 31 lipca 2021, 17:18

Tu nie chodzi o testy, tylko o przyjęcie nowych ludzi, którzy zarobią znacznie więcej od już pracujących na starcie. Będzie gadka, że to nie są zwykli policjanci, tylko specjalni itd. Żaden średnioogarnięty informatyk nie pójdzie do pracy za 3500 zł. A tyle po jakimś czasie służby dostają ci narażający życie na ulicy. Od początku ma być konflikt, bo skonfliktowanymi łatwiej rządzić

Scypion79
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:40

Divide et impera!!! Ta starożytna maksyma z pozoru nie jest starożytna. Działa bardzo skutecznie do dziś, zwłaszcza w Polsce. Odkąd pamiętam w mojej KPP ( i pewnie nie jest to ewenement) rozdawano przydziały do pionów, na stanowiska, grupy!!!, czy nawet awanse na kolejne stopnie policyjne tak, by nie było wiadomo co ktoś za co dostał. Oczywiście wszyscy wiedzieli, ale jak to nazywają media ,,temat TABU". Od 15 lat lat, wszelkiej maści i treści komendanci, zastępcy, naczelnicy i ich zastępcy, kierownicy... etc..., etc... nam z pierwszej linii tłukli w głowę: ,,jak ci się nie podoba, to się zwolnij, na twoje miejsce jest 10 chętnych...". No i naprzyjmowali filigranowych funkcjonariuszy. Jak zaczęło docierać powoli do nich, że takich jak ja w przyszłym roku odejdzie sporo, to zaczęły się pytania: co będziesz robił, gdzie ci będzie lepiej, masz szansę na awans i podwyżkę ( wcześniej jakoś nie widzieli u mnie szansy na awanse, inni szli w górę, a ...ja nie specjalnie). Najlepiej podsumował to były komendant w trakcie jednej z rozmów (już emerytowany, ale jedyny, z którym przyjemnością było pracować): ,,Słuchajcie sierżancie, jako jedyny nigdy nie byłeś u mnie prosić o awans, grupę, dodatek. Myślałem, że nie przychodzisz, bo jesteś zadowolony". A' propos. Mój kuzyn informatyk pracował w moim KPP na etacie cywilnym jako informatyk.....podziękował po ok. roku . Stwierdził, że te zarobki są poniżające.

Tweets InfoSecurity24