CBA zmienia zdanie w sprawie Tary. Czarnogórskie pistolety nie trafią do agentów

5 listopada 2019, 17:21
Tara TM-9 MSPO2019 JSabakP9050589
Tara TM-9. Fot. J.Sabak

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o unieważnieniu  czynności wyboru oferty w postępowaniu na zakup pistoletów. Swoją decyzję uzasadnia koniecznością przeprowadzenia powtórnego badania i oceny ofert. Do funkcjonariuszy broń miała trafić do 16 grudnia tego roku.

Jak poinformował InfoSecurity24.pl przedstawiciel firmy Berlopak, umowa została 30 października 2019 roku podpisana i przesłana do CBA. Biuro nie zdecydowało się jednak jej sfinalizowanie, mimo wcześniejszego wyboru oferty Berlopaku. Pytany o sprawę rzecznik CBA poinformował, że "nie doszło do zawarcia umowy z firmą Berlopak na dostawę broni. Przedmiotowa umowa nie została przedłożona do podpisu Szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego". Dodał też, że "wszelkie informacje dotyczące postępowania przetargowego na dostawę pistoletów znajdują się na elektronicznej platformie zakupowej". Tam też, CBA opublikowało dziś informację z której wynika, że postępowanie zostaje unieważnione.

Dlaczego CBA zdecydowało się nie podpisywać umowy na dostawę pistoletów z Berlopakiem? Uzasadnienie, jakie możemy przeczytać w piśmie, jest dość enigmatyczne. Biuro informuje jedynie, że zaistniała konieczność "dokonania powtórnego badania i oceny ofert w przedmiotowym postępowaniu". 

Zamawiający unieważnia czynność oceny ofert i wyboru oferty w postępowaniu, którego przedmiotem jest dostawa pistoletów.

fragment pisma CBA z 5 listopada 2019 roku

Przypomnijmy, jak informowało InfoSecurity24.pl, 17 października CBA zdecydowało, że w postępowaniu oferta złożona przez Berlopak jest najkorzystniejsza. W obu zadaniach firma z Wolsztyna otrzymała maksymalną punktację, pokonując tym samym Kaliber oraz Works 11. Do CBA miały trafić pistolety Tara TM-9.

CBA na zakup broni w ramach pierwszego zadania przeznaczyło maksymalnie 96 tys. złotych, a w ramach drugiego - ponad 72 tys. złotych. Berlopak zaproponował w obu przypadkach ceny niemal dwa razy niższe. Za dostawy 38 pistoletów o kalibrze 9x19 mm oczekiwał 50 tys. złotych, a za sprzedaż 26 pistoletów o kalibrze 9 mm pozbawionych cech bojowych - 38 tys. złotych. Dostawy miały zostać zrealizowane do 16 grudnia br. 

Warto dodać, że z dokumentacji przetargowej wynika, że w trakcie postępowania nie wniesiono żadnych protestów ani odwołań.

Jak narazie nie wiadomo jakie będą dalsze losy postępowania.

MR/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Ula
niedziela, 10 listopada 2019, 17:50

W Polsce przetargi to fikcja i to w instytucjach ,,prawa,, robie sie przetarg pod konkretną firmę...jak wygra inna odwołuje się wynajduje wymówki lub zmienia priorytet budżetu...tak jest i było z autami...radiostacjami...granatnikami dla policji...pistoletami itd. Poza tym w Polsce Mon i MswiA nie testują produktów oferentów a tylko zamawiają i jeszcze punkty dodatkowe dają za absurdy jak wymiar opon...kamera cofania wycieraczki kolor donośnika itd... tego typu wymagania co zamawiający chce w produkcie mają być w przetargu a oferent ma sie dostosować do niego.oceniający ma punktować tylko 1.cena 2.czas gwarancji 3.wynik punktowy testów porównawczych 3-6 miesięcy-czas wystąpienia awarii/dzielność,ocena przydatności - Ergonomi przez użytkownika. Tym sposobem.wybiera się motorole droższą i gorszą od hytery...p99 z wadami który nie ma szans w testach zmęczeniowych z innymi produktami itd.

Gienek
piątek, 8 listopada 2019, 07:38

W pewnych rodzajach przetargów Służby doskonale wiedzą czego chcą i jaki sprzęt jest potrzebny....ale jak kryterium stanowi cena to mógł startować Bangladesz z drewnianymi procami. Tanie i niezawodne. Tak serio niektóre postępowania powinny służyć wyłonieniu najtańszego dostawcy konkretnego sprzetu

ppp
środa, 6 listopada 2019, 11:23

Najlepiej zrezygnować z przetargowego trybu zakupów. Po co marnować czas i pieniądze na procedury które i tak będą odrzucone, kara za wygrany ale nie zrealizowany przetarg wypłacona, a zakupy zrealizowane i tak u swojszego wcześniej wybranego oferenta/producenta :/

BUBA
wtorek, 5 listopada 2019, 18:40

odwolywanie przetargow to Polska specjalizacja.Co ci tam na gorze sobie wyobrarzaja.Maja oni klepki dobrze poukladane . Przecierz oni wystawjaja Polske na posmiewisko i niewiarygodnosc.Poska jako kraj i narod jest na najwiekrzym poziomie. Tylko ci rzadzacy to to to kto potrafi dokonczyc

Tweets InfoSecurity24