RPO chce od Służby Więziennej codziennych informacji nt. koronawirusa w więzieniach

6 kwietnia 2020, 09:30
SW
Fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie/Facebook

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Służby Więziennej o przekazywanie mu raz na dobę informacji o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród osadzonych w więzieniach lub wśród funkcjonariuszy SW - przekazało Biuro RPO.

Jednocześnie Bodnar w piśmie do dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego zwrócił się o przekazywanie mu informacji z zakładów karnych o przypadkach zastosowania kwarantanny wobec osób podejrzanych o zakażenie i hospitalizacji osób chorych. Poprosił także o wyszczególnianie w tych informacjach, czy przypadki te dotyczą skazanych, tymczasowo aresztowanych, bądź ukaranych, albo funkcjonariuszy lub pracowników - ze wskazaniem jednostek penitencjarnych, w których wystąpiło zakażenie.

"Sytuacja epidemiczna w całym kraju pogarsza się. Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego osobom pozbawionym wolności przebywającym w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz funkcjonariuszom i pracownikom jednostek penitencjarnych wymaga podejmowania zorganizowanych działań" - zaznaczył Bodnar w piśmie zamieszczonym na stronie RPO.

Wskazał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sygnalizowała, iż takie miejsca jak więzienia stwarzają o wiele większe ryzyko dla zakażenia COVID-19 niż życie na wolności. "Miejsca detencji są bowiem zamkniętymi środowiskami, w których ludzie żyją obok siebie, w bliskiej odległości. Fizyczne zdystansowanie się i izolacja w takich warunkach są praktycznie niemożliwe" - głosi informacja Rzecznika.

W związku z tym RPO zwrócił się o poinformowanie go o szczegółach procedur mających na celu przeciwdziałanie koronawirusowi w zakładach karnych, a także o sposobach postępowania wobec zakażenia lub podejrzenia o zakażenie, które zostały opracowane na podstawie międzynarodowych zaleceń.

Ponadto Bodnar w swym piśmie zwrócił uwagę na utrudnione kontakty adwokatów z klientami pozbawionymi wolności. Zaproponował w związku z tym zwiększenie możliwości kontaktu telefonicznego osadzonych z adwokatem.

Poprosił też o informacje, co zrobiono, by zapewnić bezpieczną realizację prawa osadzonych do obrony, zwłaszcza – do kontaktu z obrońcą w formie widzeń. Na praktykę niezgodną z prawem wskazują bowiem informacje od adwokatów o konieczności przedkładania przez nich w jednostce penitencjarnej zaświadczenia o stanie zdrowia, by móc spotkać się z osadzonym klientem.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Bodnar zaznaczył, że jego wystąpienie jest spowodowane coraz liczniej wpływającymi do jego Biura wnioskami, których autorzy "dają wyraz ogromnemu niepokojowi o zdrowie i życie osób przebywających za murami zakładów karnych i aresztów śledczych". "Więźniowie, ich bliscy, a także funkcjonariusze SW obawiają się skutków rozprzestrzenienia koronawirusa" - ocenił.

Przed kilkoma dniami SW poinformowała, że w zakładach karnych pojawił się pierwszy osadzony, który został przyjęty do jednostki ze zdiagnozowanym już zakażeniem koronawirusem i zgodnie z procedurami sanitarnymi obowiązującymi w stanie epidemii przebywa on w całkowitej izolacji od innych osadzonych, w oddzielnym budynku, a jego stan zdrowia jest na bieżąco monitorowany.

Wszystkie zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych, w tym maseczek ochronnych, kombinezonów i rękawic.

Służba Więzienna

W sobotę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik mówił zaś w mediach, że w poniedziałek zostanie wydane zalecenie, aby ograniczyć do zera możliwość pracy więźniów na zewnątrz. Zapowiedział również, że "od poniedziałku wszyscy funkcjonariusze, którzy będą pozostawali, pozostają na pierwszej linii, czyli w bezpośrednim kontakcie z osobami osadzonymi, będą musieli nosić maseczki". Wójcik podkreślał też, że od kilku tygodni w więzieniach wprowadzony jest zakaz odwiedzin, a każda osoba, która wchodzi do jednostki penitencjarnej, ma mierzoną temperaturę.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Mario
wtorek, 7 kwietnia 2020, 10:18

A może RPO zajmie się wojskiem zawodowym gdzie oni są WOT działa a pseudo zawodowi w domach siedzą i 100 % biorą inne służby pracują więc oni też powinni chyba że rząd szykuje ich na obywateli

Gad
wtorek, 7 kwietnia 2020, 07:46

Chciałem zwrócić uwagę na drobny szczegół. W tytule czytamy że RPO zwròcił się do SW o przekazywanie mu informacji o stanie zdrowia zarażonych korona wirusem więźniów lub funkcjonariuszy SW, a czemu nie na odwrót? Wśród funkcjonariuszy SW lub więźniów... Drobny szczegół jak że ważny no chyba że niepotrzebnie się czepiam Pana Rzecznika Praw Uwięzionych

RE
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:53

SW ma możliwość leczenia się w "ludzkich" warunkach i są to osoby które nie są pozbawione wolności. W dużo gorszej sytuacji są natomiast więźniowe.

Jaskier
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:51

Jest godz. 9.50 w poniedziałek i żadnego nakazu noszenia maseczek na pierwszej linii nie ma. Brawo Wy.

Daria Wysodzka
wtorek, 7 kwietnia 2020, 06:43

Wogule nie ma środków do dezynkwekcji, po co te brednie. A jak zachoruje to będzie dogorywał na pryczy. Gdzie kontrola? A jak jest to tylko na ten czas, jak po kontroli to wszystko wraca do codzienności. Nie ma nawet lekarzy dla nich tylko internista, od wszystkich chorób, po co ta ściema.

wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:01

Będzie dany po modernizacji?

Michal
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:57

Chodzą słuchy o udzielaniu przerw w odbywaniu kary.Jak to wygląda?

kaka
czwartek, 9 kwietnia 2020, 00:07

nie daj Boże aby bandytów wypuszczali to wzrost zagrożenia dla społeczeństwa tego uczciwego

Tweets InfoSecurity24