"Dalsza zwłoka (…) nie znajduje żadnego uzasadniania". Mundurowi o projekcie zmian art. 15a

28 stycznia 2021, 08:58
policja, straż graniczna, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że wszystko, jeśli chodzi o załatwienie kwestii zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, jest na dobrej drodze. Przygotowany przez MSWiA projekt trafił do wewnętrznych konsultacji i choć mundurowi zgłosili do niego szereg poważnych uwag, to – jak podkreślali  samo pojawienie się tych założeń to krok w dobrą stronę. Jednak projekt, o czym informował niedawno InfoSecurity24.pl, po ponad miesiącu od złożenia go przez MSWiA w KPRM nie trafił do wykazu prac Rady Ministrów. Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych postanowili zwrócić się w tej sprawie do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera. Jak piszą w piśmie skierowanym do ministra, "funkcjonariusze, których Federacja reprezentuje są coraz bardziej zniecierpliwieni", a "dalsza zwłoka (…) nie znajduje żadnego uzasadniania".

Przypomnijmy, zgodnie z informacjami do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, resort spraw wewnętrznych i administracji przesłał projekt zmian do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 11 grudnia ubiegłego roku. Uwagi do projektu zgłosiło jednak Centrum Analiz Strategicznych, a te przekazane zostały do MSWiA. Resort odniósł się do nich 12 stycznia. Teraz dokument czekać ma na pozytywną rekomendację Centrum Analiz Strategicznych i rozpatrzenie przez Zespół Programowania Prac Rządu. Dopiero po dopełnieniu tych formalności – jak wynika z informacji przekazanych redakcji przez Centrum Informacyjne Rządu – "projekt zostanie włączony do wykazu prac Rady Ministrów". Gdzie zatem leży problem? Chodzi o czas. Jak podkreślają związkowcy, "zgodnie z Porozumieniem z 8 listopada 2018 roku zawartym pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych, kwestia art. 15a zgodnie z § 4 powinna być rozwiązana do końca 2019 roku". Tak więc – trzymając się terminów zapisanych w 2018 roku – opóźnienie sięga dziś już ponad 13 miesięcy, a to z kolei rodzi spore napięcia i, jak podkreślają w piśmie do ministra Schreibera mundurowi, zniecierpliwienie wśród funkcjonariuszy. Liczą oni, jak piszę FZZSM, że w najbliższym czasie dojdzie do zrealizowania tego punktu Porozumienia z 2018 roku. "Dalsza zwłoka w naszej ocenie nie znajduje żadnego uzasadniania" – dodają.

Mimo deklaracji złożonej przez kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji złożonej stronie społecznej projekt ten miał znaleźć się w wykazie prac Rządu już prawie miesiąc temu, co jednak z nieznanych nam powodów się nie stało.

Fragment pisma Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z 25 stycznia do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera

Gorzki sukces? 

Pojawienie się projektu zmian w art. 15a, było – jak podkreślała spora część środowiska – krokiem w dobrą stronę. Projekt nie jest wprawdzie idealny i w wielu aspektach – co widać po uwagach wniesionych przez związkowców nie stanowi odpowiedzi na społeczne oczekiwania jednak, jak mówiono, jest to baza do dalszych prac. Mundurowi liczyli, że skoro na przygotowanie projektu czekali niemal rok więcej niż pierwotnie zakładano, teraz gdy ten już się pojawił prace pójdą szybko. Tak się jednak nie stało, a przynajmniej nie do tej pory. Mundurowi w piśmie do ministra Schreibera zwracają się więc z "wnioskiem o wskazanie terminu włączenia do wykazu prac Rady Ministrów projektu zmiany art. 15a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy" i jak piszą, oczekują "konkretnej odpowiedzi".

Wpisanie projektu do wykazu prac Rady Ministrów i przyjęcie go przez rząd to jednak dopiero początek. Uwag, które do dokumentu zgłosili związkowcy jest bowiem dość sporo i raczej mało prawdopodobne by byli oni skłonni z nich zrezygnować. Nie do końca wiadomo też, jaki kształt ma dziś przygotowany przez MSWiA dokument i czy zostały w nim uwzględnione jakieś propozycje wnoszone jeszcze na etapie wewnątrzresortowych konsultacji z mundurowymi. Warto też przypomnieć, że te oficjalne konsultacje społeczne – z uwagi na fakt, że projekt będzie procedowany jako rządowy – dopiero przed nami.

Otwarte pozostaje oczywiście również pytanie na jakie ustępstwa gotowe będzie MSWiA. Ewentualne negocjacyjne usztywnienie z obu stron może doprowadzić do niebezpiecznego impasu i to w kwestii, która dla sporej grupy funkcjonariuszy jest jedną z istotniejszych w ostatnich latach. Zupełnie nieskuteczne byłoby też szybkie przyjęcie ustawy wbrew protestom środowiska i uwagom przez nie wnoszonym. To jednak rozwiązanie raczej mało prawdopodobne. Jedyne co pozostaje zatem obu stronom, to dogadać się i ustalić kompromisowy kształt zmian. Do rozmów zapewne dojdzie jeszcze nie raz, jednak najpierw projekt musi oficjalnie wejść na rządową, legislacyjną ścieżkę.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 224
Olaf
wtorek, 2 lutego 2021, 01:50

Koledzy z 1999-2003, dlaczego stawiacie się w roli ofiary?, wszyscy podlegli pod art.15a tracą wiele lat z cywila, nie tylko Wy, dlatego zmiana winna objąć dalsze roczniki i rozszerzyć swoje działanie na lata 99-12, wszystko po to żeby zamknąć po latach rozdział 15a, wszystkim nam zależy na tym żeby odzyskać ciężko zapracowane lata, każdy walczy o te zmiany, nie ma my, wy ...

Oszukany
czwartek, 4 lutego 2021, 14:52

To rocznik 04-12 stawia się w roli ofiary pisząc że utraci wypracowane składki co nie jest prawdą - po 65 roku zameldujecie się w okienku ZUS i zaczną wam wypłacać zgodnie z ustawą FUS. My nigdy takich haseł nie wysuwaliśmy. Poza tym nasze i wasze argumenty o art. 15 to dwa różne podejścia do problemu dlatego nasze drogi są rozbieżne - zwyczajnie walczcie sami.

Roger
czwartek, 4 lutego 2021, 18:59

O czym piszesz?, art.15a stawia nas w jednym szeregu, staniesz po 65 roku życia przy tym okienku razem ze mną, przyjąłem się kilka miesięcy po "terminie", czyli w 2004, rozumiem ze mam być w plecy, 10 lat, bo tylko tobie się należy, nie kolego, będę walczył o swoje lata pracy żeby nie stać w okienku ZUSu, a tobie jak pasuje, proszę bardzo, szerokości

Oszukany
piątek, 5 lutego 2021, 22:13

Nie sam art. 15a ma tu znaczenie ale okoliczności w jakich dane grupy objął. 99-03 go narzucono, 03-12 wyraziła na niego zgodę przyjmując się do pracy. Na szczęście o tym czy i kogo obejmą zmiany zadecyduje rząd. Stanowisko rządu od 2018 roku również nie stawia nas w jednym szeregu.

retro
czwartek, 4 lutego 2021, 13:07

ty przyjmując się wiedziałeś na jakich warunkach to robisz i miałeś wybór nas tego pozbawiono dlatego nie można rozszerzać art 15 a na wszystkich i trzeba uciąć te spekulacje

Valdi
czwartek, 4 lutego 2021, 20:38

Przymując się na początku 2004 guzik wiedziałem o 15a, co za bzdury piszesz, nikt niczego nie tłumaczył, pamiętam ze pytałem o lata z cywila i one miały się wliczać, okazało się to nieprawdą, i teraz wg. kolegi przyjętego dwa, trzy miesiące wcześniej nie mam prawa do moich składek i regulacji art.15 na moją korzyść, powiem ci kolego tak, twoje zdanie w tej sprawie jest bez znaczenia, poczekam na stanowisko Rządu i Związków, bo okazuje się ze jest wola zmian dla rocznków po 03

Pogranicznik
środa, 3 lutego 2021, 23:09

Czemu ciągle łączycie dwie grupy - jednym narzucono przepisy bez ich zgody, drudzy przyjmowali się do pracy bo im odpowiadały warunki. 99-03 w dniu przyjęcia miała zagwarantowaną ciągłość cywila i w ramach tych praw nabytych walczy. 03-12 zaproponowano prace mundurową gdzie lata cywila może odebrać w ramach drugiej emki z ZUS. Skoro się przyjeliście to zgodziliście się na w/w warunki - podpisaliście umowę z państwem na tych a nie innych zasadach a teraz próbujecie wymusić zmiany w oparciu o nieprawdziwe argumenty o utracie składek i dzięki walce 99-03 o prawa nabyte. Nieładne zachowanie. Nikt wam nic nie zabiera - zwyczajnie próbujecie oszukać system. Argument że wszyscy podlegli pod 15a powinni zostać objęci zmianą to bzdura. W ZUS pod dane art. podlegają wszyscy ale naturalnym jest że są bloki wiekowe i przyjęć do pracy i w ramach tych ram czasowych jedni mają to a inni tamto i jest to normalne.

Maniek
czwartek, 4 lutego 2021, 21:49

Jak to my łączymy dwie grupy?, Związki łączą 99-12 w postulatach, widzą więcej niż własny czubek nosa, mam nadzieję ze wywalczą nam zmianę 15a i zrównanie z zasadami przyjętych przed 1999, a to ze niektórzy mają z tym problem, krajobraz ..

DLACZEGO
środa, 3 lutego 2021, 07:01

Nic tak szybko nie zostało uchwalone jak ,,25+, 28,5" od czego to zależy, że my na likwidację art, 15a musimy tak długo czekać.

Tadzik
poniedziałek, 1 lutego 2021, 23:33

Przyjęci przed art.15, przyjęci 99-03 art.15/15a, przyjęci 03-12 art.15a, przyjęci po 2013 art.18a, widzicie jaki to bezsens?, dlatego przyjęci do 2012 art.15, a przyjęci po nowej reformie 25/55 art.18a ze skreśleniem 18e, tylko wtefy ma to sens, tworzenie 4 systemu dla kilku tysięcy osób to kolejna nieudolna próba rozwiązania problemu, który bez skreślenia do 03-12 nadal będzie funkcjonował jako osobny system.

O93
poniedziałek, 1 lutego 2021, 15:36

Dlaczego rocznik 04-12 ciągle wiesza psy na roczniku 99-03 ale jednocześnie nie chce się odczepić i tworzy grupę 99-12. W walce o art 15 my wam nie pasujemy a wy nam - niech nasze drogi się rozejdą. Nazywacie nas garstką, że tworzą dla nas czwarty system - i niech tak będzie ale dajcie nam możliwość upominać się o zmiany bez was.

St sierżt
wtorek, 2 lutego 2021, 13:52

Nie czwarty system tylko rocznik 99-03 został bezprawnie potraktowany I wedle prawa powinnismy być potraktowani zgodnie z prawem tych ktorzy przyjęci są przed 99 !

Co?, wiosło
czwartek, 4 lutego 2021, 07:39

Jak nie czwarty system, a który?, dla małej garstki ludzi, kilku tysięcy tworzy się 4-osobny system, takie rzeczy tylko u nas!

Ale jak?
wtorek, 2 lutego 2021, 21:14

Podlegasz ustawie z 10.2003, podlegasz pod art.15a, nie podlegasz i nigdy nie podlegałeś pod art.15, pod co chcesz wracać?, wpierw byłeś w koszyku ZUS, OFE, potem w ZER i ZUS/15a, nigdy nie byłeś w samym ZER/art.15, chcesz wrócić pod coś, pod co nigdy nie podlegałeś?

Przed 2003
czwartek, 4 lutego 2021, 15:14

Podlegając pod FUS miałem ciągłość cywila do stażu mimo że byłem mundurowy - na tych zasadach podpisałem umowę w dniu przyjęcia. Art. 15 nie miał wówczas znaczenia. Jak państwo zmieniło mi ubezpieczyciela bo mu tak było wygodnie to w ramach praw nabytych z umowy uważam że nadal powinienem mieć ciągłość cywila do stażu. To rozwiązuje art. 15, poza tym to on był w ustawie mundurowej gdy się przyjmowałem. Nadmieniam że do art. 15, art. 15a dopisano gdy już pracowałem czyli od 01.10.2003 r.

Kier
czwartek, 4 lutego 2021, 21:54

Dopisano z datą wsteczną żebyś po sądach nie łaził, wrócili ci system mundurowy z ZUS do ZER, i co, jeszcze krzywda?

A tak !
wtorek, 2 lutego 2021, 23:38

Nu nu nu. Przed 99 mundurowi cywila liczyli do wysługi mundurowej. Podlegający pod ZUS również cywila liczyli do swojej wysługi w ramach ustawy FUS. Jeżeli ktoś by kombinował że w kwestii wysługi mundurowych ZUS-owców obowiązywała ustawa mundurowa to do art. 15 dopisano art. 15a dopiero w 2003 roku. Tak czy siak 99-03 w dniu przyjęcia mieli zagwarantowane przepisem zaliczenie cywila do ich wysługi mundurowej FUS.

Juz emeryt
niedziela, 31 stycznia 2021, 17:41

Reforma z 1999 nigdy nie powinna była powstać, od tego zacznijmy, to ona wygenerowała tego bubla 15a, wtedy dobrodziejstwo dziś przekleństwo, skoro reforma upadła z kretesem i każda władza twierdzi ze to była totalna porażka ekipy AWS, to dlaczego wszystko upadło za wyjątkiem art.15a?, skreślono OFE a zostawiono 15a???, sensowny powód???.. Czas najwyższy wyrzucić do kosza gniota 15a, tam jest jego miejsce, to była straszna porażka Buzka, stworzył tak słabą i beznadziejną reformę ze do dziś ciężko to posprzątać.

Darek
niedziela, 31 stycznia 2021, 21:20

Art 15a nie powstał w ramach reformy Buzka tylko reformy Millera, czyli nie 17.12.1998 tylko został dopisany do art. 15 w dniu 23.07.2003. Miller nie chciał płacić składek mundurowych do OFE bo do niego nie wracały. Art 15a to nie jest to żadny gniot tylko sensownie przemyślane załatwienie sprawy, a że nie podoba się mundurówce - to ich problem zwłaszcza że szukają w nim problemów na siłę. Przepis wszedł 01.10.2003 a wraz z nim zmiany ustawy ZUS dla mundurowych - druga emerytura. Mundurowym nie podoba się art. 15a bo zwyczajnie muszą więcej i dłużej pracować w cywilu aby dostać w ramach drugiej emerytury to samo co z systemu mundurowego. Cwaniackie podejście bo składki z cywila chca odebrać przed cywilami z którymi je wypracowali i w dużo lepszym przeliczniku - z lamentów o bublu prawnym wyłania się obłuda i cynizm mundurowych którzy przyjmowali się w ramach w/w reformy - poszli do służby bo przywrócono 15 lat do wcześniejszej emki.

Demokryt
wtorek, 2 lutego 2021, 11:23

Jest dokładnie tak jak piszesz! Dość bredni o niesprawiedliwości art. 15a.

sowa
poniedziałek, 1 lutego 2021, 13:47

Bardzo cenna uwaga "Art 15a nie powstał w ramach reformy Buzka tylko reformy Millera, czyli nie 17.12.1998 tylko został dopisany do art. 15 w dniu 23.07.2003. " Należy tylko pamiętać, że w latach 1999/2003 w Ustawie o Policji nie było żadnego przepisu wskazującego na zniesienie art.15 i pracę policjantów do 65r.ż. Proste pytanie czy cywile przyjmowaniu pod ZUS musieli orientować się w przepisach MSWiA lub MON ? zatem odwrotnie żołnierze i funkcjonariusze także nie mieli nic do ZUS

Cywil z Centralnej
poniedziałek, 1 lutego 2021, 23:28

1999 obowiązywała mundurowych nowa reforma, była błędna, ale naprawiono jej błędy dokładnie w październiku 2003 pod nazwą 15a, do dziś ma to sens, lata z cywila rozlicza ZUS a lata z munduru ZER, dlatego nie rozumiem dlaczego przyjęci 99-03 chcą się od tego odciąć?

Olo
wtorek, 2 lutego 2021, 21:44

Sprawa rocznika 99-03 można rozwiązać jak zaproponował Rafał poniżej - przepisy przejściowe dla w/w grupy - do wyboru: art. 15a lub art. 15

Fio
poniedziałek, 1 lutego 2021, 09:17

Co ty pleciesz? Ci między 99 a 03 nie mogą brać podwójnej emerytury ZUS i zer. I składki z ZUS im przepadają

P
środa, 3 lutego 2021, 09:46

Nikt nie może pobierać 2 emerytur

Prawo działa wstecz
poniedziałek, 1 lutego 2021, 09:00

Tak jak piszesz art.15a wszedł w roku 2003 i nie było żadnego przepisu dot.pracy do 65 roku życia w Ust.oPolicji w latach 1999/2003. Taki drobny przemilczany szczegòlik

Demokryt
wtorek, 2 lutego 2021, 11:25

Art. 15 był, bo dotyczył on przyjętych przed rokiem 99, wiec dlaczego miałoby go nie być. Od roku 99 był ZUS.

Yeremi
poniedziałek, 1 lutego 2021, 23:36

Pracowałeś w cywilu dostsjesz kase z ZUS, pracowałeś w resorcie dostajesz kase z ZER, prawo działało wstecz na korzyść zainteresowanych z rocznika 99-03

Zoll na emce
niedziela, 31 stycznia 2021, 20:45

Jak nam przywrócą zasady z art.15 to pieniądze z OFE zasilą FUS. W ostatecznym rozrachunku być może okaże się, że są jeszcze do przodu.

Denzel
niedziela, 31 stycznia 2021, 17:33

Roman, zwróć uwagę co piszą niektórzy z 99-03, oni nawet nie przyjmują do wiadomości ze podobnie jak koledzy po 03 podlegają pod 15a, oni piszą jakby tylko im ta zmiana się należała, jakby tylko ich składki były coś warte ... Zwróć uwagę na jedno, jak rocznik 03-12 walczył o skreślenie 15a to siedzieli cicho, bo w jedności siła, a teraz jak się pojawiło światełko w tunelu to się od nas odcinają, mam nadzieję ze Rząd i Związkowcy dostrzegą tą postawę i solidarnie, równo bez wyróżnień potraktują rocznik 99-03 i 03-12 tak samo, inaczej przestaję wierzyć w jakąkolwiek sprawiedliwość, a gadanie ze oni tacy biedni, nieświadomi bo system ich oszukał, nas też do jasnej Anielki oszukał, bo my też podlegamy pod 15a i też mamy lata pracy, mamy rodziny i chcemy dożyć godnej emerytury, co za egoizm!

Emeryt sg
niedziela, 31 stycznia 2021, 21:58

O czym ty piszesz drogi kolego. Nawet nie wiesz kto i kiedy zaczął walkę a wypisujesz głupoty. Po pierwsze walka ta zawsze była walka o zwrot w ramach praw nabytych grupy 99-03 a nie tak jak przerobiła to grupa 04-12 po 10 latach. Po drugie walka zaczęła się gdy część z grupy 04-12 jeszcze nie pracowała a inni byli na okresie przygotowawczym. Walkę i nie w ramach związków a grupy z tego rocznika 99-03 zaczęli f-sze Straży Granicznej, z naszej inicjatywy poszedł do Trybunału Konstytucyjnego przeszło 10 lat temu. Wy przykleiliście się do tematu w 2016. To co piszesz obraża ludzi którzy walczą latami, którzy poświęcili wiele czasu i energii że w 2016 roku ministerstwo zaczęło liczyć skutki zmian. Związki podchwyciły temat, na argumencie praw nabytych rocznika 99-03 próbują rozmawiać z rządem ale stosując argument narzucany przez 04-12 - zwrot art. 15 dla wszystkich. Co za zwrot skoro 04-12 od zawsze podlegali pod 15a - szczyt hipokryzji i obłudy. Rząd od początku zauważył obłudę grupy 04-12 dlatego przy tym jedynym postulacie w ramach protestu 2018 i pomimo tego protestu się nie ugiął, strony pozostały przy rozbieżnych stanowiskach i nie ma zamiaru w ogóle rozmawiać o zmianie w przypadku 04-12 bo nie ma o czym - ta grupa zwyczajnie próbuje wymusić zmiany z czystego cwaniactwa i wygody.

Karo
poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:29

Emeryt SG, masz rację, mój kolega z rocznika 2003 rozpoczął walkę o 15a ... 10 lat wcześniej niż ja, przyjęty w 2004, skąd się biorą takie kwiaty?

Przed 2003
środa, 3 lutego 2021, 00:57

Koledze z 2003 roku przepis narzucono ustawą Millera, ty się na niego zgodziłeś zatrudniając się w służbie. Przyjąłeś się do służby kiedy 15a świeżutko wszedł i jednocześnie zacząłeś z nimi walczyć - to po co się przyjąłeś. Jak by nie było walkę pana z 2003 roku rząd zauważył i uznał w 2018 roku, twojej nie widzi ?

f-sz
niedziela, 31 stycznia 2021, 19:30

trzymam za Was kciuki ale pamiętaj, że przyjmując się do służby po 2003 wiedziałeś na co się piszesz a my z 99-03 nie. Tu jest różnica

Dorian
poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:33

Ojojoj, to trzymasz faktycznie kciuki, nie trzeba kolego, każdy z rocznika 03-13 ma więkssy wkład w skreślenie 15a niż mała garstka z rocznika 99-03

Przed 2003
wtorek, 2 lutego 2021, 00:02

Opowiadanie przez dwa lata całemu społeczeństwu że 03-12 oszukano z drugą emką cywilną to faktycznie wkład zwłaszcza że ustawa ZUS z zapisem temu przeczącym obowiązuje od 18 lat.

Korekta
czwartek, 4 lutego 2021, 21:57

Opowiadanie całemu światu ze 99-03 został skrzywdzony to niedorzeczność, od 99 obowiązywała ich nowa reforma, kropka.

Tweets InfoSecurity24