Agenci CBA dostaną chorwackie pistolety

7 czerwca 2019, 12:11
CBA, agenci, fot. CBA
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozstrzygnęło przetarg na pistolety kalibru 9 mm. Chodzi o 100 sztuk pistoletów, o możliwość dostawy których walczyły cztery firmy. Biuro nie zdecydowało się na zakup pistoletów Glock, CZ czy Beretta, a wybrało chorwacką konstrukcję marki HS Produkt, a dokładnie model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Wartość przetargu to blisko 230 tys. złotych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne pistolety 9 mm próbowało kupić już na początku roku, jednak przetarg 15 lutego został unieważniony. Jak informowaliśmy, postępowanie obarczone było „nieusuwalną wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego". Chodzi o fakt, że Biuro nie opublikowało ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w związku z czym "umowa podlegałaby unieważnianiu z uwagi na nieprzekazanie ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej".

Drugi przetarg ogłoszono w marcu i tym razem stosowna informacja pojawiła się także w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. W połowie kwietnia informowaliśmy, że w postępowaniu pojawiły się cztery oferty. Zbrojownia zaoferowała dostawę pistoletów CZ P-10C (161 640 złotych; 60-miesięczna gwarancja, termin dostawy, naprawy/wymiany do 7 dni kalendarzowych). Kaliber do przetargu wystartował z pistoletem GLOCK 19 (211 560 złotych; 25-miesięczna gwarancja, dostawę w terminie 40 dni i naprawę/wymianę w ciągu 14 dni kalendarzowych). UMO w postępowaniu oferowało pistolety marki Beretta, model Px4 Storm Compact (155 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 30 dni kalendarzowych), a BUOS chciał wygrać przetarg z bronią marki HS PRODUKT, a konkretnie modelem XDM-9 (229 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 1 dnia).

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że CBA zdecydowało się na wybór chorwackiej konstrukcji, a więc pistoletu HS Produkt model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Zgodnie z ogłoszeniem, w postępowaniu oprócz ceny, która stanowi 60 proc. ogólnej liczby punktów, CBA oceniało też: termin dostawy (20 proc.), termin naprawy (10 proc.) i gwarancję (10 proc.). Cena zaoferowana przez BUOS okazała się wprawdzie najwyższa, jednak firma zapowiedziała, że broń dostarczy w jeden dzień, tyle też trwać ma potencjalna naprawa lub wymiana. Na nowe pistolety BUOS daje 60 miesięcy gwarancji. CBA będzie tym samym jedyną służbą w Polsce, na której wyposażeniu znajdą się te pistolety.

Zgodnie z tym co przekazał InfoSecurity24.pl Temistokles Brodowski z CBA, przewidywany termin podpisania umowy to 18 czerwca tego roku. Można się więc spodziewać, że już 19 czerwca broń trafi do CBA.

XDM to samopowtarzalny pistolet bezkurkowy chorwackiej firmy HS PRODUKT. W USA szerzej znany jest pod nazwą Springfield XD.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
w
sobota, 8 czerwca 2019, 13:55

te zakupy przecza wszelkim zasadom handlowym i logiki. Kazda słuzba kupuje gdzie chce, zakup jednego modelu dla wszystkich to nizsza cena, takze eksploatacji i serwisu. Ale kazda słuzba ma swoich śwagrów a oni własnie pozakładali firmy. Juz nie wspomne o fabryce w Radomiu. Ma upaść czy ktoś ja przejmie.

Rex
sobota, 8 czerwca 2019, 13:26

Każda służba robi swoje przetargi. Do tego nie ma planów wieloletnich tylko nie raz co rok robi się nowy gdzie wygrywa kolejną konstrukcja. Czy na prawdę zakupy służb mundurowych nie mogą być wspólnie koordynowanie? Czy nie można zrobić wspólnego zakupu jednego typu broni z opcją na kilka lat?

MyPolacy
sobota, 8 czerwca 2019, 11:39

Do kogo oni będą strzelać , że wybrali najdroższa broń co w kaburze będzie się psuła? Nie ma u nas producentów broni krótkiej ? Niech to ktoś kontroluje z ramienia MON i innych służb !!!

btr
sobota, 8 czerwca 2019, 11:33

Springfield XD, USA ... i wszystko jasne. Powinni dążyć do ujednolicenia sprzętu, a nie tak, co formacja to inne "klamki".

@@@@@@
sobota, 8 czerwca 2019, 11:17

Chyba czas żeby tym przetargiem zainteresowało się CBA.

piątek, 6 września 2019, 00:30

ale to właśnie CBA trzeba skontrolować

Tweets InfoSecurity24