Trzeci Black Hawk już w Policji. Umowa na kolejne w najbliższych dniach

27 marca 2019, 10:49
Black Hawk, Policja, PZL mielec, fot. Policja
Fot. Policja.pl

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że trzeci policyjny śmigłowiec Black Hawk, na którego dostawę umowa podpisana została w listopadzie ubiegłego roku, został już formalnie przekazany mundurowym, a obecnie trwa szkolenie pilotów. Policja w najbliższym czasie ma też podpisać umowę na kolejne dwa śmigłowce. Już w lutym taką możliwość zapowiadał szef MSWiA Joachim Brudziński. Wczoraj w rozmowie z Radiem Maryja, szef MSWiA wyraził nadzieję, że podpisanie umowy na zakup dla policji kolejnych dwóch Black Hawków nastąpi w najbliższych dniach. 

Policja kupiła do tej pory łącznie trzy śmigłowce S-70i Black Hawk. Dwa z nich, dostarczono w listopadzie zeszłego roku, a wartość zamówienia opiewała na ponad 140 mln złotych. Umowa na trzecią maszynę podpisana została 19 listopada i jak informowaliśmy koszt jej zakupu to prawie 65 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami, w ręce policyjnych pilotów trzeci śmigłowiec powinien w marcu 2019 roku. Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że trzecia maszyna została w ubiegłym tygodniu formalnie przekazana policji, a obecnie trwa szkolenie pilotów. 

"Trudno sobie to wyobrazić, ale kiedy obejmowaliśmy rządy, to najstarszy śmigłowiec w polskiej policji liczył 47 lat. Nigdy polska policja nie otrzymała nowego śmigłowca, tylko zawsze były to już używane, np. z wojska. Dzisiaj do polskiej policji już w tej chwili trafiły trzy najnowocześniejsze Black Hawki. W najbliższych dniach – mam nadzieję – zostanie podpisana umowa na zakup kolejnych dwóch, czyli de facto będzie to już pięć najnowocześniejszych dzisiaj operujących śmigłowców na świecie" - powiedział wczoraj na antenie Radia Maryja szef MSWiA Joachim Brudziński. 

O tym, że kolejne Black Hawki będą trafiały do polskiej policji, szef MSWiA mówił już pod koniec lutego. Podkreślił wówczas, że maszyny zostaną rozlokowane w różnych regionach Polski. "Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie" - zapowiedział w lutym podczas otwarcia posterunku policji w Dubeninkach.

Śmigłowce S-70i Black Hawk mają być wykorzystywane m.in. przez jednostki antyterrorystyczne, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju. Policja informuje, że będą także wykorzystywane w razie klęsk żywiołowych i do poszukiwania osób zaginionych. Przed dostarczeniem Black Hawków policja dysponowała 11 helikopterami, z których najmłodszy ma 13, a najstarszy 47 lat. 

Środki na zakup policyjnych Black Hawków pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Zgodnie z nim, do służb podległych MSWiA do 2020 roku trafić ma ponad 9,2 mld złotych. Część z tych środków przeznaczona ma zostać na zakup sprzętu i wyposażenia dla funkcjonariuszy. 

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Analityk
środa, 27 marca 2019, 13:44

Brawo! Tak trzymać. W końcu policja nie będzie operowała na starych rzęchach.

KOSA
środa, 27 marca 2019, 13:30

Policja potrzebuje śmigłowców patrolowych z całym osprzętem optoelektronicxnym A nie BLACK Hawki. BLACK HAWKI miały być tylko dla Policyjnych sił specjalnych. Dla zastąpienia Mi 8. 2 szt. Więc posiadanie przez policję 4 szt. BLACK Hawk rozumiem. Ale 5 Ty? Lepiej kupić 3 kolejne śmigłowce Bell 407 takie jak kupiono wcześniej dla ujednolicenia Floty śmiglowcow. Kogo stac na utrxymamie aż tylu BLACK hawkow w Policji?

J
środa, 27 marca 2019, 19:57

Koszty utrzymania są znikome

:)
środa, 27 marca 2019, 12:53

Kto by się przejmował procedurami przetargowymi , te są dla pozostałych ;)

Polish blues
środa, 27 marca 2019, 12:40

Dobrze byłoby, aby każda Komenda Wojewódzka Policji miała coś takiego do swojej dyspozycji.

Polowic
środa, 27 marca 2019, 16:54

Tylko po co? Blackhawki potrzebuje głównie BOA. Komendy wojewódzkie powinny śmigłowce patrolowo-obserwacyjne, lekkie maszyny.

kajmat
środa, 27 marca 2019, 12:34

I znowu szef MSWiA mija się z prawdą (żeby nie powiedzieć dosadniej), twierdząc, że: „Nigdy polska policja nie otrzymała nowego śmigłowca, tylko zawsze były to już używane, np. z wojska”. Owszem otrzymała - dwie sztuki PZL Kania. A żeby być zgodnym z prawdą, to pierwszy S-70i przekazany policji też był używany. Zresztą przez pierwsze lata istnienia policji nie było innej możliwości - w MSW istniał 103 PL NJW, który odpowiadał za cały transport lotniczy w resorcie (pierwsze dwa Belle 206 latały początkowo w barwach policji, podobnie jak jeden z W-3 Sokół miał barwy PSP, a wcześniej były Mi-2 w barwach milicji), wydzielenie lotnictwa "Służb Porządku Publicznego", tj. policji i SG nastąpiło w połowie lat 90-tych i wówczas kupiono pierwsze cztery, fabrycznie nowe, Kanie (po 2 sztuki dla każdej z tych służb).

Uważny
środa, 27 marca 2019, 19:28

To że mija się z prawdą to nic nowego. Wszyscy ministrowie z premierem bardzo często mijają się z prawdą ale to już taka przypadłość obecnej władzy.

Stratford Man
środa, 27 marca 2019, 16:40

Pierwszy S70i też był używany? - możesz jaśniej?

vvv
środa, 27 marca 2019, 17:39

maszyna oblatywana wyprodukowana kilka lat temu. na dodatek s-70i nie maja szperacza a tym bardziej glowicy optycznej :) obserwacja terenu bedzie sie odbywac za pomoca lornetki i latarki

H
środa, 27 marca 2019, 17:22

To była maszyna która PZL Mielec prezentował na targach i pokazach.

Tweets InfoSecurity24