Trzeci Black Hawk już w Policji. Umowa na kolejne w najbliższych dniach

27 marca 2019, 10:49
Black Hawk, Policja, PZL mielec, fot. Policja
Fot. Policja.pl

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że trzeci policyjny śmigłowiec Black Hawk, na którego dostawę umowa podpisana została w listopadzie ubiegłego roku, został już formalnie przekazany mundurowym, a obecnie trwa szkolenie pilotów. Policja w najbliższym czasie ma też podpisać umowę na kolejne dwa śmigłowce. Już w lutym taką możliwość zapowiadał szef MSWiA Joachim Brudziński. Wczoraj w rozmowie z Radiem Maryja, szef MSWiA wyraził nadzieję, że podpisanie umowy na zakup dla policji kolejnych dwóch Black Hawków nastąpi w najbliższych dniach. 

Policja kupiła do tej pory łącznie trzy śmigłowce S-70i Black Hawk. Dwa z nich, dostarczono w listopadzie zeszłego roku, a wartość zamówienia opiewała na ponad 140 mln złotych. Umowa na trzecią maszynę podpisana została 19 listopada i jak informowaliśmy koszt jej zakupu to prawie 65 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami, w ręce policyjnych pilotów trzeci śmigłowiec powinien w marcu 2019 roku. Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że trzecia maszyna została w ubiegłym tygodniu formalnie przekazana policji, a obecnie trwa szkolenie pilotów. 

"Trudno sobie to wyobrazić, ale kiedy obejmowaliśmy rządy, to najstarszy śmigłowiec w polskiej policji liczył 47 lat. Nigdy polska policja nie otrzymała nowego śmigłowca, tylko zawsze były to już używane, np. z wojska. Dzisiaj do polskiej policji już w tej chwili trafiły trzy najnowocześniejsze Black Hawki. W najbliższych dniach – mam nadzieję – zostanie podpisana umowa na zakup kolejnych dwóch, czyli de facto będzie to już pięć najnowocześniejszych dzisiaj operujących śmigłowców na świecie" - powiedział wczoraj na antenie Radia Maryja szef MSWiA Joachim Brudziński. 

O tym, że kolejne Black Hawki będą trafiały do polskiej policji, szef MSWiA mówił już pod koniec lutego. Podkreślił wówczas, że maszyny zostaną rozlokowane w różnych regionach Polski. "Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie" - zapowiedział w lutym podczas otwarcia posterunku policji w Dubeninkach.

Śmigłowce S-70i Black Hawk mają być wykorzystywane m.in. przez jednostki antyterrorystyczne, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju. Policja informuje, że będą także wykorzystywane w razie klęsk żywiołowych i do poszukiwania osób zaginionych. Przed dostarczeniem Black Hawków policja dysponowała 11 helikopterami, z których najmłodszy ma 13, a najstarszy 47 lat. 

Środki na zakup policyjnych Black Hawków pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Zgodnie z nim, do służb podległych MSWiA do 2020 roku trafić ma ponad 9,2 mld złotych. Część z tych środków przeznaczona ma zostać na zakup sprzętu i wyposażenia dla funkcjonariuszy. 

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
dim
niedziela, 31 marca 2019, 16:08

Nie ma się co czepiać. W razie mobilizacji - wiadomo. A na razie przydadzą się dla bezpieczeństwa obywateli. Przecież wszystko to nabywane jest za ich podatki. Poza tym policja udowodniła, że pracuje nieźle, w odróżnieniu od naprawdę makabrycznie źle działającego [sam wstaw nazwę tego ministerstwa !].

Over here
sobota, 30 marca 2019, 09:58

Tylko czemu są takie jasne. To pierwsze malowanie do prezentacji było lepsze

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 29 marca 2019, 15:59

"golasy" dla SPowietrzych....Filipin jako Combat Utiliy Heli..."10 Black Hawk helicopters are being offered for the CUH acquisition project with allocated budget of around 240 million....czyli przy 16 sztukach OSTATECZNIE ponad 57 mln w pln. kto puszcza hejt jak @Rzyt....drogie s70i jak ah64???! aha przetransferowane s70i to zmontowane w Mielcu - z Brunei dla Malezji 0 kolejnych C-cali h225 z wielkim M. jak military. dla tej Malezji, po odebranych....6

K.
niedziela, 31 marca 2019, 22:12

Tyle , że Malezja dostała je za darmo .

Marcin
piątek, 29 marca 2019, 10:24

Wczoraj, jeden z nich latał nad warszawą.

Victor
piątek, 29 marca 2019, 09:33

Rozumiem, że zapadła polityczna decyzja o kupowaniu za wszelką cenę BH. Ale ciekawe jak wytrzyma to budżet MSWiA, bo musi w tym roku znaleźć dodatkowe setki milionów na 13 emeryturę dla emerytów mundurowych. A w podpisanym w ub.r. porozumieniu ustalono, że od połowy b.r. wchodzą płatne nadgodziny i dodatki dla najdłużej pracujących policjantów. Ostatnio premier coś mówił, że budżet nie jest workiem bez dna.

Tweets InfoSecurity24