MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Zosia
czwartek, 15 października 2020, 22:40

Już w tej chwili miałabym pełną emeryturę, ale rząd postanowił aby Państwo operowalo przez następne lata moimi składkami i moja należną emeryturą za przepracowane 8 lat, dziękuję związkom że na to się zgadzają, więc proszę jeszcze powiedzieć co z tymi co odeszli nie mając 25 służby, co z moimi latami z cywila, bo już jest kilka grup policjantów i każdy na innej zasadzie odejdzie ze służby.

Ewa
czwartek, 15 października 2020, 22:32

Żenada precz że zwiazkami

Piotr
czwartek, 15 października 2020, 22:30

I znów są równi i równiejsi chory system kiedyś było proste 30 lat pracy co najmniej 15 lat służby i emerytura teraz kombinują to dlaczego za każdy rok przepracowany na emce mogę sobie doliczyć procenty a za wcześniejszą pracę nie żenada.

Ron
czwartek, 15 października 2020, 22:03

Po 23 latach żegnam mundur. Nie mam zamiaru czekać 2 lat na 1500 zł i 1,3 %. Zmiany które obecnie są dokonywane nie dają podstawy do tego aby domniemywać iż w przyszłości będzie lepiej. O związkach zawodowych nie będę pisał bo każdy widzi co robią lub czego nie robią. Życzę abyście doczekali lepszych czasów. Jak podało ministerstwo to ok. 9 tyś. funkcjonariuszy zostanie objętych tym przepisem. Ja myślę że te 9 tyś. to osoby które mogą przejść szybciej na emeryturę i dorobić w cywilu.

Robert
czwartek, 15 października 2020, 20:48

Propozycja abstrakcyjna i niedorzeczna, uwłacza tym co przepracowali więcej lat, płacili podatki i składki, zgromadzili określony kapitał na kontach ZUS-u. Wolę zostać w art.15a niż być podległym pod art.15 i pozbawić się kilkunastu czy kilkudziesięciu lat oskładkowanych. A co z rocznikami po 2003?, może ich składki były, są gorsze?, może nie wspierały powszechnego systemu emerytalnego?, przecież ta propozycja uwłacza kazdemu z podległych, każdemu z rocznika 99-12.

sobota, 14 listopada 2020, 23:50

Tego się już nie chce komentować. Gdzie są nasze składki za wypracowane lata?

piątek, 16 października 2020, 02:16

Czyste racja

Tweets InfoSecurity24