MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Pies
niedziela, 25 października 2020, 12:23

Teraz jest czas albo likwidacja 15a bez żadnych głupich ograniczeń dla 99-2012 , albo psia grypa. I zobaczymy jak doświadczeni 25+ wraz ze zwiazkowcami zabezpieczą ten cyrk co rozpetali rządzący.

Prewencjusz
niedziela, 25 października 2020, 11:04

Ciekawe dlaczego na zabezpieczeniu protestów przeciwko aborcji u nas nie widziałem żadnego doswiadczonego 25+ , może mieli wolne. W każdym razie zaczyna się robić niezły cyrk, myślę że psia grypa teraz doprowadziłaby do likwidacj 15a dla 1999 -2012 , bo jak widać na zz mogą liczyć tylko rządzący

Realista
sobota, 24 października 2020, 17:02

A może zamiast zadowolenia z porozumienia i problemów z wakatami, co nie powinno być zmartwieniem zz , panowie z zz może poruszycie temat że nie można utracić praw nabytych jak to zrobiono w 2003r i o to walczcie, bo to co obecnie zaprezentowaliście to czysta kpina. Może chcecie przenieść się na wiejską albo nowogrodzką ? To róbcie tak dalej a pewnie zasłużycie na kolejne medale, tylko pytanie czy warto.

Atomek
sobota, 24 października 2020, 16:34

Tytus na co czekać ? Mało 20 lat trwa cyrk o zniesienie 15a które wprowadzono z pogwałceniem zasady że prawo nie działa wstecz, gdzie były wtedy zz , a teraz cieszą się z porozumienia, jak im niewstyd. Jeśli to przejdzie w tej formie to niewielu członków pozostanie w zz. Dla mnie osobiście ta propozycja to zwykły bubel nienadajacy się do niczego , zz weźcie się do roboty i pokażcie że potraficie coś załatwić.

Pies wku...
sobota, 24 października 2020, 16:23

Lubomir nie ma co czekać kolejnych 20 lat , trzeba krótko albo likwidacja 15a na zasadach przyjętych do 99 albo kolejna psia grypa , na co czekać na kolejną propozycję typu po 25 latach może 0.8 za lata z cywila albo jeszcze coś głupszego. Robią z nas durniów i tyle , czekają jaka będzie reakcja i mają nadzieję że psiarnia ucieszy się z rzuconego ochłapu jak pokazały zz , które szybciutko załatwiły sobie dodatek 25+ bo był w ich interesie. Ludzie są wkurzeni tym traktowaniem i czekają tylko na iskrę jak w 2018r. Jak widać nie ma co czekać tylko zacząć działać i nie liczyć na zz , które nie ugryzą ręki która ich głaszcze.

Tweets InfoSecurity24