Kwestia art. 15a uzależniona od stanu gospodarki po epidemi

25 maja 2020, 13:58
MSWiA_1
Fot. MSWiA

Funkcjonariusze liczyli, że – zgodnie z porozumieniem podpisanym jesienią 2018 roku – sprawa rozwiązań prawnych w kwestii art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym załatwiona zostanie jeszcze w zeszłym roku, a tymczasem MSWiA nie przedstawiło do tej pory propozycji. Jak się okazuje, nie ulegnie to szybko zmianie. Jak informuje NSZZ Policjantów, podczas ostatniego spotkania roboczego, "wiceminister nie wykluczył, że będzie to kolejny krok rządu i uda się go wykonać jeszcze w tym roku", jednak na jej załatwienie policjanci przyjęci po roku 1999 "będą musieli poczekać do chwili pojawienia się symptomów ożywienia gospodarczego po epidemii". 

W myśl obowiązujących dziś przepisów, emerytury dla funkcjonariuszy ustala się według różnych zasad zależnych od tego, kiedy wstąpili do służby. Jak przekonywali w ubiegłym roku związkowcy, w petycji skierowanej do marszałka Sejmu, "to zróżnicowanie nie ma żadnego przekonującego uzasadnienia". Ich zdaniem, moment rozpoczęcia służby nie jest cechą istotną, która mogłaby stanowić podstawę "odmienności w ustalaniu podstaw i wysokości emerytury".

Petycję złożono w sierpniu ubiegłego roku i wydawało się, że choć do końca roku nie pozostało za wiele czasu, MSWiA zdoła przedstawić chociaż zarys propozycji zmian oczekiwanych przez mundurowych. Tak się jednak nie stało, a temat art. 15a od tego momentu powracał wielokrotnie, jednak bez większych konkretów. Sytuację w ostatnim czasie skomplikowała dodatkowo trwająca epidemia koronawirusa, a w zasadzie kryzys gospodarczy jaki się z nią wiąże lub wiązać będzie.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów i oddaliła perspektywę wprowadzenia kilku rozwiązań, na które z niecierpliwością czekają policjanci. Okazuje się jednak, że stanowcza i konsekwentna postawa NSZZ Policjantów w połączeniu z przychylnością kierownictwa resortu SWiA przynoszą oczekiwane rezultaty.

fragment komunikatu Biura Prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Jak podkreślają związkowcy, na spotkaniu roboczym z wiceszefem MSWiA, które odbyło się 22 maja, "w sprawach wymagających legislacji zajęto się tematami dodatku przedemerytalnego, art. 15a, art. 115a, płatnymi nadgodzinami, do których według NSZZ Policjantów powinien mieć prawo każdy policjant zaangażowany w walkę z pandemią niezależnie od rodzaju dodatku, wykorzystaniem środków wakatowych oraz propozycjami zmian w procesie dyscyplinarnym, uznawanymi przez NSZZ Policjantów za niekorzystne". Minister Wąsik miał zapewnić, że "w pierwszej kolejności rząd zajmie się przede wszystkim ustanowieniem dodatku przedemerytalnego dla policjantów z wysługą powyżej 25 i 28,5 lat oraz ekwiwalentem za niewykorzystany urlop, należnym policjantom przechodzącym na emeryturę". Nieco bardziej problematyczna wydaje się jednak kwestia art. 15a.

"Z mniejszą ilością konkretów (w porównaniu do przepisów dot. m.in. wprowadzenia dodatku przedemerytalnego - przyp. red.) potoczyła się rozmowa na temat art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy" – piszą związkowcy. Jak dodają "MSWiA nie rezygnuje z uregulowania tej sprawy, jednak na jej załatwienie policjanci przyjęci po roku 1999 <<będą musieli poczekać do chwili pojawienia się symptomów ożywienia gospodarczego po epidemii>>".

Wiceminister nie wykluczył, że będzie to kolejny krok rządu i uda się go wykonać jeszcze w tym roku. Jednym z wariantów, jaki bierze się pod uwagę przy wyliczaniu skutków likwidacji art. 15a jest to, że z rozwiązania tego skorzystają policjanci przyjęci do służby w latach 2000 – 2003, którzy osiągną minimum 25 lat służby. Ich emerytura mundurowa miałaby wzrosnąć o lata pracy w cywilu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1.

fragment komunikatu Biura Prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Czy tegoroczny termin ostatecznego rozwiązania kwestii art. 15a jest realny? Wydaje się, że wiele – jeśli nie wszystko – zależy od tego w jakiej kondycji będzie budżet państwa. Warto bowiem przypomnieć, że już skutki finansowe zmian jakie MSWiA chce wprowadzić w tzw. superustawie spotkały się z ostrą reakcją resortu finansów. Trudno zatem sobie wyobrazić, by zrównanie statusu funkcjonariuszy - związane z koniecznością znalezienia w budżecie dodatkowych środków - było możliwe bez poprawy sytuacji gospodarczej, o czym zresztą wprost - jak wynika z relacji NSZZP - informuje wiceszef MSWiA. I choć termin wprowadzenia zmian jest wciąż niepewny, wydaje się, że jeśli MSWiA przedstawi środowisku konkretne rozwiązania, a przynajmniej ich projekt, to już samo rozpoczęcie merytorycznych dyskusji na ten temat może ostudzić nieco gorącą atmosferę jaka narosła wokół całej sprawy. Czas więc na ruch MSWiA.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Bih
wtorek, 14 lipca 2020, 23:26

Dlaczego te nasze związki nie walczą o 15a dla wszystkich. Gdzie są nasze pieniądze z ZUS

karol
czwartek, 23 lipca 2020, 12:25

chodzi o to że ja na takich warunkach się nie przyjmowałem ustawą wsteczną mnie załatwili ci po 2003 roku wiedzieli co robią i się na to godzili a ja nie

Policjant 2000
wtorek, 14 lipca 2020, 13:48

Czytając nie które komentarze zgadzam się że okres 2000-2003 stare warunki, ale czy zapis przepisów o dodatkowej pracy nie powinien być zmieniony ponieważ na emeryturę chcę wypracować również w ZUS bo służby wstąpiłem po 2003

jaster
poniedziałek, 13 lipca 2020, 09:20

ja proponuję znowu postawić czarno na białym chyba znowu źle się czuję

herto
poniedziałek, 13 lipca 2020, 09:17

ludzie co wy za bzdury piszecie niech 15a przywrócą dla tych którzy przyjmowali się na zasadach które im później zmieniono . Jak tak można że przyjmuje się do pracy poświęcam jej wszystko a oni robią ze mnie durnia . Kryzys gospodarczy niech 500+ zlikwidują dla darmozjadów to będą pieniądze na 15a

przyszły emeryt
środa, 24 czerwca 2020, 22:16

art.15a jest wielką niesprawiedliwością dla tych, co zostali nim objęci. Uważam również, z szacunkiem dla tych co przyjęli się do służby po wprowadzeniu niefortunnych zapisów w ustawie, że zmianą art. 15a powinni być objęci jedynie Ci z lat 1999 - 2003 (do dnia wprowadzenia przepisów). Wszyscy Ci, co przyjęli się po tej dacie tj. zmianie przepisów winni wiedzieć, że z "cywila" dostaną dopiero z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego tzw. powszechnego. Ja, jak i Ci przyjęci w latach 1999 - 2003 mieliśmy zagwarantowane prawo do emerytury z naliczeniem lat z "cywila". Nikt się nas nie pytał i nie informował i tej zmianie. A obciążenie dla budżetu nie będzie wcale większe niż to, co rząd "daje" innym grupom społecznym, w żaden sposób nie pokrzywdzonych zmianą przepisów

Bohu
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:59

Niestety jesteś w błędzie kolego. Nie dostaniem emerytury z cywila po osiągnięciu wieku. Możemy sobie wybrać jedną z dwóch czyli albo mundurowa albo cywilna. Więc jedną z wypracowanych emerytur zabierze sobie państwo czyli nas okradnie. W 2015 roku tusk zabrał tym co pracowali w cywilu połowę pieniędzy z II filaru i przelał je do zusu. Dlaczego nie przelano tych pieniędzy tym którzy byli juz w mundurze do naszego ZERu. Kolejne złodziejstwo. Nie zgadzam się z tobą albo zniosą 15a dla wszystkich albo niech okradają wszystkich równo. Też przyszły emeryt.

przyszły emeryt
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 17:47

myśląc ogólnikowo, kto komu zabrał nie interesuje mnie to bo i tak nikt tych pieniędzy nie odda. 15a blokuje mi naliczenie lat z cywila do emki i więcej mnie już nie interesuje. Ten zapis później zmieniony miałem zagwarantowany przyjmując się do tej chorej firmy. I jest to jedyna rzecz która powstrzymuje mnie jak i podejrzewam całą rzeszę ludzi przyjętych 1999 - 2003 do odejścia. A II Filar ? Chłopie - ja już dawno o nim zapomniałem. Było i nie ma. Kto zabrał ? Czy obecni, czy poprzedni rządzący - jakie to ma znaczenie. Myślisz, że cokolwiek z tego dostaniesz ? Pieniądze już dawno poszły na odnowienie witraży albo sklepień w .... budynkach użyteczności publicznej

Tweets InfoSecurity24