Reklama

Policja

Drony jednak wylądują w Policji?

Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0
Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Policja, już po raz czwarty, dąży do pozyskania przynajmniej 7 nowych zestawów bezzałogowych statków powietrznych (bsp) w kategorii wielowirnikowce. Tym razem, po otwarciu ofert okazało się, że przygotowane zostały środki finansowe, które pozwalają na sfinalizowanie całego przetargu.  

Nowy, a tak naprawdę kolejny już, przetarg na bezzałogowe statki powietrzne dla Polskiej Policji, w kategorii wielowirnikowce, nabiera właśnie rozpędu. Po otwarciu ofert okazało się, że dostawami zainteresowany jest tylko jeden chętny. Konsorcjum firm DILECTRO sp. z o.o. sp. k. z Warszawy oraz Naftor sp. z o.o. z Klembowa zaoferowało bsp, które mają kosztować 1 859 002,32 zł - przy terminie wykonania zamówienia ustalonym na 6 tygodni. Warto dodać, że Policja przygotowała na sfinansowanie zakupu nowych dronów 2 399 610 zł. Dlatego można przypuszczać, że tym razem cały przetarg zakończy się ostatecznie zakupem nowych dronów.

Policja zamierza zakupić w sumie 7 zestawów bezzałogowych statków powietrznych (bsp). Zamówienie może wzrosnąć o maksymalnie kolejne dwa zestawy w ramach prawa opcji. Każdy zestaw wielowirnikowców zawierać ma bsp główny oraz dron szkoleniowy. Maszyny są dronami pionowego startu i lądowania o maksymalnej masie startowej do 20 kg. Zaznacza się, że mają one wykonywać loty poza zasięgiem wzroku w promieniu co najmniej 3 km w terenie otwartym i co najmniej 1 km w terenie zurbanizowanym. Loty mają odbywać się zarówno poprzez sterowanie ręczne przez operatora, ale również w zakresie lotu automatycznego, zgodnie z wcześniej zaprogramowanym planem lotu. Czas lotu na jednym pakiecie akumulatorów na min. 25 min, z podwieszoną kamerą ze zmienną ogniskową.

Nowe policyjne drony mają wzbić się na co najmniej 2500 m. Mają być też zdolne do wykonywania lotów offline, bez konieczności komunikacji z siecią zewnętrzną. Co więcej, sprzęt nie może posiadać żadnych ograniczeń w wykonywaniu lotu na terenie całego kraju oraz nie może mieć zaprogramowanych blokad stref ani ograniczeń wysokości lotu. BSP musi być również zdolny do wykonywania lotów offline. Umowa zakładać będzie także realizację szkolenia produktowego dla max. 2 operatorów posiadających uprawnienia VLOS na każdy zakupiony komplet. Użytkownik dronów będzie miał możliwość uzyskania szyfrowanej transmisji obrazu wideo. Transmisja obrazu wideo, do stacji naziemnej w czasie rzeczywistym, ma odbywać się w jakości min. HD 720p 24fps.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze