Beretty, Scorpiony i amunicja dla KAS jeszcze w tym roku

15 października 2019, 11:42
KAS, akcja, fot. KAS
Fot. KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wyłoniła dostawców nowej broni i amunicji. Przypomnijmy, że w przetargu, prowadzonym przez Izbę Administracji Skarbowej w Szczecinie, zakładane było pozyskanie pistoletów pełnowymiarowych, kompaktowych, subkompaktowych oraz maszynowych. W tym samym postępowaniu KAS chciała kupić też trzy rodzaje amunicji 9x19 mm. W sumie formacja miała wzbogacić się o prawie 230 sztuk pistoletów oraz ponad 747 tys. sztuk nabojów.

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że pistolety pełnowymiarowe oraz pistolety kompaktowe Krajowej Administracji Skarbowej dostarczy najprawdopodobniej spółka UMO z podwarszawskiej Zielonki. W przypadku pistoletów pełnowymiarowych UMO wyprzedziła ze swoją ofertą firmę Zbrojownia. UMO za dostawę oczekiwała 138 518,91 złotych podczas gdy propozycja Zbrojowni wynosiła 139 680 zł. Jeśli chodzi o pistolety kompaktowe, różnica między ofertą UMO i drugą w kolejności, ofertą Magnum Andrzej Ozorowski była zdecydowanie większa. Realizację dostaw firma Magnum Andrzej Ozorowski wyceniła na 183 270 zł, a UMO na 142 803 zł.

Finalnie, do KAS trafią pistolety Beretta APX 9mm w dwóch wersjach, tj. Full Size oraz Centurion. Jak poinformował redakcję przedstawiciel firmy UMO, wybrana przez formację wersja różni się od tej, która została pozyskana przez Policję ponieważ, między innymi, nie ma w niej wskaźnika naładowanej komory.

Pistolety maszynowe dla KAS ma z kolei dostarczyć spółka Zbrojownia. Był to jedyny chętny, a oferta została wyceniona została na 135 360 złotych, przy 7-letniej gwarancji i 15 dniach potrzebnych na potencjalną naprawę. Z informacji przekazanych InfoSecurity24.pl przez Zbrojownię wynika, że do KAS trafią pistolety maszynowe CZ Scorpion EVO3 A1.

W przypadku amunicji 9x19 FMJ (pocisk pełnopłaszczowy), za jej dostawy ma odpowiadać poznańska firma Magnum Andrzej Ozorowski. O możliwość dostarczenia 10840 pakietów, po 50 sztuk każdy, czyli łącznie 542 000 sztuk, rywalizowały w tym przypadku wspomniany Magnum Andrzej Ostrowski i warszawski Cenzin. Ten ostatni ma dostarczać KAS amunicję 9x19 TFMJ (pocisk z całkowicie pokrytym płaszczem) oraz amunicję 9x19 JHP (pocisk pełnopłaszczowy z wybraniem/wgłębieniem wierzchołkowym). Zarówno wspomniana na początku broń, jak i amunicja kal. 9 mm, powinna trafić do formacji najpóźniej do 6 grudnia tego roku.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Krzys
środa, 16 października 2019, 23:51

Polski przemysł - polskie produkty. Żenadą jest to co się dzieje.

rmarcin555
środa, 16 października 2019, 16:58

Niech mi ktoś wyjaśni: dlaczego Policja, SG, CBA, CBŚ, KAS , a pewnie i SOK mają mieć oddzielne formacje uderzeniowe? Jaki jest cel tego szaleństwa?

Jansen
czwartek, 17 października 2019, 14:50

To nie jest szaleństwo tylko praktyczność. Można idealizować obraz jakiejś policji do wszystkiego, ale w realnym świecie masz do wyboru: 1. wolny i uciążliwy papierowo tryb porozumień w celu wspólnych działań lub uzyskania wsparcia policji - jak akurat mają wtedy czas, a nie robią dla swoich lub mają planowe ćwiczenia, to może wesprą ale na pewno będą robić uniki przed mniej atrakcyjną częścią (ochrona, odstawianie zatrzymanych do aresztu czy prokuratury itd.) - albo 2. własnych ludzi, których uruchamiasz bardzo szybko, znają specyfikę służby i ludzi, z którymi mają współpracować, w razie potrzeby pomogą na dodatkowych odcinkach operacji (obserwacje, przeszukanie, "pilnowanie" i odkonwojowywanie zatrzymanych), nie będą się wykręcać od mniej atrakcyjnych zadań, np. ochrony dochodzeniowców itd. (plus wiele szczegółów "od kuchni", znanych tym co "robią", a nie słyszą o robotach z mediów). Nie ma też obawy o wycieki informacji, co czasem się jednak zdarza. To żadne szaleństwo. Tylko minisłużby w minikraikach opierają się wyłącznie na jednej specjalnej grupie policyjnej. W normalnym świecie uzbrojone formacje zawsze tworzą na swój użytek własne grupy, (z) którymi łatwiej się pracuje, koordynuje działania itd. Nawet CBŚP, czyli część policji woli prowadzić realizacje swoimi siłami niż korzystać za każdym razem z AT/SPAP/SPKP. Oczywiście każda służba w szczególnych sytuacjach nie waha się poprosić o pomoc, ale w większości przypadków lepiej mieć swoją grupę specjalną. I dobrze: dzięki temu BOA i SPKP ma więcej czasu na trenowanie do najpoważniejszych interwencji, a nie latanie dla innych usługowo za często przeciętnymi przeciwnikami lub na wszelki wypadek "bo facet był kiedyś karany za nielegalną broń".

Jurek
środa, 16 października 2019, 13:44

Pytanie do zorientowanych: czy przyjmują emerytowanych żołnierzy? A jeśli tak to czy okres służby w kas wilczy się do stażu emerytury wojskowej? Inne spostrzeżenia?

Jansen
czwartek, 17 października 2019, 14:56

Gdyby byli mądrzy to grupy realizacyjne tworzyliby przez rekrutację byłych żołnierzy (amerykańska ICE ma specjalne programy pozyskiwania doświadczonych wojskowych). W praktyce rekrutują tylko ze swoich szeregów dlatego mają trudności z ilością wartościowych kandydatów i kadry instruktorskiej. Do KAS w ogóle ex-żołnierza mogą przyjąć, ale żebyś był nawet z Wojsk Specjalnych to jesteś dla nich nikim - musisz przejść podstawowe kursy taktyki i techniki interwencji oraz strzelania. Co do emerytury: do stażu wojskowej lata w KAS nie wejdą - w perspektywie masz emeryturę policyjną, do której wliczane są lata służby wojskowej.

Zizik
środa, 16 października 2019, 13:22

A mnie się marzy, że polskie formacje będą wybierać polskie produkty. Ragun zamiast Beretty, krótki MSBS zamiast Scorpiona, echhh.

Jansen
czwartek, 17 października 2019, 15:03

Brawo za patriotyzm, niestety nie podparty wiedzą. Dla formacji policyjnej, jaką jest SCS, Ragun/VIS2000 zamiast Beretty APX to zamiana w pełni nowoczesnego pistoletu odpowiedniego do jej potrzeb, na cięższy kurkowiec DA/SA z linią lufy biegnącą wysoko nad chwytem - czyli na coś gorszego. Skorpion EVO to pm, a MSBS kbk, więc to nie ta klasa broni. Nie ma polskiego pm na poziomie nowoczesności Skorpiona (Glauberyt to nie ta liga - to mógł być niby-konkurent dla Uzi lata temu).

Adam
wtorek, 15 października 2019, 23:21

Cieszy kolejna wygrana Beretty

Tweets InfoSecurity24