Skarb Państwa stracił ponad 30 mln złotych. ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o przestępczą działalność

14 maja 2018, 13:27
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT w obrocie paliwami ciekłymi – wynika z informacji przekazanych przez Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Na działalności zatrzymanych Skarb Państwa stracił ponad 30 mln zł.

Jak informuje Stanisław Żaryn, główną rolę w przestępczym procederze odgrywały firmy formalnie zajmujące się wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i jego wprowadzaniem do dalszego obrotu na terenie RP („znikający podatnicy”). Firmy te nie deklarowały i nie odprowadzały należnego z tego tytuły podatku VAT, przyjmując od swoich formalnych odbiorców („bufory”) środki pieniężne z tytułu wystawionych faktur. W rezultacie uszczuplenie Skarbu Państwa wynikające z działalności przestępczej to co najmniej 31 mln zł.

Jak wynika z informacji przekazanych portalowi InfoSecurity24.pl, z materiałów śledztwa wynika, że jeden z zatrzymanych kierował w latach 2012 i 2013 zorganizowaną grupą przestępczą, której działalność poległa na tworzeniu fikcyjnych przedsiębiorstw przeprowadzających transakcje handlowe umożliwiające legalizację środków pochodzących z przestępstw skarbowych oraz utrudnianie ich wykrycia. Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Opolu Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, udzielenia korzyści majątkowej oraz zarzuty karno-skarbowe. 

Sąd wobec obydwu osób zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Gts
poniedziałek, 14 maja 2018, 20:02

Nie lepiej byloby uproscic te podatki? Wprowadzic jedna stawke VAT na wszystko? Zrezygnowac z ulg i odpisow i dac VAT na 16%, zamiast ganiac wtedy restauratora co wpisal kawe z cukrem zamiast 23% to 7%, to ganiac grube ryby? Wiecej funcjonariuszy zajmowaloby sie mafiami, a nie plotkami ktore po prostu nie wiedza jakiej intepretacji sie trzymac? Po co pchamy ten skomplikownay system podatkowy, ktory jeszcze do tego co chwile sie zmienia?