Reklama

Ukraińskie służby ratownicze otrzymały specjalistyczny sprzęt z Polski

12 grudnia 2019, 16:28
ukraina sprzęt
Fot. Podkarpackie - serwis samorządu województwa/Facebook

Ekwipunek do ratownictwa wodnego, sanie do transportu oraz odzież dla ratowników górskich m.in. taki sprzęt został przekazany w czwartek w Rzeszowie ukraińskim służbom ratowniczym z obwodów zakarpackiego i iwano-frankiwskiego.

Wartość przekazanego sprzętu to ok. 200 tys. zł, został kupiony w ramach programu "Polskiej współpracy rozwojowej" Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W czwartek w podkarpackim urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie sprzęt został przekazany stronie ukraińskiej.

Jak przypomniał na konferencji prasowej marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, w tym roku samorząd realizował czwartą edycję projektu "Polskiej pomocy rozwojowej". Tegoroczny projekt obejmował swoim wsparciem ratowników z obwodu iwano-frankiwskiego i zakarpackiego.

We wrześniu br. w ramach pierwszego etapu 20 strażaków z Ukrainy uczestniczyło w szkoleniu w specjalnym ośrodku komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczyli m.in. jak prawidłowo zorganizować akcję ratowniczą na wodzie, jak bezpiecznie prowadzić działania ratownicze.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Jak podkreślił Ortyl, uzupełnieniem projektu jest przekazanie stronie ukraińskiej specjalistycznego sprzętu. "Oczywiście mamy podpisane porozumienia z obwodem zakarpackim i iwano-frankiwskim, ale żeby te porozumienia były żywe i dawały postawy do faktycznych działań potrzebne nam są fundusze. I tymi właśnie instrumentami finansowymi jest program <<Polskiej pomocy rozwojowej>>” – dodał.

Zdaniem marszałka oprócz wspólnych szkoleń służb ratunkowych ważne jest również nawiązywanie osobistych kontaktów i przyjaźni. "Jestem pewny, że takie osobiste zaangażowanie po obu stronach będzie bezwzględnie potrzebne do prowadzenia wspólnych akcji ratunkowych" – zaznaczył Ortyl.

Obecny na uroczystości komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie iwano-frankiwskim Wolodymyr Czerneckij podziękował za przekazany sprzęt. Podkreślił, że dla ratowników bardzo ważne są szkolenia, w których brali udział w Polsce. "Realizowany projekt daje naszym ratownikom nie tylko możliwość pozyskania najnowszego sprzętu, ale również pozwala na wymianę doświadczeń i nawiązania relacji międzyludzkich" – dodał Czerneckij. W jego ocenie bardzo ważne w tym projekcie jest również to, że uczestniczą w nim ratownicy, których łączy jeden region, czyli Karpaty.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Janko
czwartek, 12 grudnia 2019, 23:35

Robimy dobrze Ukrainie, a nasz TOPR błaga sponsorów o dofinansowanie. Państwo z dykty...

hermanaryk
środa, 8 stycznia 2020, 02:16

Dlaczego tylko państwo? Dlaczego nie Zakopane i okoliczne miejscowości, które świetnie sobie żyją z turystów?

Reklama
Tweets InfoSecurity24