Emerytura po 25 latach, płatne nadgodziny i związkowy pluralizm. Senat za zmianami w służbach mundurowych

2 sierpnia 2019, 15:45
Służby mundurowe, fot. Wikimedia Creative Commons, Straż Graniczna, KAS, Służba Więzienna
fot. Wikimedia Creative Commons, Straż Graniczna, KAS, Służba Więzienna

Od wejścia w życie zmian w mundurowym systemie emerytalnym, funkcjonariuszy dzieli już tylko jeden krok. Ustawa przygotowana przez MSWiA i przyjęta niedawno przez Sejm, została przegłosowana dziś także w Senacie. W takiej same sytuacji są zapisy dotyczące wprowadzenia pluralizmu do wybranych formacji. Teraz, by nowe przepisy weszły w życie, potrzebny jest już tylko - w obu przypadkach - podpis prezydenta. Wydaje się jednak, że ta część procesu to jedynie formalność. 

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami zniesiony zostanie wymóg ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę funkcjonariuszy. Uchwalone przepisy zakładają też, że mundurowi otrzymają pełnopłatne nadgodziny. Jak podkreślało MSWiA, „to wypełnienie zapisów porozumienia z listopada 2018 r.”.

Przygotowaną przez MSWiA ustawę, na początku lipca przyjęła Rada Ministrów, a 19 lipca uchwalił ją Sejm. Realizacja zapisów ustawy nastąpić ma z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 r. 

W listopadzie ubiegłego roku MSWiA i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Zapis ten będzie dotyczył funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Oznacza to, że pierwsi funkcjonariusze, którzy skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli przejść na emeryturę w 2038 r.  Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2013 r. obowiązywały regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki. Teraz pozostanie tylko jeden, czyli 25 lat służby.

Od lipca br. zostanie także wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla funkcjonariuszy. W przypadku nadgodzin nowe rozwiązania ujednolicą zasady ich rozliczania. Po zmianach funkcjonariusze służb otrzymają 100 proc. płatnych nadgodzin. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe – w okresie rozliczeniowym będą mogli mieć czas wolny od służby albo po zakończeniu okresu rozliczeniowego wypłacona zostanie im rekompensata pieniężna (w ciągu 10 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego funkcjonariusze będą mogli złożyć wniosek, że zamiast rekompensaty pieniężnej chcą skorzystać z czasu wolnego od służby za przepracowane nadgodziny).

Rekompensata pieniężna będzie wynosić 1/172 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na stanowisku zajmowanym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego za każdą godzinę ponadnormatywnego czasu służby. Wyjątek będzie dotyczył strażaków, dla których rekompensata pieniężna wynosić będzie 1/172 średniego miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego strażakowi w okresie rozliczeniowym.

Wysłuchani, ale nie posłuchani

Senat zaakceptował również prezydencki projekt dotyczący wprowadzenia pluralizmu związkowego w wybranych formacjach. Mimo zdecydowanego i wytrwałego sprzeciwu mundurowych związkowców z policji, służby więziennej oraz straży granicznej, propozycja Andrzeja Duda przeszła ekspresowo drogę legislacyjną i wróciła na biurko prezydenta, więc można się spodziewać, że głowa państwa równie ekspresowo dokument podpisze. 

Przyjęta nowela dotyczy rozszerzenia prawa funkcjonariuszy służb w zakresie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. O zmiany wnioskował NSZZ "Solidarność". 

Obecnie funkcjonariusze Policji, SG i SW mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym działającym w danej formacji. Taki stan rzeczy funkcjonuje w Policji i Służbie Więziennej od 1989 roku, zaś w Straży Granicznej od 1991 roku, kiedy to powstał pierwszy związek zawodowy w tej formacji. Proponowany projekt znosi takie ograniczenie, a co za tym idzie ma umożliwić mundurowym wybór związku zawodowego, do którego chcą wstąpić. Istotne jest jednak, że - jak podkreślał przewodniczący NSZZ FSG Marcin Kolasa, "projekt sam w sobie zawiera ograniczenia praw związkowych, ponieważ funkcjonariuszom, którzy są powołani lub mianowani na stanowiska kierownicze odmawia się pełnienia funkcji w związkach zawodowych".

DM/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
Andrej
piątek, 2 sierpnia 2019, 23:11

Szkoda, ze przelozoni robią wszystko co sie da zeby nie zaplacic nam tych nadgodzin -( podobno dostali przykaz z góry, że będą ucinac im premie jak nam beda wyplacac nadgodziny) chory kraj.

Niuniu
piątek, 2 sierpnia 2019, 18:15

No i kolejny raz utopiliśmy kupę kasy w armię która nie będzie i tak miała czym "strzelać". Przy okazji skutecznie demontujemy pozostałe struktury mundurowe. Naprawdę nie rozumiem dla czego robotnik np budowlany musi tyrać do 65 roku aby dostać emeryture a np. policjant z drogówki po ukończeniu 45 lat będzie mógł wylegiwać się cały dzień nic nie robiąc. Do tego 100% płatne zwolnienia. I to w sytuacji gdy Polska nadal jest cywilizacyjnie zacofana i permanentnie zadłużona. Dawno temu pewien pan wymyślił prostą definicję państwa policyjnego. Przypomnę: "Państwo Policyjne to takie w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela". Nic dodać nic ująć.

Twój stary
poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 12:30

Zwolnienia są 80%....

Jan
niedziela, 4 sierpnia 2019, 13:09

Niuniu zwolnienia już dawno nie są płatne 100 % to po pierwsze a po drugie nie rozpisując się długo to idź wyciągać z płonącego domu ludzi w wieku 60 lat oczywiście w pełnym uzbrojeniu lub obroń przed zgraja młodocianych napadnięta osobę ale gdzie tam przecież tatuś ci da na nowego ajfona żebyś mógł sobie zrobić selfi na fejsa przy płonącym domu nie ujmuję nikomu bo sam pracowałem w wielu branżach ale poczekaj do 50tki zobaczymy jaki będziesz krzepki i żwawy

JanBaczewski
sobota, 3 sierpnia 2019, 14:00

A ja pytam kto temu "robotnikowi" czy komukolwiek innemu zabronił wstąpić do policji i korzystać z przywilejów. Każdy ma wolność wyboru i tak nie rozumiem ludzi którzy marudzą że w policji jest dobrze jak i policjantów którzy narzekają że im źle. Każdy może wybrać, zmienić, zwolnić się. Ale to takie polskie wejść, w gówno ale zamiast wytrzeć buty i iść dalej to lepiej jest narzekać że buty brudne i śmierdzi. Ps. Zwolnienie nie jest płatne 100%.

nemo
sobota, 3 sierpnia 2019, 12:38

policjant nie ma 100 procentowej platnosci na zwolnieniu

Otello
sobota, 3 sierpnia 2019, 12:35

Gdzie masz 100% płatne zwolnienia?

Tweets InfoSecurity24