Rząd przyjął projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej

24 listopada 2020, 14:20
fot sw
Fot. Służba Więzienna

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej, w którym określono maksymalny limit wydatków na lata 2022–2031. Chodzi o ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby przysługujący funkcjonariuszowi SW, który mieszka poza miejscowością pełnienia tej służby.

"Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, trzy lata przed upływem 10 lat budżetowych wykonywania ustawy, Rada Ministrów przedstawia Sejmowi projekt zmiany ustawy określającej maksymalny limit wydatków jednostek sektora finansów publicznych, wyrażony kwotowo, na kolejnych 10 lat budżetowych wykonywania ustawy" - podał CIR po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Ryczałt przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby. Zgodnie z projektem w latach 2022-2031 nowy limit wydatków budżetu państwa na ten cel ma wynieść 96 923 tys. zł. W latach 2012-2021 wynosił on 75 930 tys. zł.

Projektowane limity zostały określone przez odniesienie do limitu na rok 2021 z waloryzacją. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Projekt zostały przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Wiceminister wkracza do akcji

To oczywiście nie koniec zmian, których spodziewają się funkcjonariusze Służby Więziennej w najbliższym czasie. Liczą oni bowiem, że m.in. dzięki resortowej interwencji uda się załatwić sprawę zmian w art. 15a ustawy emerytalnej. Chodzi dokładnie o włączenie funkcjonariuszy formacji do projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, który przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji, dotyczący jednak - przynajmniej na razie - jedynie mundurowych ze służb podległych właśnie temu ministerstwu. 

Wsparcia z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości udzielił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który od października br. nadzoruje formację. Zapewnić miał on szefa NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesława Tułę, że skierował pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z poprawkami uwzględniającymi mundurowych z SW. Biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia z dopisywaniem formacji do listy dotyczącej np. dodatków motywacyjnych, i tym razem sztuczka może się udać. 

Wiceminister Woś przybył niedawno także z inną dobrą nowiną dla SW. W pierwszej połowie listopada przekazał on, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podjął decyzję o zwiększeniu dodatków służbowych dla funkcjonariuszy na czas wzmożonych obowiązków związanych z pandemią koronawirusa. Sprawa ma dotyczyć 18 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Kapitan
czwartek, 26 listopada 2020, 13:53

Jeżeli na wiosnę nie będzie podwyżek, i nie oddacie zamrożonych pieniędzy będziecie mieli największy strajk sw w historii.

Dwadzieściaplus
czwartek, 26 listopada 2020, 11:31

Dodatek związany z pandemią? Jeden dzień na zwolnieniu i nie masz przyznanego dodatku,niema na liście Tak wygląda podział. Nieważne że przed tym harowałeś i się narażałeś. W niektórych jednostkach jeszcze tego nie wypłacili.

Kuna
czwartek, 26 listopada 2020, 19:25

Mało tego. Jak byłeś na urlopie bądź będziesz w tych 2 ostatnich miesiącach też nie dostaniesz... Parodia!!!

Mł. Chor.
czwartek, 26 listopada 2020, 12:28

Pandemia od marca. W listopadzie mam przymusową kwarantannę, bo jeden z członków rodziny zarażony. Dobrego czasu bez jednego dnia zwolnienia. Zero na koncie. Czyli dopóki masz zdrowie i pracujesz to jest fajnie, a jeśli zachorujesz to jak trędowaty... W jakim stanie psychicznym trzeba być, żeby taka decyzję podjąć. Tu nie chodzi o pieniądze.

Sw
czwartek, 26 listopada 2020, 10:19

Dodatki na czas covid? Za listopad i grudzień a pandemii od marca w naszym kraju... Oczywiście dodatek będzie pod warunkiem że nie skorzystasz z L4 w tych miesiącach.. Kolejna rzecz która poróżni f-szy

Bóg Honor Ojczyzna
czwartek, 26 listopada 2020, 00:46

A co z tym niby płatnymi nadgodzinami ? Mam ich około 300 i złotówki nie zobaczyłem ? Czy pan Woś wie jak CZSW wprowadził zasady wypłacania ? Płatne w teorii ...

Kminek
czwartek, 26 listopada 2020, 00:45

Dlaczego nam nie liczą cywila?, jestem przyjęty w 2005, mam 9 lat cywila i co Panowie Związkowcy, może znowu podzielicie nas na formacje, daty przyjęcia do służby, składki i co tam jeszcze wymyślicie, obecna propozycja 25 lat to przymus, a z niewolnika nie ma pracownika, pozwólcie nas samym decydować ile i jak chcemy służyć, nikt nie ma zdrowia ze stali, a wy tam sobie siedzicie na ciepłych stołkach, wyjdzcie ze strefy komfortu to pogadamy o takim stażu ...

Tweets InfoSecurity24