Rosyjskie rakiety przy granicy z Polską. Dzień Zwycięstwa w Kaliningradzie [FOTO]

11 maja 2016, 14:50
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Rosjanie przeprowadzili defilady z okazji Dnia Zwycięstwa nie tylko w Moskwie, ale też w innych miejscach, w tym w Obwodzie Kaliningradzkim. Zademonstrowano tam między innymi różnego typu systemy rakietowe, w tym zestawy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu S-400, rakiety ziemia-ziemia i ziemia-woda.

Jedna z defilad z okazji Dnia Zwycięstwa odbyła się w Kaliningradzie, mieście będącym stolicą Obwodu i jedynego obszaru Rosji graniczącego bezpośrednio z Polską. Parada wojskowa odbyła się tam tradycyjnie na Placu Pobiedy (Zwycięstwa). Uczestniczyły w niej kompanie reprezentujące jednostki morskie i lądowe (stacjonujące w dużej części na obszarze obwodu Floty Bałtyckiej), służby bezpieczeństwa oraz szkoły wojskowe.

Dzień Zwycięstwa
Fot. Defence24.pl

9 maja 2016 r. punktualnie o godzinie 10:00 defiladę rozpoczął dowódca Floty Bałtyckiej wiceadmirał Wiktor Krawczuk, który dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie, po przejściu pocztu sztandarowego żołnierzy piechoty morskiej, nastąpił przemarsz pododdziałów przed trybuną honorową. Kolejną częścią parady był przejazd pojazdów bojowych i specjalistycznych (będących na uzbrojeniu jednostek Floty Bałtyckiej) poprzedzanych samochodami terenowymi przewożącymi weteranów oraz historycznego czołgu T-34.

S-400
Fot. Defence24.pl

W większości prezentowane pojazdy kołowe i gąsienicowe są już dobrze znane. Jedyną nowością w stosunku do lat poprzednich był samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy bliskiego zasięgu Pancyr-S1, którego obecność świadczy o pełnym ukompletowaniu jednostek przeciwlotniczych uzbrojonych w rakiety dalekiego systemu S-400. Dla stacjonujących na terenie Obwodu Kaliningradzkiego jednostek zestawy Pancyr-S1 stanowią bezpośrednią osłonę.

T-72B
Fot. Defence24.pl

W trakcie parady można było również zobaczyć pływające transportery opancerzone BTR-82A, transportery BTR-80 w wersji rozpoznania skażeń, samobieżne zdalnie sterowane gąsienicowe platformy bojowe Platforma-M, wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych BM-21 Grad, ciągnione armaty 2A36 Hiacynt-B kal. 152 mm, wyrzutnie taktycznych pocisków rakietowych 9K79M Toczka-M, gąsienicowe transportery opancerzone BMP-2, działa samobieżne 2S1 Goździk, czołgi T-72B, samobieżne wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych kompleksu Riedut, mobilne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych systemu S-400 oraz lekki pojazd opancerzony Kamaz-43269 Wystrieł (BPM-97).

Pancyr-S1
Fot. Defence24.pl

Czytaj też: "Kryzysowa" Defilada Zwycięstwa w Moskwie

Mundurowi na ulicach Moskwy 

W Rosji i na Białorusi wciąż używa się określenia Wielka Wojna Ojczyźniana. Chodzi o okres od 1941 do 1945 r., kiedy to Związek Radziecki walczył z III Rzeszą. Wcześniejszy sojusz obydwu państw, w wyniku którego doszło nie tylko do inwazji na Polskę, ale też aneksji państw bałtyckich jest pomijany milczeniem.

Riedut
Fot. Defence24.pl

Jednocześnie rosyjska propaganda historyczna usilnie próbuje zmienić podejście Rosjan do Stalina. Podkreśla, że mimo masowych zbrodni popełnionych za jego czasów, były również pozytywne aspekty jego rządów, w tym przede wszystkim zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Stąd też ogromny nacisk i wielka skala uroczystości odbywających się z okazji Dnia Zwycięstwa. Bez wątpienia, w obchodach tych przebrzmiewa nostalgia za czasami, gdy Związek Radziecki, którego Rosja jest spadkobiercą, był światowym mocarstwem.

Tradycyjnie w tym dniu, dla uczczenia tego wydarzenia, w Moskwie i w innych większych miastach Federacji Rosyjskiej organizowane są parady wojskowe przyciągające tłumy Rosjan. Te starannie wyreżyserowane spektakle mają wywierać wrażenie na rosyjskich obywatelach. W tym roku nowym elementem wydarzenia była akcja nosząca nazwę „Nieśmiertelny pułk”. Po głównych uroczystościach ulicami rosyjskich miast przemaszerowały tysiące osób z portretami krewnych, którzy wzięli udział w II wojnie światowej.

BMP-2
Fot. Defence24.pl

Tegoroczna parada w Kaliningradzie miała nieco mniejszy rozmach niż te z lat poprzednich. Nie zmienia to jednak faktu, że jej organizacja wymagała dużego nakładu sił i środków. Pod względem organizacyjnym to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie. Za przykład może świadczyć konieczność zamykania zarówno na czas samej parady, jak i poprzedzających je prób, wielu dróg dojazdowych do miasta i ulic w samym centrum, w celu umożliwienia przemieszczania się kolumn pojazdów wojskowych. Czego się jednak nie robi, aby podtrzymać wiarę własnego społeczeństwa w to, że Rosja nadal jest wielkim mocarstwem. 

(AN)

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Pomorzanin
środa, 11 maja 2016, 20:56

Budować będą amerykanie w okupowanym Radzikowie przez Polaków . To były ziemie Niemieckie -Stalin dał je polaczkom ?

TV
środa, 11 maja 2016, 19:22

Właśnie w TV - mówią o naszej gospodarce jakie przewałki zrobiono , i w jakim stanie jest ta kolorowa POLSKA ?

obcy
środa, 11 maja 2016, 18:35

Niech jeszcze zaznajomią się gdzie ci polacy pracują i czyje te markety są ?- tak tylko . A tak swoja droga skąd drogi - mamrot u ciebie przekonanie że USA pokonają Rosje - jakieś fakty , symulacje , konkretne przykłady ? Że nato kraje europejskie nie przedstawiają żadnej wartości bojowej - było na D24 przytaczane , o Polsce już nawet nie łamię słów ? Gospodarczo musi nadganiać zachodnie podejście - a może taki model opiekuńczy jest właściwy w ich mniemaniu . Tego nie wiemy ? Militarnie na pewno w starciu - nie jest słaba ? Co w przypadku krajów w ciągniętych w szeregi NATO i bez nawet uzbrojenia - jak Polska i wiele innych krajów ? Wyśmiewać można wszystko i w Europie zachodniej , pijacy , prostytutki, lesbijki , pedałów a teraz doszli emigranci - nie tylko islamskich ale i naszych również ? Czym chcemy im przyświecić - jakim przykładem , rozkładem naszego kraju . Tam dalej jest ROSJA - nie podporządkowana , żadnym układom typu - pracuj nie pytając gdzie mieszkasz i za ile pracujesz w obcej firmie . Proszę o pokazanie pozytywów naszej gospodarki , uzbrojenia itd. Opluwanie - to tak zwana bezsilność . Ja mam nadzieję że tym razem moderator przepuści ten w pis - gdyż zdarza się iż jak nie jest politycznie nie na miejscu krytykujące wpisujących , a wręcz opluwających i naśmiewających są zaraz publikowane . Tych co mają inne zdanie wręcz - nie ? Tej propagandy jest więcej jak za PRL ?

Zez
czwartek, 12 maja 2016, 12:51

My też o Zaolzu milczymy, bo i o czym tu gadać?

Luck
niedziela, 15 maja 2016, 14:26

Federacja Rosyjska jest , byla i bedzie nadal wielkim mocarstwem. Redaktorze Defence 24 wiecej dystansu w posaniu takiej publicystyki. Zgadzam sie , Federacja Rosyjska uprawia propagande, ale czy my musimy to kopiowac. Przeciez wedlug starego powiedzenia : prawda sama sie obroni. Czyz nie?

Tweets InfoSecurity24