RCB: zawyją syreny alarmowe

6 października 2020, 08:34
Syrena, fot. MUW
Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Naruszenie przestrzeni powietrznej RP przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, który może stwarzać zagrożenie dla ludzi – to jeden z epizodów ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak dodano, testowany będzie także system wczesnego ostrzegania przez uruchomienie syren alarmowych. Ćwiczenia Renegade/Sarex-20 potrwają od 6 do 9 października.

Na terenie siedmiu województw mogą zawyć syreny. To jednak tylko ćwiczenia, które organizowane są przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ich celem jest "sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i instytucji cywilnych, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego". Z dostępnych informacji wynika, że przedsięwzięcie rozgrywane będzie w przestrzeni powietrznej RP, Zatoce Pomorskiej, Zatoce Gdańskiej, na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego.

Podczas ćwiczenia, na trasie przelotu podejrzanego statku powietrznego, uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Jak podkreśla RCB, w związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego. Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. 

W ćwiczeniu - oprócz Dowództwa Operacyjne RSZ, Dowództwa Generalnego RSZ, Żandarmerii Wojskowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej - udział wezmą także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Grupa Karkonoska GOPR oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Olo
wtorek, 6 października 2020, 20:43

Ciekawe....nigdy nie było próby wycia syren.dlaczego teraz w czasie pandemii trwają próby ????...czyżby nas do czegoś przygotowywali???

ejot
wtorek, 6 października 2020, 20:12

Jak by tak zawyły "na serio" co ma robić wtedy szary obywatel ?

mądry JÓZEK sugeruje
wtorek, 6 października 2020, 16:12

TAK TRZYMAĆ ...idea tania medialna ,propagandowa ( lud będzie podziwiać ) i co istotne mieści się w sferze kompetencyjności decyzyjnych leśnych dziadków w mundurach ..z wypracowanych wniosków będzie można opracować jaki dźwięk należy zastosować ( tonacji C czy niższej D) ile papieru dodrukować tzw załączników ,oraz poprawek jakie nowe symbole/ikonografie wprowadzić i przeprowadzić cykl odpraw szkoleniowo/ zadaniowych o zasadności używania broni osobistej przez służby dyżurne/ do ostrzeliwania latającego obiektu nad strefą zamieszkaną i czy może się ona okazać bardziej niebezpieczna dla mieszkańców ( spadające pociski , trafiony obiekt np dron z biedronki ) czy lepiej przepuścić go niech leci dalej i co ważne uruchomić procedowanie na uruchomienie dialogu na zakup i wprowadzenie balonów przeciwlotniczych na uwięzi z siatkami do wyłapywania powietrznych intruzów jako środek zastępczy na brak plot i bojowych samolotów do wyłapywania powietrznych intruzów

Ft-17 NG
wtorek, 6 października 2020, 15:08

To doskonała wiadomość !, czekamy na więcej nowoczesnego sprzętu itd ;)))

Dr.House
wtorek, 6 października 2020, 14:41

Takie syreny były dobre w 39 roku a nie w 21 wieku gdy samoloty wroga wtargnął w polską przestrzeń powietrzną z bombardują Polskę zanim zawyją syreny. Czy nasze plany obrony Polski bazują Na założeniach obronnych z 39 roku ?

Tweets InfoSecurity24