Przemyt kokainy wartej 3 mld zł udaremniony przez CBŚP i SG [WIDEO]

9 czerwca 2020, 13:08
cbsp sg
Fot. MOSG i CBŚP

Przejęcie ponad 3,2 tony substancji zawierającej kokainę o wartości ponad 3 miliardów złotych, to sukces odniesiony dzięki współpracy CBŚP, Straży Granicznej i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji. Przechwycona kokaina została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej. Do sprawy zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledczy z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i Morskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów mające zawierać zamrożoną pulpę ananasową. Towar na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, najpierw drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Zdecydowano o zatrzymaniu towaru i powołaniu biegłego z zakresu chemii, który w swojej opinii wskazał, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy. Można z tego przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Z uwagi na sposób maskowania narkotyku w zamrożonej pulpie ananasowej, badania chemiczne przeprowadzono z wykorzystaniem niestandardowych metod badawczych.

W celu wyjaśnienia szczegółów sprawy prokuratorzy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczęli śledztwo, które powierzono do prowadzenia dwóm jednostkom – policjantom z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Efektem działań śledczych było również zatrzymanie trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, kokaina przypłynęła z Ekwadoru do Hamburga, skąd przetransportowano ją do Polski.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich przedstawiono zarzut przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy, a jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie. Wszyscy trzej mężczyźni na wniosek Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

Sprawa ma charakter rozwojowy, badany jest udział innych osób w tym procederze oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcie narkotyków.

Jak podkreślił komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji, w 2019 roku Centralne Biuro Śledcze Policji zabezpieczyło ponad 7 ton różnego rodzaju narkotyków. Natomiast w tym roku, przez 5 miesięcy, to już blisko 6 ton.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Waldek
czwartek, 11 czerwca 2020, 15:17

Brawo! Brawo! Chłopaki z pewnością ocalicie nie jedno rzycie i zapobiegniecie przed ludzkim dramatem.

Aldona
wtorek, 9 czerwca 2020, 18:08

Największym problemem jest brak psów do wykrywania środków odurzających w komendach i zupełny brak szkoleń na dopalacze najbardziej znane Alfa 3CMC 4CMC i pochodne...to obecnie 30% runku przy cenie 200-250zł za gram a nie 35zł jak amfetamina. OD dawna mówię o konieczności szkolenia małych psów przenoszonych w dowolnym aucie w nosidłach...generują małe koszty a węch często mają lepszy.Z uwagi na różnorodność substancji wymagane są szkolenia na nowe na danym terenie srodki (z reguły jest to jedna sybstancja i jej pochodne o podobnym silnym zapachu) .. np.przez psy tropiące ślad (nawąchane worki po środku ...lufki wypalone itd)a nie narkotyki.. CBŚ niestety bardzo często zatrzymuje grupy...udowadnia im działanie wprowadzanie przez okres X ...Y ilości narkotyków ale przy przeszukaniach nic nie znajdują... często narkotyki sa ukryte pod sianem...gnojem...zakopane ...na dużych posesjach z autozlomem itd...to wymaga dokładnego sprawdzania każdego obiektu-u nas niestety śledczy zadowalają się osobami zatrzymanymi a towar jest nie odnaleziony.Po wyjściu z aresztu osoby wracają do procederu lub ich rodziny handlują za nich.Cena hurtowa dopalacza 38zl a sprzedaż 200-250zł...przebicie jest ogromne na gramie.

Tweets InfoSecurity24