Program rozwoju służb mundurowych coraz bliżej? Zieliński: musimy postawić na stworzenie motywacyjnego systemu służby

20 czerwca 2019, 14:20
Zieliński, fot. MSWiA
fot. MSWiA

Musimy mocno postawić na stworzenie prawdziwie motywacyjnego systemu służby, jej etos, dobre szkolenie funkcjonariuszy i uwzględnić także potrzebę kolejnych podwyżek ich uposażeń - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapowiadając przygotowanie programu rozwoju służb mundurowych.

Zgodnie z zapowiedziami Jarosława Zielińskiego program rozwoju służb mundurowych podległych MSWiA ma zostać wprowadzony po zakończeniu realizowanego obecnie programu modernizacji tych służb. Ma on obowiązywać w latach 2021-2024 i w dużym stopniu skupiać się na kapitale ludzkim.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że realizowany obecnie program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 jest "drugim etapem poprawy kondycji tych służb", na który przeznaczono 9,2 mld zł. Dodał, że pierwszy z nich - jak zaznaczył również autorstwa PiS - został uchwalony w styczniu 2007 roku z kwotą na formacje podległe MSWiA w wysokości 6,3 mld zł.

"Ten trzeci planowany program nazwałem wstępnie, w odróżnieniu od dwóch poprzednich, programem rozwoju, ponieważ chodzić w nim będzie o to, żeby nie tyle nadrabiać zapóźnienia, bo temu celowi służyły te dwa dotychczasowe programy, a skupiać się na budowaniu nowoczesnego potencjału na przyszłość" - powiedział Zieliński. Poinformował również, że zapowiedź nowego programu została wpisana do porozumienia zawartego między MSWiA, a związkami zawodowymi.

Zieliński zaznaczył, że resort zamierza podsumować efekty obu programów modernizacji oraz zdiagnozować pola, na których wymagane będą dalsze działania wzmacniające. "Wiemy już dzisiaj, że trzeba będzie mocno postawić na kapitał ludzki, czyli prawdziwie motywacyjny system służby, jej etos, dobre szkolenie funkcjonariuszy i uwzględnić także potrzebę kolejnych podwyżek ich uposażeń".

Dodał, że jeśli chodzi o motywacyjny system uposażeń "to jest to zadanie, które ciągle stoi przed MSWiA", bo mimo że w obu programach modernizacyjnych wprowadzano zapisy dotyczące systemu motywacyjnego funkcjonariuszy, to "kiedy wdrażane były podwyżki, związki zawodowe opowiadały się z reguły za jednakową kwotą dla wszystkich funkcjonariuszy. Mimo że każda podwyżka ma charakter motywacyjny, to jednak takie rozwiązanie nie stwarza systemu nagradzania wyższymi uposażeniami tych, którzy pracują lepiej i osiągają lepsze efekty".

"Chcielibyśmy nasze formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i obywateli rozwijać ku przyszłym wyzwaniom tak, żeby już nigdy nie miały one zapóźnień, a znajdowały się w forpoczcie najlepszych rozwiązań europejskich i światowych" - powiedział Zieliński.

Zieliński zaznaczył, że poprzednie dwa programy modernizacji służb znacząco zwiększyły potencjał i sprawność tych formacji oraz doprowadziły do "zbudowania nowoczesnej infrastruktury, nowych komend, komisariatów, strażnic, posterunków policji, placówek straży granicznej oraz przeprowadzenia remontów wielu istniejących obiektów, pozwoliły także na zakup uzbrojenia, środków łączności, wyposażenia oraz środków transportu w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa oraz na wsparcie ochotniczych straży pożarnych".

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Anonimowy sierż szt
piątek, 21 czerwca 2019, 09:37

"kiedy wdrażane były podwyżki, związki zawodowe opowiadały się z reguły za jednakową kwotą dla wszystkich funkcjonariuszy. Mimo że każda podwyżka ma charakter motywacyjny, to jednak takie rozwiązanie nie stwarza systemu nagradzania wyższymi uposażeniami tych, którzy pracują lepiej i osiągają lepsze efekty" Po pierwsze już w szkole podstawowej uczono mnie że nie zaczyna się zdania od kiedy, być może w-ce(naszczescie) ministra uczyli już nauczyciele po tegorocznych podwyżkach w pełni zmotywowani do pracy w etosie heh... Po drugie podwyżki to nie nagrody i jak chce się kogoś nagrodzić za lepsze wyniki to podnosi się mu dodatek albo daje nagrodę ale podejrzewam że się pan w tym orientuje jak w wielu innych sprawach związanych z policją... Widać nie wie pan jak podnieść swoim kosztem pozostałych ale za "know how" trzeba płacić czasem nawet stanowiskiem... Tak czy inaczej widać że wybory idą...

Azazel
piątek, 21 czerwca 2019, 07:41

Czuję tu kolejną propagandę przedwyborczą jaki to PIS jest super. Tak bardzo motywujecie obecnych funkcjonariuszy, że ludzie biją do służby drzwiami oknami no złota robota porostu. ŻENADA !

Wronki dan
sobota, 22 czerwca 2019, 00:19

Tak a w kryminale brak 70 etatów i służba rozpoczyna na minus 6 i raz sobie

Sokół sokołowski
piątek, 21 czerwca 2019, 00:51

Yhmmm.Komendy śląsk od około trzech miesięcy nie ma mydła ręczników...rękawiczek jednorazowych wszystko cięte...bo wyskoczyła trzynastka emerytów i brakło kasy...pisma o koniecznym maksymalnym ograniczeniu środków zurzywalnych... panie Zieliński 99% ludzi ,,ulicy,, ze slużb wie jak wygląda system motywacyjny...dostają znajomi lizusy i inni.owszem zróbcie system motywacyjny ale odgórnie określony 1.patrol i kryminalny ilość sprawców na gorącym uczynku i poszukiwanych 2.dochodzenia ilość wykrytych itd... to że ktoś nazwie pule pieniędzy motywacyjną nie oznacza iż najbardziej zaangażowani ludzie te pieniądze dostają...wręcz odwrotnie.biorąc pod uwagę np.policję i skalę jej nepotyzmu na poziomie 95% chyba każdy z nas wie...na czym polega ,,system nagradzania,,. SĄ NOWE komisariaty ale nie mówicie że ich obsada jest z ludzi nie nowych a tych ukradzionych komendom i komisariatom ze stanu...że działają 7:30-15:30... ludzi w patrolach brakuje na gwałt...przychodzą młodzi roszczeniowi którzy myślą że przyszli pracować w dpd....Chorym jest to że przewodnik psa lub policjant ruchu drogowego który należy do prewencji może awansować do asp.sztabowego a policjant patrolu który najbardziej sie naraża i np.lubi tą pracę, ,,nie straszne mu ryzyko,, po 5-7latach ma sierżanta sztabowego i koniec jego kariery-to pokazuje że ,,sama góra,,- ludzi ulicy uważa za najgorszy sort nawet gdy są tam ludzie wykształceni i mądrzejsi od przełożonych. Motywacja finansowa rzędu 12-20zł na stopniu na pagonie to jakaś kpina.Co roku każdy obligatoryjnie powinien dostawać 50zł dodatku za staż na rękę +50zł motywacyjnego.w praktyce raz na 2-5 lat ludzie dostają 50zł (41zł na rękę ) dodatku stałego o który muszą zabiegać jak psy o ochłapy.To frustruje ludzi NEPOTYZM-i nienracjonalność jak byś się nie starał jak nie masz parcia ze strony znajomego lub rodziny nie awansujesz (chyba że za awans uważasz jak komendanci przejście z patrolu lub rd na dzielnicowego lub dochodzeniowca-panowie to nie żaden awans a zmiana wykonywanej pracy jak mechanik co ze stqnowiska zmiany kół idzie na stanowisko wymiany skrzyń biegów) .

Polak
piątek, 21 czerwca 2019, 00:45

Bla bla bla. Musimy to musimy tamto a tak na prawdę od komuny nic się nie zmieniło. Wasze zmiany spowodowały to że dziś dobrzy doświadczeni policjanci odchodzą że służby nie osiagnawszy lat emerytalnych. Taki macie dobrobyt i dobre zmiany.

Cop
piątek, 21 czerwca 2019, 00:14

No nareszcie

Tweets InfoSecurity24