Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia działalność CBA

30 kwietnia 2018, 10:39
CBA akcja
fot. CBA

CBA ma rekordowe: wyniki, budżet i poparcie. Polacy chcą walki z korupcją - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", 47 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Przytaczając wynik sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, który dla "Rzeczpospolitej" zbadał poparcie społeczne dla CBA, gazeta ocenia, że to największy wzrost od czasu powstania tej służby. Dziennik zestawia to badanie z podobnym, wykonanym rok wcześniej przez CBOS i zauważa, że "liczba zadowolonych z pracy agentów wzrosła aż o 9 pkt. proc.". 

"Wśród ankietowanych aż 28,1 proc. wystawiło ocenę raczej dobrą, kolejne 18,2 proc. badanych - zdecydowanie dobrą (połowa z nich to sympatycy PiS). Topnieje też grupa negatywnie oceniających działalność CBA - według sondażu IBRiS jest 31 proc. (sympatycy PSL i PO), ponad 22 proc. nie ma zdania" - czytamy w gazecie.

Cytowana przez "Rzeczpospolitą" Grażyna Kopińska, ekspertka ds. korupcji z Fundacji Batorego tłumaczy notowania CBA efektem "sympatii Polaków do walki z korupcją". "Centralne Biuro Antykorupcyjne ma jasny profil działania, a Polacy od zawsze dostrzegali problem łapownictwa w kraju i opowiadali się za zdecydowanym działaniem przeciwko tej formie przestępstw" - oceniła ekspertka. 

Jak czytamy, CBA - nazwane przez dziennik "oczkiem w głowie ministra Kamińskiego" - ma w ciągu dwóch najbliższych lat przyjąć pół tysiąca nowych agentów, co stanowi połowę obecnego stanu zatrudnienia.

"Biuro dostanie na to (a także na wyposażenie i unowocześnienie narzędzi) co najmniej 80 mln zł więcej w ciągu dwóch lat. CBA ma też rekordowy budżet - prawie 197,5 mln zł (wzrost o jedną czwartą). Pieniądze są potrzebne na nowe etaty, które pochłoną ok. 180 mln zł" - pisze "Rzeczpospolita".

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
PKP kargo
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 23:16

CBA to może, ale plotki łowić, prawdziwych ryb łowić nie ma prawa a to dlatego, że z namaszczenia władzy wykonawczej funkcjonuje a nie z wyboru obywateli... Kto rządzi tak działa 50/50... Bo z tego wynika, że rodzime drzewo gospodarcze oberwalo piorunem z nieba i w wyniku silnych wiatrów a nie działania celowego... Chyba, że winni wymarli jak naziści pod Stalingradem

PKP kargo
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:04

Czy Gawron, Slazak vel kormoran... Czy to też się kwalifikuje dla CBA? Czy likwidacja większości polskiego przemysłu ciężkiego, lekkiego, rolnictwa i zadłużenie Narodu też się kwalifikuje dla CBA? Może i CBA łowi, ale w karcie ma pozwolenie na plotki... Piranie i rekiny oraz kalamarnice olbrzymie pływają bez ograniczeń...

mosze
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 18:27

Tymczasem w rankingu percepcji korupcji Transparency International oceny Polski od 2 lat się pogarszają.

AAK
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 13:58

I bardzo dobrze że CBA oraz inne służby - celnicy - skarbowy i inni powinny - łapać złodziei i nie tylko ! Korupcja zaczęła działać od początku przemian zwanych BALCEROWICZ ???? Sprzedaż na szeroką skalę cwaniakom - .... zakłady - - mieszkania z lokatorami ( zakładowe , komunalne i innego pochodzenia - ale państwowe ) ....? A po przyjęciu do szengen UNIA EUROPEJSKA - wjazd na szeroką skalę lewego towaru i na lewych Fakturach ( papierach ) z zachodniego folwarku zwany UNIA ???? Czy nam się to podoba - ale tak to wygląda ten kochany zachód - to nie miód !!!!! Autentyk - syn od grudnia 2017r zatrudniony pod Fulda w zakładzie niemieckim - - płaci TV , choć telewizora nie ma w mieszkaniu i bykowe ( kawaler ) ??? oraz od pieska i na kościółek ...... to taki z życia wzięte ...autentyk ? Oprócz - na ekologie , zjednoczenie niemiec od progu podatkowego bo lepiej zarabia za śmieci od ogrzewania olejem - nie gazem ??? drogowe od samochodu na polskich tabulach .... i podstawowe na zdrowie , emerytalne ( te podstawowe od państwa i kilka takich drobnych podatków 5-12 euro !!! Naliczył 13 podtków z wypłaty a jeszcze niektórzy - kablówka internet stacjonarny za garaż i tak dalej ... ? A u nas nawet abonamentu TV począwszy od rządów Tuska nie można wyegzekować od obywatela !!!!! Ot taka ta nasza kochana POLSKA ? Popieram CBA .....

Tweets InfoSecurity24