Pościg w nocy, czyli policja kupuje noktowizory

26 marca 2019, 09:15
night-vision-goggles-2016413_1280
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Policja zamierza pozyskać nowe noktowizory, które mają ułatwić m.in. prowadzenie pościgów w nocy. Zakupy mają zostać dofinansowane z pieniędzy UE w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - „Bezgraniczne bezpieczeństwo”. Potencjalnie już do początku maja 30 nowych noktowizorów ma trafić do funkcjonariuszy. 

Do Polskiej Policji może w najbliższym czasie trafić 30 sztuk nowych noktowizorów, umożliwiających widzenie w ciemności, bez zastosowania dodatkowych źródeł światła. Ich dostawy, jeśli oczywiście ogłoszony przetarg powiedzie się, mają zakończyć się najpóźniej do 6 maja bieżącego roku. 

Zakup prowadzony jest w ramach projektu „szkolenie funkcjonariuszy Policji w zakresie prowadzenia działań pościgowych”. Otwarcie zgłoszonych ofert w przetargu ma nastąpić 1 kwietnia bieżącego roku. Przy ich ocenie Policja ma brać pod uwagę cenę (60 proc.), ale również rozdzielczość sensora (10 proc.), czas pracy noktowizora (10 proc.), wagę noktowizora z baterią, ale bez samego mocowania (10 proc.), termin realizacji zamówienia (5 proc.) oraz czas usunięcia potencjalnych awarii (5 proc.). Zakupy mają być dofinansowane z funduszy UE, w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - „Bezgraniczne bezpieczeństwo”.

Policja jest otwarta na urządzenia w wersji monookularu, gogli czy urządzenia dwuocznego, mocowanego do głowy. W tym celu stosowane ma być mocowanie na głowę typu gogleKit. Przy czym poszukiwane noktowizory muszą mieć opcję powiększenia minimum 1x, wzmacniacz obrazu 2+ i charakteryzować się zasięgiem obserwacji na minimum 190 m. Średnica obiektywu w noktowizorze ma być nie większa niż 25 mm, rozdzielczość sensora została wskazana na nie mniej niż 40 lp/mm, zaś kąt widzenia nie mniejszy niż 40°. Nowe policyjne noktowizory mają działać nie mniej niż 8 godzin w trybie z oświetlaczem i nie mniej niż 20 godzin bez oświetlacza. Pojedynczy noktowizor dla funkcjonariusza ma ważyć maksymalnie 0,6 kg i być w kolorze czarny mat.

W skład zestawu, oprócz samego noktowizora, ma wejść również uchwyt do mono-okularu, zapewniający jego użytkowanie na lewe/prawe oko, ładowarka do zasilania akumulatorów czy też baterii, w zależności od zgłoszonego modelu. Noktowizor musi być także wyposażony w futerał transportowy, do bezpiecznego przenoszenia urządzenia, osłonę obiektywu, czy też baterię lub akumulator. Gwarancja na noktowizory ma wynieść minimum 24 miesiące, obejmując przy tym wszystkie elementy systemu.

jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
chyba zrozumiałe
sobota, 30 marca 2019, 16:58

Mam nadzieję, że parametry przetargowe będą dobrze dobrane i wygra coś polskiego. Na przykład PZO. Skoro robią dla wojska, to i dla policji potrafią. Po co mamy dawać kasę zagranicznym firmom?

wigor
wtorek, 26 marca 2019, 22:32

Bardzo dobrze, że polska policja kupi noktowizory z przetwornikiem Photonis gen 2+... Wiadomo Amerykanie nie sprzedają a i tak amerykańska technologia noktowizyjna w ramach omni wypada coraz to gorzej od najnowszych przetworników Photonisa ( wyższych aniżeli XR5) oraz ma gorszy autogated... A szczytem złomu jest już amerykański omni 7...

Wojciech
wtorek, 26 marca 2019, 15:57

Noktowizory? Bez żartów :-) Nikt normalny już nie używa noktowizji, tym bardziej za pieniądze z Unii. Ja sam mam w samochodzie termowizję do jazdy w trudnych warunkach.

Billabong
środa, 27 marca 2019, 12:04

No ciekawe jak byś widział przez dobry granat dymy w nokto zobaczysz w termo juz nie

Tweets InfoSecurity24