Lubelskie porozumienie WOT i SG. Współpraca w "sytuacjach kryzysowych"

8 stycznia 2019, 12:29
NOSG
Fot. Straż Graniczna/Facebook

Nadbużański Oddział Straży Granicznej i 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współdziałaniu. Jak informuje WOT, zakłada ono wspólne szkolenia, ćwiczenia, wsparcie techniczne, wzajemne usługi logistyczne oraz wymianę informacji i doświadczeń.

Porozumienie podpisano w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej 4 stycznia br. w Chełmie, przy okazji ślubowania dziewięciu nowo przyjętych funkcjonariuszy SG. Dokumenty podpisali szefowie obu służb, czyli płk SG Jacek Szcząchor oraz płk Tadeusz Nastarowicz. Jak informuje SG, zakres podpisanego porozumienia obejmuje wzmacnianie zdolności obronnych Polski. Wojska Obrony Terytorialnej, za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze uściślają, że dotyczy ono prowadzenia wspólnych szkoleń i ćwiczeń, wsparcia technicznego, wzajemnych usług logistycznych oraz wymiany informacji i doświadczeń. 

Jak podkreślają terytorialsi, jest to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy między formacjami po podpisanym we wrześniu 2018 roku porozumieniu między Strażą Graniczną a Wojskami Obrony Terytorialnej. "Naszym celem jest współpraca nie tylko podczas ćwiczeń i szkoleń, ale przede wszystkim podczas sytuacji kryzysowych" - informują.

Przypomnijmy, że zgodnie z deklaracjami WOT i SG, realizacja porozumienia ma doprowadzić do zwiększenia efektywności wykonywanych zadań. Regulować ma ono m.in. właśnie sprawy dotyczące szkoleń, wsparcia logistycznego i współpracy podczas sytuacji kryzysowych, o których terytorialsi wspominają przy okazji porozumienia podpisanego 4 stycznia. Straż Graniczna jest pierwszą realizującą zadania w zakresie bezpieczeństwa formacją spoza resortu obrony narodowej, z którą Wojska Obrony Terytorialnej zawarły porozumienie o współpracy.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej posiada zdolność do reagowania w obszarze zagrożeń niemilitarnych, co przekłada się na realizację takich projektów, jak np. "Parasol". W jego ramach lubelscy terytorialsi rozpoczęli współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie lubelskim. Zgodnie z danymi z grudnia 2018 roku, w 2 LBOT służyło ponad 3100 żołnierzy, których średnia wieku wynosiła ok. 30 lat. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Marick
wtorek, 8 stycznia 2019, 17:38

"2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej posiada zdolność do reagowania w obszarze zagrożeń niemilitarnych, co przekłada się na realizację takich projektów, jak np. "Parasol". W jego ramach lubelscy terytorialsi rozpoczęli współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie lubelskim." Czyli OC pełną parą jak nie raz pisałem. Prawdziwe WOT współpracowałyby z WO by reagować na zagrożenia MILITARNE ! ,a tak mamy typową OC pod nazwą WOT. Może zamiast akcji typu "Parasol" nawiązać współpracę ze zwiadowcami z Hrubieszowa i Siedlec ? Nie, przecież mogliby nauczyć się czegoś KONKRETNEGO i współpracować z WO , ale przecież tu nie chodzi o podniesienie potencjału obrony Kraju, tylko POZOROWANIE DZIAŁANIA!

Reklama
Tweets InfoSecurity24