Poroszenko: FSB do 2012 roku zrekrutowało większość urzędników SBU

29 marca 2015, 18:57
Fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, iż w 2012 roku zdecydowana większość urzędników, pracujących w ukraińskich służbach specjalnych, a zatrudnianych przez administrację Wiktora Janukowycza, została zrekrutowana przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa.

Na spotkaniu ze studentami w Charkowie w czwartek 26 marca, Poroszenko poinformował wprost, iż 80% urzędników zatrudnianych wcześniej w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), zostało zrekrutowanych przez rosyjskie FSB. Nie podał on innych danych na ten temat, jednak fakt ten pokrywa się z raportem „The Wall Steet Journal”, opublikowanym 11 marca br.

Faktycznie SBU było opanowane przez rosyjskich agentów i „sympatyków” Kremla, co w pełni ukazały ostatnie dni rządów Janukowycza i początkowa faza wojny z Rosją. Zresztą wielu z nich albo przeniosło się do tzw. „republik ludowych”, albo zbiegło do Rosji. Brak zaufania i ryzyko zdrady w służbach specjalnych cały czas stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.

Jak stwierdza Philip Shishkin z WSJ, wysoki stopień penetracji ukraińskich służb specjalnych przez te rosyjskie jest głównym powodem, dlaczego Amerykanie są tak ostrożni z przekazywaniem Ukrainie informacji wywiadowczych. Podaje on nawet przykład, iż zdjęcia z amerykańskich satelitów szpiegowskich są celowo modyfikowane do gorszej jakości, zanim zostaną przekazane do Kijowa.

Jest to pochodna braku daleko idących reform przez ostatnie 24 lata, ale i nie oczyszczenia służb specjalnych po upadku Związku Radzieckiego. Wcześniejsi pracownicy KGB stali się pracownikami SBU. Ich działania, dzięki wsparciu Kremla, do dnia dzisiejszego ukierunkowane są m.in. na utrudnianie procesu reform, lustracji, zaopatrzenia armii czy zwalczania rosyjskiej propagandy i dezinformacji.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
andys
niedziela, 5 kwietnia 2015, 01:16

Ludzie ! A co ten biedny Poroszeńko może powiedzieć! Przyznać sie, że marnie z Jaceniukiem rządzą, co jest jedynym powodem tych poważnych kłopotów Ukrainy? Chłopina , jak w tym kawale, otworzył 1 kopertę!

anakonda
niedziela, 29 marca 2015, 21:21

moze i polska powinna sie ruszyc zeby tych ruskich agentow wypklenic

z miasta
niedziela, 29 marca 2015, 20:27

Żadna rewelacja, pisali o tym w Raporcie wielokrotnie. Poza tym Ukraińcy nie muszą korzystać z "pogorszonych" zdjęć satelitarnych skoro jedno z państw NATO z duża diasporą ukraińska przekazuje im zdjęcia w pełnej rozdzielczości. Na Ukrainie było i jest tak, że jak jakaś ekipa zdobywa władze to bierze SBU w 100%, chłopki Janukowycza mieli bliżej do Rosji. Na terenach zajętych przez separatystów na ich stronę przeszły całe delegatury. A ten antkowy wtręt ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wyższe kadry to może i były w tym KGB ale już troszkę niżej to ani widu ani słychu taka duża fluktuacja kadr, wymiana rodzinna no i wziątkowa. Chcesz robotę w SBU załatw się do odpowiedniej grupy wpływu albo zapłać komu trzeba. Poza tym SBU ma spore sukcesy w zwalczaniu grup dywersyjnych, rozpoznawczych, zlikwidowała kilka siatek szpiegowskich sięgających Sztabu Generalnego więc bez antkowego pankarstwa.

Nowy
niedziela, 29 marca 2015, 20:21

ta informcja może też odnosić się do Polski

Nowy
niedziela, 29 marca 2015, 20:21

ta informcja może też odnosić się do Polski

Tweets InfoSecurity24