Ponad 300 samochodów, dwa śmigłowce, dwa samoloty. Rok w wykonaniu SG

23 lutego 2019, 18:18
Straż Graniczna patrol Fot. SG
Fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna podsumowała rok 2018. Podczas odprawy rocznej formacja przedstawiła również priorytety, jakie będzie realizować w roku bieżącym. Jak zapewnił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Straż Graniczna niebawem przystąpi "do pracy nad projektem ustawy związanej z kolejnym trzecim krokiem modernizacji służb".

W dwudniowej odprawie rocznej Straży Granicznej uczestniczyło kierownictwo komendy głównej oraz komendanci oddziałów i ośrodków szkolenia Straży Granicznej, a także przedstawiciele związków zawodowych funkcjonariuszy oraz pracowników.

Jak informuje formacja, podczas spotkania przedstawione zostały priorytety, jakie w tym roku realizować będzie Straż Graniczna. Funkcjonariusze poruszyli m.in. problematykę związaną z zagrożeniami nielegalną migracją oraz metodami, które są wykorzystywane do jej realizacji. Omówiono też kwestie związane z ochroną granicy i kontrolą ruchu granicznego, m.in. przepustowość przejść granicznych, wykorzystywany sprzęt optoelektroniczny, współpracę z innymi służbami.

"Program i możliwości jakie on daje trzeba dobrze wykorzystać" – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński, w kontekście realizacji przez Straż Graniczną Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Pieniądze, które z niego pochodzą umożliwiają zakup sprzętu oraz budowę infrastruktury. W 2018 roku formacja otrzymała z niego około 210 mln zł. Dzięki temu oraz innym środkom w ubiegłym roku do Straży Granicznej trafiło 326 samochodów wartych prawie 47,7 mln zł. Z kolei wartość techniki specjalnej i uzbrojenia, które w 2018 roku otrzymali do dyspozycji funkcjonariusze wyniosła 73 mln zł.

Program umożliwiać ma również realizację inwestycji. W ubiegłym roku wybudowano placówki Straży Granicznej w Warszawie i Rudzie Śląskiej. Przygotowana została też dokumentacja na budowę kolejnych placówek oraz wież obserwacyjnych. Straż Graniczna przeznaczyła na to łączną kwotę prawie 96 mln zł, w tym 85 mln zł pochodziło z Programu Modernizacji.

image
Fot. MSWiA

Z kolei w 2019 roku do służby w formacji trafią nowe śmigłowce - Airbus Helicopters H135 (będzie stacjonować w placówce formacji w Huwnikach) oraz Robinson R44, którego zakup przypieczętowano w listopadzie 2018 roku.

Niebawem przystąpimy do pracy nad projektem ustawy związanej z kolejnym trzecim krokiem modernizacji służb.

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA

Jak informował jeszcze w styczniu br. sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński (w odpowiedzi na interpelację z grudnia 2018 roku), w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020” w 2019 formacja planuje spore zakupy. Na liście znajdziemy sprzęt transportowy, w tym samochody patrolowe, terenowe, motocykle, pojazdy ATV, samochody do przewozu osób zatrzymanych, pojazdy ciężarowe, autobusy, jednostki pływające patrolowo-pościgowe oraz doposażenie śmigłowca w system obserwacji lotniczej, a także zakup śmigłowca z systemem obserwacji lotniczej.

Formacja wyda również środki na pozyskanie sprzętu uzbrojenia i techniki specjalnej, w tym Przewoźnych Jednostek Nadzoru, systemów optoelektronicznych, gogli i monokularów noktowizyjnych, lornetek pryzmatycznych, karabinków 5,56x45 mm, pistoletów maszynowych i celowników. Zakup sprzętu informatyki i łączności obejmuje wzmocnione terminale do mobilnej odprawy granicznej oraz stanowiska końcowe do platformy teleinformatycznej Straży Granicznej (planowana jest również modernizacja systemów informatycznych Straży Granicznej oraz sprzętu elektronicznego i łączności). Funkcjonariusze zostaną wyposażeni m.in. w nowe kamizelki kuloodporne zewnętrzne, hełmy kuloodporne, maski przeciwgazowe oraz odzież dostosowaną do złych warunków atmosferycznych z nadrukiem maskującym, a także odzież uniwersalną, tj. ocieplacze, rękawice i buty z membraną izolacyjną.

Jak informował podczas organizowanej w październiku 2018 roku w Lublinie Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „GRANICE” płk Bogusław Sawicki, Radca Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej, Straż Graniczna miała do wydania, na tamtą chwilę, w roku 2019 prawie 286 mln złotych oraz ponad 223 mln złotych w roku 2020.

Czas na podsumowanie

W 2018 r. w działaniach granicznych koordynowanych przez Frontex wzięło udział 218 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Służbę pełnili głównie w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii, Estonii, we Włoszech, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie. Przebywali też na Ukrainie w ramach współpracy państw członkowskich UE z krajami trzecimi. Na miesięcznej operacji w Grecji był helikopter Straży Granicznej Anakonda wraz z 12-osobową załogą. Z kolei w ramach dwustronnej umowy w Macedonii funkcjonariusze zrealizowali 10 operacji, w których uczestniczyło w sumie 299 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Przypomnijmy,że długość granicy państwowej, za którą odpowiada Straż Graniczna wynosi ponad 3,5 tys. km. O jej szczelność dba obecnie 14,8 tys. funkcjonariuszy. Trzeba pamiętać, że wschodnia granica Polski to również zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Tylko w 2018 roku funkcjonariusze odprawili 52,3 mln podróżnych, a 77,5 tys. cudzoziemców otrzymało odmowę wjazdu do naszego kraju.

Straż Graniczna zabezpieczyła też towar pochodzący z przestępstwa o wartości 280 mln zł. W ubiegłym roku w województwie wielkopolskim funkcjonariusze zlikwidowali największą działającą nielegalnie fabrykę papierosów. Ujawnili 13,5 mln sztuk papierosów oraz 16 ton tytoniu bez polskiej akcyzy o wartości około 20 mln zł. Razem z Europolem Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą, która organizowała obywatelom Wietnamu nielegalną migrację do Europy Zachodniej.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
fff
poniedziałek, 18 marca 2019, 16:53

Jak ma być dobrze,skoro na służbę przychodzą z objawami stresu,ciągle tylko kontrole za kontrolami w terenie i patrzenie na ręce jak pracują.Cały czas podchody robią ci co kontrolują,podrzucanie przedmiotów i dyżurny cię widzi gdzie jesteś,nie ma to jak GPS.Postoisz z 2-3 min i już cię wywołują co się dzieje,jak ma być normalnie skoro ludziom w tej robocie psycha i łeb siada oraz sam stres że się boją przychodzić do służby,wszystko wina przełożonych na placówkach począwszy do komendantów itp... Tak to jest na pasku na wschodniej granicy wzdłuż Bugu,jak zawsze absurdy za absurdami i panuje beton. Nie ma co się dziwić z braku chętnych,kiedyś oblegana służba a teraz jak we wszystkich jedno wielkie bagno... Żadna służba już nie jest atrakcyjna...

łuki
poniedziałek, 25 lutego 2019, 21:50

Dobrze wyposażona SG ważna w czasie pokoju, istotna do zabezpieczenia granicy, przemytu, towarów i ludzi. W czasie konfliktu militarnego jest właściwie na pierwszej linii ognia, może służyć rozpoznaniu informowaniu o ruchach wroga. Dlatego dobry sprzęt terenowy , kamery termowizyjne, wieże obserwacyjne i uzbrojenie są bardzo ważne. Zastanawiam się czy jest jakaś współpraca pomiędzy SG i WOT?

Dumi
poniedziałek, 25 lutego 2019, 19:27

Życzę SG by wszystkie przetargi odbyły się uczciwie, by nie znaleźli się ludzie pazerni na pieniądze państwowe, by były transparentne.

SG
poniedziałek, 25 lutego 2019, 15:50

Siedzę już prawie 16 lat w SG.......i jeszcze nigdy nie słyszałem żeby było gorzej .....tylko ludzi nie ma do pracy ....ale zaklamywanie rzeczywistości nadal trwa .....

Kwj
niedziela, 24 lutego 2019, 11:42

Śmiech. Granica zielona w Korczowej otrzymała 1 toyote która i tak mało jeździ. Oprócz tego ople astry. Gdzie tym wjedzie?

Tweets InfoSecurity24