Premier chce poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

19 listopada 2019, 15:54
fot wielkopolska policja 4
Fot. Wielkopolska Policja

"89 proc. Polek i Polaków jest zdania, że Polska to kraj, w którym żyje się bezpiecznie. To wzrost o niemal 20 punktów procentowych w porównaniu do 2014 roku" – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas exposé wygłoszonego w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie program działania rządu na najbliższą kadencję. W swoim wystąpieniu podkreślił, że 98 proc. obywateli czuje się bezpiecznie w najbliższej okolicy. "Polacy czują się wreszcie w swojej okolicy oraz w kraju normalnie i najbezpieczniej w historii" – podkreślił szef rządu.

Jednak premier zaznaczył, że poprawy wymaga bezpieczeństwo na polskich drogach. "Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają śmiertelne wypadki drogowe i tragedie tysięcy rodzin. Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów" – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. 

Szef rządu zapowiedział stworzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej. Pozwoli on współfinansować budowę elementów podnoszących bezpieczeństwo pieszych. Chodzi między innymi o przejścia dla pieszych, chodniki, oświetlenia dróg oraz sygnalizację świetlną.  "Nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach. Dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście" – zapewnił.

Premier zapowiedział też zdecydowaną walkę z piratami drogowymi. "Dziś za piratów drogowych wszyscy słono płacimy. W najgorszych przypadkach zdrowiem lub życiem, w najlepszych wyższymi stawkami ubezpieczenia OC" – powiedział szef rządu. Zgodnie z zapowiedzią przygotowane będą rozwiązania, które spowodują, że to piraci drogowi poniosą konsekwencje finansowe swoich niebezpiecznych zachowań. Zmianom mają ulec zasady poruszania się po buspasach. Będą mogły po nich jeździć auta, w których są co najmniej 4 osoby. "Buspas spełnia swoją funkcję, gdy rozładowuje ruch drogowy, a nie kiedy pozostaje pusty" – podkreślił premier.

Obywatele będą mogli współtworzyć przepisy poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Rząd nadal będzie kładł silny nacisk na walkę z kierowcami, którzy po alkoholu wsiadają do samochodów. "Będziemy zaostrzać politykę karania pijanych kierowców" – zapowiedział premier.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
astro
czwartek, 21 listopada 2019, 02:00

Bardzo dobry ruch jeśli zostanie spełniony. To jest działanie w interesie nas wszystkich i nam wszystkim przyniesie podniesienie bezpieczeństwa. Tzw. wtargnięcia są odpowiedzialne za marginalny procent wypadków śmiertelnych na pasach. Większość to szarżujący kierowcy bmw. Fizyki nie oszukasz, energia rośnie kwadratowo z prędkością.

Idzekt
środa, 20 listopada 2019, 09:26

"... wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście" czyli trupów będzie więcej, fizyki żadnym prawem się nie zmieni. Zombi w słuchawkach teraz poczują się kompletnie zwolnieni z obowiązku rozglądania się na boki podczas przechodzenia przez przejście no bo przecież mają pierwszeństwo.

kim1
czwartek, 21 listopada 2019, 10:54

Dokładanie, co za śmieszny pomysł. Wprowadźmy też pierwszeństwo na przejazdach kolejowych. Nie tędy droga Panie premierze. Na przejściu przechodnie muszą używać rozumu i oczu. Nie wpatrywać się w smartfon. Może niech premier wprowadzi zakaz używania smartfonu na przejściu dla pieszych.

Tweets InfoSecurity24