Policjanci szykują ogólnoeuropejski protest

14 maja 2020, 16:35
policja, fot. Twitter łódzka policja
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Twitter Łódzka Policja

"Europejska centrala policyjnych związków EPU, pyta nas o ewentualny protest solidarnościowy" – informuje NSZZ Policjantów. Związek ma jednak nadzieję, "że nie trzeba będzie takich działań podejmować…". Ewentualny protest to związkowa odpowiedź na możliwe obniżenie uposażeń funkcjonariuszy policji w kilku europejskich krajach, co spowodowane ma być kryzysem gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa. 

"Jeśli świadczenia funkcjonariuszy policji zostaną zmniejszone, czy wasz związek zawodowy policjantów jest przygotowany na koordynowaną przez Europejski Związek Policji demonstrację policji dla wszystkich funkcjonariuszy policji w Europie (zorganizowanej przez wszystkie związki policyjne tego samego dnia)?" – z takim pytaniem do NSZZ Policjantów, zwróciła się Europejska centrala policyjnych związków EPU. Czy oznacza to, że polscy policjanci wyjdą na ulicę?

Jak podkreśla w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, "do centrali EPU w Holandii dochodzą informacje z różnych krajów, że w sferach budżetowych tych państw, ale też w budżetach policji, mogą być wprowadzane oszczędności, co może się wiązać z obniżeniem świadczeń funkcjonariuszy policji". Jankowski tłumaczy, że wysłane pytanie związane jest z ewentualnym przystąpieniem do "protestu solidarnościowego" w ramach którego "wszyscy policjanci, wszystkich krajów, tego samego dnia i o tej samej godzinie przystąpiliby do akcji protestacyjnej". "Forma protestu nie została jeszcze określona" – podkreśla szef NSZZP.  

System bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej to system naczyń połączonych. Więc jeśli osłabiona będzie policja np. w Czechach, na Słowacji czy na Węgrzech to będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo w państwach całego regionu.

Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Jankowski pytany o to, czy istnieje realna groźba obniżki uposażeń funkcjonariuszy policji w Polsce mówi, że ma nadzieję, "że nikt na tak irracjonalny pomysł nie wpadnie". Jak dodaje, nie ma żadnych informacji by takie pomysły były rozważane. "Tak jak wcześniej już mówiłem, mogą być problemy z jakimiś kolejnymi podwyżkami, ale świadczeń nikt nie ruszy. Rządzący  wiedzą, że bezpieczeństwo wewnętrzne kraju jest jednym z priorytetów. Myślę że takie historie nie będą miały miejsca" - mówi.

EPU jest największą policyjną centralną związkową działającą w Europie. Mundurowi gotowość przystąpienia do akcji protestacyjnej mają wyrazić do poniedziałku.

DM 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Ja
piątek, 15 maja 2020, 22:06

Jak spojrzą w oczy przedsiębiorcą jak zaczną strajkować czy oni teraz będą legitymować policję

Antyprzemoc
poniedziałek, 18 maja 2020, 15:50

O tym samym pomyślałem - najpierw znęcanie się nad bezbronnymi, a tera będzie żebranie o poparcie? Poparcie będzie, ale dla OBNIŻEK - skoro wszyscy tracą, to wszyscy. Pozdrawiam.

Majka
piątek, 15 maja 2020, 21:24

Nasi już dostali podwyżki na początku pandemii koronawirusa.

NaiwnyObywatel
piątek, 15 maja 2020, 16:59

Czyli policja wykonuje bezmyślne rozkazy za pieniądze, A w szkole mówili że to są "stróże prawa ", kłamali :c

Jeden z wielu
piątek, 15 maja 2020, 16:30

A gdzie była Europa jak Polacy wyszli protestować o swoją podwyżkę. Z szacunkiem do munduru jaki nosimy to w krajach zachodniej Europy zarobki i tak są wyższe od naszych a liberalne prawo zachęca wszelkiej maści łobuzów do jego łamania. PS czy to koniec UE? Jaką znamy może zacząć oszczędności od elit politycznych i ich układów

Piotr
piątek, 15 maja 2020, 10:41

Żołnierzom też obniżą uposażenia?

Rafał
piątek, 15 maja 2020, 18:34

Żołnierzy proszę do tego nie mieszać, Żołnierze WP przysięgali „Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.” I gwarantuję Panu, że nikt z żołnierzy nie zapomniał, gdzie policjantom jakoś się ostatnio zapomina dla czego i dla kogo zostali powołani do służby...

3 maja
środa, 20 maja 2020, 09:05

no i tak stoją na straży konstytucji, że hej!!!

Piotr
piątek, 15 maja 2020, 23:03

Panie żołnierz, a dla czego nie mieszać? Jak państwo nie stać na utrzymanie obecnych płac dla mundurowych to jak mają zabrać to wszystkim po równo. A co wy inni bo co przysięgaliście ? Ja też przysięgałem jako żołnierz służby zasadniczej tak jak i wielu innych rezerwistów w tym kraju i ta przysięga jest aktualna. Policjanci gorsi bo ślubowali i narażanie życia mają wpisane w swój fach. I jeszcze jedno poczytaj sobie ilu zginęło policjantów na służbie np. od 1990r , a ilu żołnierzy to zobaczysz kto jest na wojnie codziennie, a kto tylko się przygotowuje do wojny.

dd
piątek, 15 maja 2020, 21:12

Tak żołnierze przysięgają, ładnie maszerują i przeważnie czuwają, czuwają i czuwają - za sporą kasę.

Oko
piątek, 15 maja 2020, 20:39

O jakim zapominaniu Pan mówi

piątek, 15 maja 2020, 16:51

Raczej nie....

Tweets InfoSecurity24