Debiut policyjnego Black Hawka w Kielcach

4 września 2018, 08:44
Black Hawk, Policja, fot. Juliusz Sabak:Defence24.pl
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Podczas tegorocznej, 26 edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, PZL Mielec prezentuje pierwszy egzemplarz policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk. Śmigłowiec posiadający rejestrację SN70XP jest jedną z dwóch maszyn, które mają w najbliższym czasie trafić do Polskiej Policji. Przypomnijmy, umowa na dostawę dwóch średnich śmigłowców wielozadaniowych dla Policji, podpisana została 30 maja. Dostawcą maszyn są zakłady PZL Mielec, należące do koncernu Lockheed Martin.

Zgodnie z informacjami jakie przekazywał zarówno Komendant Główny Policji, jak i przedstawiciele kierownictwa MSWiA, dwa Black Hawki trafią do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Jak podkreślał podczas podpisania umowy prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, śmigłowce Black Hawk użytkuje 31 krajów, a Polska będzie 32 państwem. W zakładach w Mielcu powstało już 40 maszyn tego typu dla 6 odbiorców.

Program zakupu śmigłowców średnich obejmuje także szkolenia zarówno mechaników, jak i samych pilotów. Dodatkowo spośród przeszkolonych pilotów co najmniej dwóch uzyskać ma uprawnienia instruktora. Jak przekonywał Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka "co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców”.

image
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Policja, śmigłowce Black Hawk kupiła w ramach tzw. procedury z wolnej ręki. Przypomnijmy, Krajowa Izba Odwoławcza wyrokiem z 10 sierpnia oddaliła odwołanie wniesione przez Airbus Helicopters dotyczące udzielenie zamówienia z wolnej ręki.

image
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

W rozmowie z Defence24.pl o zaletach śmigłowca Black Hawk, mówił gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych. „Po pierwsze, jest to śmigłowiec sprawdzony, w bardzo różnych zadaniach i w różnych warunkach. Poszczególni użytkownicy zyskali bardzo dużo doświadczeń z eksploatacji Black Hawków. Dysponuje on też nowoczesnym wyposażeniem, jak i dobrymi silnikami, adekwatnymi do prowadzenia działań w terenie, jaki mamy w Polsce”. „Jestem przekonany, że ten śmigłowiec spełnił wymagania wypracowane przez grupę specjalistów i będzie bardzo dobrze wykonywać swoje zadania” – dodał Wroński.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
antypachołek
wtorek, 4 września 2018, 11:28

Dlaczego nie Sokoły? Czym tak góruje ten S-70 nad Sokołami, że trzeba przepłacać?

Dumi
wtorek, 4 września 2018, 11:20

KURIOZUM: Policja w mgnieniu oka nabywa black hawki a wojsko tuła się już latami bu nabyć ich zaledwie kilka, kilkanaście... TO JEST NIE NORMALNE. Wiem, że policyjny nie posiada uzbrojenia, że dla wojska to bardziej skomplikowane, itp. ALE JA JAKO SZARY ZJADACZ CHLEBA OCZEKUJĘ, ABY TO ZMIENIĆ. PO TO IDZIESZ DO POLITYKI BY SŁUŻYĆ LUDZIOM, KTÓRZY CIĘ WYBIERAJĄ. JA OCZEKUJĘ SZYBKIEGO UZBROJENIA NASZEJ ARMII. MAM DOŚĆ TEGO GADANIA. CZYNY, WIĘKSZA KASA NA MODERNIZACJĘ!!! TE FINANSE NA ARMIE, KTÓRE MAMY TO ŚMIECH NA SALI W PORÓWNANIU DO OCZEKIWAŃ!!!! TO MA BYĆ TEMATEM PRZEWODNIM TYCH SALONÓW W KIELCACH!!!

Dyktatorek
wtorek, 4 września 2018, 11:19

Czyli idziemy w kierunku że będziemy mieli śmigłowce każdy i innej parafii !!! Policja , Wojska , Ratowinctwo , każda służba bedzia miała kilka marek producentów ...Ja się pytam ..gdzie tu logika ???..gdzie tu ekonomia ???...Czy ktokolwiek z dzisjeszych decydentów zadał sobie pytanie o koszty serwisu tych maszyn !!!...zapewne nie

adams
wtorek, 4 września 2018, 11:13

Jeśliby wierzyć w słowa jednego \"mądrego\" ministra który ministrem już nie jest to tych Black Hawków powinniśmy mieć już kilkadziesiąt w wojsku a nie tylko dwa w policji

Tweets InfoSecurity24