Służba Więzienna wchodzi w nowoczesność – karabinek Beretta ARX 160 w Lublinie

4 kwietnia 2019, 10:22
arx tytulowe
Fot. Marta Rachwalska/Infosecurity24

Na tegorocznych targach „Więziennictwo” w Lublinie nie mogło zabraknąć prezentacji najnowszego nabytku Służby Więziennej w zakresie broni strzeleckiej, a więc karabinka Beretta ARX 160. Był on pokazywany oraz oferowany na stoisku firmy UMO Sp. z o.o., odpowiadającej za dostarczenie 350 sztuk w ramach ubiegłorocznego przetargu dla SW. Jednocześnie, zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą UMO obejmującą chociażby najnowsze możliwości Taser`ów, a także ich zestawienia z kamerą Body 2 firmy AXON. UMO Sp. z o.o. w Lublinie pokazał też celowniki firmy Aimpoint.

Służba Więzienna jest w Polsce pierwszym instytucjonalnym odbiorcą karabinków Beretta ARX 160, zastępujących powoli starsze konstrukcje tego rodzaju, należące dotychczas do arsenału tej służby. UMO Sp. z o.o. na targach #WIĘZIENNICTWO w Lublinie prezentowało tego rodzaju broń, wskazując na jej kluczowe walory dla całego sektora mundurowego. Przypomnijmy, że Służba Więzienna sfinalizowała przetarg na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45 w lipcu 2018 roku. Łączna wartość zamówienia to ponad 2,5 mln złotych i stanowi to część programu modernizacji Służby Więziennej.

Oferowany przez UMO Sp. z o.o. na polskim rynku karabinek szturmowy Beretta ARX 160 kalibru 5,56 mm to broń o konstrukcji modułowej, powstała w ramach włoskiego programu żołnierza przyszłości. Został wprowadzony do służby w 2009 roku. Trzeba podkreślić, że duży nacisk położono w konstrukcji ARX 160 na ergonomię i niezawodność. Sam karabinek jest dostosowany do obsługi przez strzelców prawo i leworęcznych i wyposażony jest w cztery szyny montażowe.

Lufa Beretta ARX 160, występująca w trzech podstawowych długościach, może być wymieniona bardzo sprawnie, wystarczy zwolnić dwa zatrzaski aby ją wysunąć i wymienić. Beretta ARX 160 występuję w odmianie na amunicję 5,56 x 45 mm NATO i 7,62 x 39 mm (AK-47/AKM). Istnieje również nieco większy wariant ARX 200 na amunicję 7,62 x 51 mm NATO. Obok polskiej Służby Więziennej, broń tego typu używana jest przez siły zbrojne i służby porządkowe w kilkunastu krajach. Jest obecna oczywiście we Włoszech, ale również w USA oraz w Meksyku.

Oprócz karabinku ARX 160 firma UMO Sp. z o.o. pokazała w Lublinie możliwości jakie oferuje Taser X2. Jego głównym atutem jest przede wszystkim możliwość oddania podwójnego strzału, zwiększającego efektywność stosowania tego rodzaju systemu niezabijającego. Co więcej, sam Taser X2 ma możliwość zastosowania ostrzegawczego łuku elektrycznego, w celu deeskalacji konkretnego zdarzenia. Taser X2 to także zwiększenie dokładności oraz pewności trafienia, gdyż konstrukcja jest wyposażona w dwa lasery. W sumie, zastosowanie baterii PPM ma umożliwiać oddanie ponad 500 wystrzałów. Taser X2, o czym pisaliśmy już wcześniej, oferuje też możliwość wpięcia w jeden system z kamerą nasobną AXON Body 2.

jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
ahhh
czwartek, 4 kwietnia 2019, 22:18

Dlaczego nie Polski grot ?

hainz
wtorek, 9 kwietnia 2019, 21:24

bo grot jest gorszy.

Harry 2
czwartek, 4 kwietnia 2019, 22:06

To nasz GROT z krótką lufą nie nadawał się? To po co przeznaczono miliony na jego opracowanie? Może trzeba było opracować też tej klasy karabinek byleby były to nasze wyroby? Rozumiem. Nasi decydenci zanim się obudzą...

Xav
czwartek, 4 kwietnia 2019, 20:48

Jestem pod nieustającym wrażeniem sposobu w jaki ten rząd dba o polski przemysł - co się dzieje z MSBS? Przecież na to poszło sporo publicznych pieniędzy a teraz kupujemy podobnej klasy sprzęt zagranicą! Nawet jeżeli Grot nie jest jeszcze dopracowany, to przecież służba więzienna nie ugania się za Al Capone, żeby nie mogła poczekać roku lub dwóch!!!

Jassm158
czwartek, 4 kwietnia 2019, 20:34

Po co służbie więziennej karabinek szturmowy?! Chca sie modernizowac ok ale niech zaczną od podstaw ukompletowania umundurowania, ulepszenie zabezpieczeń ochronnych dla funkcjonariuszy SW, wdrażania precedur antykorupcyjnych, zwiekszenie finasowania kursów, szkoleń, studiów dla funkcjonariuszy SW, a tu zaczynaja id zakupu wyspecjalizowanego Karabinka Szturmowego????! Granatniki przeciwpancerne, smigłowce Szturmowego dla upartego też znalazły by zastosowanie przy konwojach SW, czyste głupota fabryka broni Łucznik karabinek MSBS Polska kontrukcja to już be???! Broń Funkcjonariuszy SW jest dla obronny? A NIE DO ATAKOWANIA SZTURMOWANIA, TO co obecnie SW posiada w swojej zbrojowni a wiedz Strzelby itd w zupelnosci wystarczy

piątek, 5 kwietnia 2019, 13:49

Masz rację nie wazne ze mundury które maja sa ochydne. ( bo nowych jeszcze nie ma dla szarakow) ale karabinki sa niech leza w magazynku w skrzyni może na strzelanie je wyjma

Robeert
czwartek, 4 kwietnia 2019, 19:44

Nie można było kupić polskiej broni?

Tweets InfoSecurity24