Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji w rękach ABW

10 czerwca 2021, 09:03
1460x616-18
Fot. ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Janusza N., podejrzanego o współpracę z obcymi służbami – poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak przekazał Żaryn, N. pracował na zlecenie ustalonych osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mężczyzna usłyszał już zarzut szpiegostwa.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, materiał dowodowy zgromadzony w śledztwie przez ABW wskazuje, że podejrzany prowadził działania na rzecz Federacji Rosyjskiej. "Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym z pracującymi w Parlamencie Europejskim" – podał dział prasowy PK. Podejrzany miał podejmować swoje działania na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych państw. Aktywność ta – jak podkreśla Żaryn - wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej. Janusz N. miał otrzymywać zlecenia od ustalonych osób, działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, i na ich podstawie podejmował próby dotarcia do polskich oraz zagranicznych polityków, w tym pracujących w Parlamencie Europejskim.

Zatrzymanemu 31 maja mężczyźnie przedstawiono zarzut szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. 2 czerwca 2021 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, po rozpoznaniu wniosku prokuratury, zastosował wobec Janusza N. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Śledczy ustalili, że N. prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika.

Podczas czynności procesowych śledczy przeszukali miejsca zamieszkania Janusza N. oraz siedziby związanych z nim podmiotów. W toku działań zabezpieczono ponad 300 tys. zł (częściowo w walucie Euro) oraz dużą ilość nośników danych. 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy ABW w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku, pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

DM/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Kol
niedziela, 13 czerwca 2021, 10:59

Pewnie to jakiś słup wystawiony tylko pod publikę. Szkoda gościa bo pewnie niewinny, ale celowo wprowadzony w błąd. Jeśliby zatrzymali szpiega to nikt by o tym nie widział.

M.
wtorek, 7 września 2021, 19:59

Mylisz się kolego, zaufaj.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 11 czerwca 2021, 14:46

Nrawo ale kiedy ABW zajmie się też szpiegami na rzecz Izraela czy USA albo Ukrainy?

Hmmm.
sobota, 12 czerwca 2021, 11:38

Gdyby postanowili zatrzymać tych działających na rzecz Izraela to musieli by zamknąć mnóstwo ludzi z tzw mediów narodowych, polityki, biznesu i pewnie z własnych szeregów.

ACAN
piątek, 11 czerwca 2021, 11:39

Mi się zawsze wydawało że zatrzymanie szpiega to porażka wywiadu danego państwa. Sukcesem jest identyfikacja i tzw. nadzór kontrwywiadowczy czyli manipulowanie szpiegiem podsuwanie mu fałszywych informacji sprawdzanie gdzie one dotarły i w jaki sposób zostały wykorzystane. Takie ABC wywiadu.

Kamienny
sobota, 12 czerwca 2021, 01:23

Wielka Brytania wydalała po 50-80 szpiegów z Rosji rocznie a oni wiedzą co robią w wywiadzie.

piątek, 11 czerwca 2021, 14:31

Za dużo filmów się naoglądałeś.

Janek
piątek, 11 czerwca 2021, 01:32

W zamykaniu są dobrzy ale potem sąd ich wypuszcza , więc albo lichy materiał, gość niewinny albo sędzia złośliwy .

spiz
piątek, 11 czerwca 2021, 00:17

Nalezał do partii Piskorskiego, który bez wyroku przesiedział w wiezieniu 3 lata. Ten "szpieg" działał w organizacji zarejstrowanej chyba przy Parlamencie Europejskim. To straszne,co sie dzieje w Polsce.

spoko
piątek, 11 czerwca 2021, 18:35

W Rosji takiego jak Piskorski nigdy by nie wypuscili Odsiedzial by iles tam lat potem by zostal pczestowany Polonem albo nowiczkiem

inż.
sobota, 12 czerwca 2021, 12:22

A co ci dr Piskorski zrobił? Tylko tyle, że jego światopogląd jest inny niż twój. Ja tez jestem panslawista i co zamkniesz mnie? Ty się weź za tego Piskorskiego co w sadzie powiedział, że kilka baniek jakie sąd/policja znalazła to on wygrał kasynie he he.

Tweets InfoSecurity24