Reklama

Policja

Policja się zbroi

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Flickr/Joe Loong CC BY-SA 2.0
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Flickr/Joe Loong CC BY-SA 2.0

Koniec roku to czas od zawsze czas zakupów nie tylko w służbach mundurowych, ale w całej administracji publicznej. Jak się okazuje sytuacja związana z pandemią koronawirusa niewiele w tej kwestii zmieniła. Policja w drugiej połowie grudnia ogłosiła bowiem całą serię przetargów na dostawy amunicji i granatów. A to nie wszystko bowiem do mundurowych trafić mogą też m.in. nowe celowniki kolimatorowe czy ładunki miotające do wyrzutników pirotechnicznych. 

W przyszłym roku do policji trafi sporo nowej amunicji. KGP poszukuje jej dostawców w kilku różnych przetargach. Największy z nich zakłada zakup 17 797 700 naboi pistoletowych kal.9x19 mm Parabellum. Nabój, zgodnie z policyjnymi wymaganiami, ma składać się z pocisku pełnopłaszczowego (typ Total Full Metal Jacket) z rdzeniem ołowianym. Amunicja taka, jak czytamy w dokumentach przetargowych, jest używana "do prowadzenia ognia z broni palnej, w tym do zwalczania siły żywej, sprzętu technicznego lub do celów szkoleniowych. Nabój przeznaczony jest do strzelania z broni stanowiącej wyposażenie Policji". Formacja na oferty czeka do 27 stycznia, a oceni je przyznając punkty za cenę (60 proc.) i okres gwarancji (40 proc.). Po wyłonieniu zwycięzcy i podpisaniu umowy, dostawa powinna zostać zrealizowana do 14 lipca 2021 roku. Policja zaznacza jednak, że przewiduje przeprowadzenie postępowania w tzw. procedurze odwróconej. Oznacza to, że postępowanie może zostać unieważnione, jeśli środki, które formacja zamierza przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną jej przyznane.

W innym przetargu, podzielonym na trzy zadania, policja zamierza kupić łącznie ponad 1,7 mln sztuk amunicji kaliber 9mm. Pierwsze zadanie dotyczy amunicji antyrykoszetowej kal. 9 mm Parabellum w ilości 941 250 sztuk, drugie zakłada pozyskanie 561 600 sztuk amunicji kal. 9 mm Makarow, a trzecie 200 tys. sztuk amunicji barwiącej kal. 9 mm Parabellum FX. Całość zamówienia powinna znaleźć się w rękach policji do 14 lipca 2021 roku, a na oferty formacja czeka do 4 lutego przyszłego roku. Podobnie jak w przypadku poprzedniego przetargu, policja zastrzega możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki, jakie zamierza przeznaczyć na jego sfinansowanie nie zostaną jej przyznane. 

To nie koniec amunicyjnych zakupów. KGP, zamierza nabyć też łącznie 107 100 sztuk naboi karabinowych. Przetarg podzielono na 4 części. W ramach pierwszego zadania mowa jest o dostawie amunicji kal. .308 Win. Ruag Swiss P Target w liczbie 50 000 sztuk. Drugie zadanie, to 6 350 sztuk amunicji kal. .308 Win. Swiss P AP. Trzecia część obejmuje taką samą liczbę sztuk (6 350) i dotyczy amunicji kal. .308 Win. Swiss P Tactical SFNBT. Ostatnie zadanie zakłada dostawy 44 400 sztuk amunicji kal. 7,62x51 mm NATO z pociskiem FMJ (Full Metal Jacket). Amunicja powinna trafić do formacji do 1 czerwca przyszłego roku, a we wszystkich czterech częściach złożone oferty oceniane będą według dwóch kryteriów – ceny (60 proc.) i okresu gwarancji (40 proc.). Na propozycje policja czeka na 27 stycznia.

Do największej w Polsce służby mundurowej trafić też może amunicja kal. 5,56 FMJ SS 109 oraz treningowa amunicja barwiąca kal. 5,56 FXZ. W przypadku tej pierwszej mowa jest o 3 225 800 sztuk, a drugie zadanie zakłada dostawę 87 tys. sztuk amunicji treningowej. W obu przypadkach, podobnie jak w innych przetargach, oceniane będą cena (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.). Dostawy powinny zostać zrealizowane do 1 czerwca 2021 roku, a na oferty formacja czeka do 1 lutego.

Ładunki miotające, granaty i nie tylko

Oprócz amunicji, KGP zamierza kupić też ładunki miotające oraz materiały eksploatacyjne do strzelania z wyrzutników pirotechnicznych. W ramach pierwszego zadania formacja chce zlecić dostawy ładunków miotających, pocisków oraz materiałów eksploatacyjnych do wyrzutnika pirotechnicznego RE 50-28 M2 Chemring. Chodzi o ładunki miotające M1 SHG LL (zamówienie podstawowe w 500 sztuk, zamówienie opcjonalne do 200 sztuk), zestaw tłoka i nasadki zamykającej do strzałów wodą (1000 sztuk) oraz zestaw pierścieniowych zatyczek dla kompensatora - tłok i zatyczka - (1000 sztuk). Policja zamierza też pozyskać po 200 sztuk trzech rodzajów pocisków – penetrator, metalowy gładki oraz gliniany/kruchy. Drugie zadanie zakłada dostawę ładunków miotających do strzelania z wyrzutnika pirotechnicznego WP-20Y. W ramach zamówienia podstawowego zakłada się dostarczenie 1 000 sztuk, a jeśli policja skorzysta z prawa opcji otrzymać może kolejne 200 sztuk. Ostatnia część przetargu dotyczy wyrzutnika pirotechnicznego WP-26, a dokładniej 1000 sztuk ładunków miotających z możliwością rozszerzenia zakupu o kolejne 200 sztuk. Oferty, które składać można do 5 lutego przyszłego roku, ocenione zostaną ze względu na ich cenę (60 proc.) oraz okres udzielonej gwarancji (40 proc.). Do policyjnych magazynów całość zamówienia powinna trafić do 1 października 2021 roku.

Na policyjnej liście zakupów znalazły się też granaty. Dokładnie chodzi o 1756 sztuk w tym 350 granatów jedno-hukowo-błyskowych, 297 granatów sześcio-hukowo-błyskowych i 350 granatów dziewięcio-hukowo-błyskowych. KGP chce też kupić 76 granatów treningowych wielokrotnego użytku oraz 683 granatów treningowych wielokrotnego użytku z wymiennym zapalnikiem. Na oferty formacja czeka do 2 lutego przyszłego roku, a oceni je biorąc pod uwagę cenę (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.). Zamówienie na policyjnym "stanie" powinno znaleźć się do 14 lipca 2021 roku. Dodatkowo, w innym przetargu, policja szuka dostawcy 2614 granatów hukowo-błyskowych typu P-1 i 814 granatów hukowo-błyskowych typu P-2. Na złożenie ofert, podobnie jak w przypadku poprzedniego postępowania, czas jest do 2 lutego przyszłego roku, a granaty powinny zostać dostarczone do 1 czerwca 2021 roku. Przy ocenie ofert, jak w większości tego typu przetargów, pod uwagę brana będzie cena (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.).

Jednym z ciekawszych punktów na zakupowej mapie policji, łączącym się z zakupami amunicji czy granatów, bowiem także dotyczącym uzbrojenia, jest przetarg na dostawę holograficznych celowników kolimatorowych, których policja zamierza kupić 470 kompletów, z możliwością rozszerzenia zamówienia (w ramach prawa opcji) o kolejne 40 kompletów. Osprzęt powinien trafić do formacji nie później niż do 1 lipca 2021 roku, a zaineresowane realizacją dostaw firmy mogą składać swoje propozycje do 1 lutego przyszłego roku. KGP oceni je pod względem ceny (60 proc.) i gwarancji (40 proc.). Zgodnie z policyjnymi wymaganiami, kolimatory powinny posiadać m.in. możliwość współpracy z noktowizją, a ich soczewki muszą być pokryte powłoką antyrefleksyjną. Formacja wymaga też, by były one montowane na szynie 1" MIL-STD-1913 i mieściły się w wymiarach: długość do 145 mm, szerokość do 55 mm, wysokość: do 75 mm. Nowe policyjne kolimatory nie mogą być też cięższe niż 330 gram. Policja zastrzega, tak jak w kilku innych przypadkach, że przewiduje możliwość przeprowadzenia przetargu w tzw. procedurze odwróconej, co oznacza, że jeśli nie otrzyma środków, które planowała przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, może ono zostać unieważnione. 

Zakupowe przyspieszenie i spora liczba policyjnych przetargów ogłoszonych w ciągu ostatnich dni to jedno, druga – ważniejsza sprawa – to doprowadzenie postępowań do szczęśliwego finału. Policja powody do zadowolenia będzie miało dopiero w momencie podpisania umów, a tak naprawdę w chwili, kiedy do policyjnych magazynów trafią zakontraktowane wcześniej elementy. By móc powiedzieć czy policji udało się dokonać pokaźnych zakupów musimy więc poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (3)

  1. Hehe

    Liczba corocznych akcji bojowych, tych tak licznych, głośnych strzelanin z użyciem broni maszynowej i karabinów snajperskich Policji, z potwierdzoną koniecznością użycia tak potężnych środków ogniowych dowodzi , że zakup milionów sztuk amunicji jest całkowicie... "niezbędny"!! Cieszy mnie, że chociaż Policja kupuje amunicję do tak jej przydatnej... na codzień broni jak karabiny snajperskie oraz granaty w kilku rodzajach!! Dzięki temu żadnemu policjantowi na patrolu nie zabraknie granatów czy amunicji do broni maszynowej.

  2. Jansen

    Total FMJ? T oznacza Toxic-free i taka amunicja jest bezpieczniejsza dla zdrowia podczas treningów na strzelnicach zamkniętych.

  3. w

    taka lista zakupów toz to radość dla szalonego i pomylonego zaopatrzeniowca. Tyle typów, rodzajów, kalibrów. Ale mozna skrecic. Ile swojackich spółeczek moze zarobic.

Reklama

Najnowsze