Policja podpisze umowę na trzeciego Black Hawka. Znamy datę

15 listopada 2018, 12:03
Black Hawk, Policja, fot. Policja.pl
fot. policja.pl

O tym, że Polska Policja kupi trzeci śmigłowiec S-70i Black Hawk, poinformował we wtorek szef MSWiA Joachim Brudziński. Zapowiadał, że podpisanie porozumienia nastąpi „w najbliższych dniach”. Umowa ma zostać podpisana 19 listopada w Mielcu. W rozmowie z InfoSecurity24.pl informację tę potwierdził Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk.

„W poniedziałek podpisujemy umowę na trzeci śmigłowiec Black Hawk” – poinformował w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Szef Policji podkreślił, że śmigłowce wielozadaniowe są niezbędne m.in. do wykonywania nałożonych na Policję zadań kontrterrorystycznych. Do podpisania umowy, podobnie jak ostatnio, ma dojść w zakładach PZL Mielec.

Środki na zakup trzeciego śmigłowca pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Za dwa dotychczas kupione śmigłowce, Policja zapłaciła ponad 142 mln złotych. Jak na razie nie wiadomo ile kosztować będzie trzecia maszyna. Podpisana 30 maja przez Policję umowa dotyczy też m.in. utworzenia infrastruktury niezbędnej dla eksploatacji śmigłowców oraz szkolenia mechaników i pilotów, w tym co najmniej dwóch instruktorów uprawnionych do szkolenia w zakresie pilotażu maszyn Black Hawk.

Jak zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, dwa zakupione wcześniej Black Hawki powinny znaleźć się w Policji jeszcze w tym miesiącu. „Pod koniec tego miesiąca oba śmigłowce trafią do Warszawy” – powiedział szef Policji.

Wielu ekspertów podkreśla, że używana obecnie w Policji śmigłowcowa flota jest przestarzała. O sytuacji w policyjnym lotnictwie mówił w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych. "Lotnictwo Policji jest obecnie w bardzo złej sytuacji sprzętowej. Można nawet powiedzieć, że w stosunku do potrzeb, i uwzględniając stan wyposażenia – formacje śmigłowcowe istnieją jedynie w formie szczątkowej. Dlatego powtarzam - niezależnie od sposobu, w jaki zostaną pozyskane śmigłowce, powinno to być bezzwłocznie realizowane" - mówił Wroński. Przypomnijmy, zgodnie z informacjami jakie przekazała nam KGP, dziś Policja, do działań operacyjnych dysponuje 10 śmigłowcami: jeden Bell-412, dwa Bell-206, trzy W3/W-3A, trzy Mi-2 oraz dwa Mi-8.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Zwykły człowiek
środa, 21 listopada 2018, 11:31

Pytanie. Czy przypadkiem dwa s70 nie latały nad domami, na linii Kołobrzeg-Dźwirzyno w nocy z 20.11.18 na 21.11.18, w godz. 21.30-12.00? Czy już nie mamy poligonów do testów? Po co włączanie szperaczy, świecąc po oknach? Jestem entuzjastę lotnictwa, ale to nie jest normalne..Latały nad głowami, kilkadziesiąt metrów nad ziemią, trenując zawisy, lądowanie i szybkie poderwanie w nocy w terenie zabudowanym w godz. 23.00-24.00 Abstrahując, że wiele masztów w tej okolicy jest nieoświetlonych, to jest realne zagrożenie.. Skąd pomysł lotów tuż nad ziemia w tej okolicy w nocy?? Rozumiem loty w trybie NVG/IFR itd. ale...Mam nadzieje, że się mylę i wszystko odbywało się z poszanowaniem bezpieczeństwa pilotów jak i mieszkańców.

KOSA
sobota, 17 listopada 2018, 23:31

Sprzedać śmigłowce Bell i mi 2. Pozostałe przesiąść do MON. A POLICJA Powinna kupić kompleksowo. 4 EC 135 Jak Lata LPR (mają 27 maszyn i symulatory szkolenia) oraz 4 maszyny EC 145. Dla ujednolicenia floty . I niech kupią ten 3 ci i 4 Ty BLACK HAWK dla Specjalsow. Zobaczcie jak się to robi na Ukrainie. Dla wszystkich służb kupili w jednym przetargu. A u nas SG kupuje 1 maszynę gdzie sens gdzie logika? Czy ktoś tam myśli. Uważam że 12 śmigłowców dla Policji powinno na lata rozwiązać ich problemy. A do tego EC 135 ten jeden co kupili plus 3 EC 145. TWZ NUE JEST ZLYM POMYSLEM

sojer
sobota, 17 listopada 2018, 22:30

Jak przypomnimy sobie, że Bell 412 po przekazaniu Policji kilka miesięcy czekał na znalezienie pieniędzy na przegląd w Czechach, by następnie stać się powietrzną taksówką dla polityków to można zgadywać, że Black Hawki nie będą zbyt wiele latać. Zakup jest tylko robieniem dobrze Solidarności PZL.

Gts
sobota, 17 listopada 2018, 05:45

Podejrzewam ze dlugo beda staly z powodu braku pieniedzy na utrzymanie. Wydaje mi sie ze znacznie lepsze bylby mniejsze smiglowce ujednolicone np z LPR czyli H135. kapral, policja kupuje bo nie ma innego wyjscia musimy gdzies wcisnac smiglaki ktore zamowil Antek, choc uwazam ze bardziej przydalyby sie w SG, mimo iz to ta sluzba zamawia wlasnie H135.

Gez
piątek, 16 listopada 2018, 19:45

Wiedziałem takie śmigłowce na filmach, gdzie kolumbijskie czy meksykańskie siły policyjne walczyły z kartelami. Ale u nas do zatrzymań członków "mafii pożeczkowych" taki sprzęt? Wojsko ma takie potrzeby a nie służba porządku publicznego

Tweets InfoSecurity24