Policja kupiła Beretty

9 października 2019, 13:00
UMO Live Fire Days 2019 fot Jacek Raubo (23)
Fot. J. Raubo

Komenda Główna Policji rozstrzygnęła przetarg na zakup ponad 4600 pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum. W postępowaniu udział brało siedem firm, ale to oferta UMO z Warszawy uznana została za najkorzystniejszą. W związku z tym, do mundurowych jeszcze w tym roku trafią pistolety Beretta APX, za które KGP zapłaci ponad 5,3 mln złotych.

Najdroższa oferta pochodziła od spółki Kaliber, która wielokrotnie dostarczała Policji pistolety marki Glock. Tym razem Kaliber do przetargu stanął z pistoletem Glock 17 gen 3, a dostarczenie 4666 sztuk broni wycenił na 9 285 340 złotych brutto. Berlopak, za 6 425 082 złotych brutto proponował pistolety Tara T9-M. Radomska Fabryka Broni „Łucznik” dostawę pistoletów P99 AS wyceniła na 5 950 549 złotych brutto. Works 11 zaoferował z kolei broń Arex Rex Delta, której dostawa miała kosztować 5 622 530 złotych brutto. Do wyboru KGP miała jeszcze CZ P-10C od Zbrojowni (5 501 233 złotych brutto) oraz Canik TP9SF Elite oferowany przez Magnum Andrzej Ozorowski (5 280 045 złotych brutto).

Ostatecznie wybór padł na włoską Berettę APX, którą mundurowym dostarczy warszawska firma UMO. Zamówienie warte jest 5 305 242 złotych brutto, a broń do funkcjonariuszy powinna trafić jeszcze w tym roku, tj. najpóźniej do 16 grudnia (także w przypadku skorzystania z opcji dokupienia dodatkowych 1000 sztuk). Choć oferta UMO nie była najtańszą spośród złożonych propozycji, uzyskała najwięcej punktów podczas przeprowadzonej oceny. Przypomnijmy, że podlegały jej cena (51 proc.), żywotność (15 proc.), niezawodność (15 proc.), okres gwarancji (10 proc.) oraz kompatybilność (9 proc.). UMO łączne zebrało 91 punktów, podczas gdy kolejna z ocenianych ofert pochodząca z Fabryki Broni w Radomiu uzyskała notę 85,97. 

image

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez KGP oferty firm Magnum, Berlopak oraz Kaliber zostały odrzucone. Jak informuje portal Milmag, Canik TP9SF Elite był szerszy niż dopuszczała w SIWZ Policja, posiadał czerwony bezpiecznik podczas gdy KGP wymagała czarnego lub ciemno-grafitowego oraz zamiast mechanizmu spustowego SA/DA lub DAO został wyposażony w mechanizm SA. Tara została wykluczona z przetargu ponieważ posiadała czarny donośnik magazynka a w SIWZ mowa była o donośniku w jaskrawym kolorze. Glock oferowany przez Kaliber, miał z kolei przyrządy celownicze wykonane z tworzywa sztucznego a Policja wymagała metalowych. 

KGP na sfinansowanie zamówienia podstawowego pierwotnie przeznaczone miała 7 mln złotych brutto. 

Rodzina pistoletów APX to pierwsza broń Beretty oparta o system bijnikowy, a nie jak dotychczas – kurkowy. Zastosowany mechanizm przypomina ten w Glocku 17.

Jak przekonuje producent, pistolety można rozebrać bez użycia narzędzi. Możliwe jest też m.in. dobieranie w nich odpowiedniej grubości rękojeści i integrowanie z nimi różnego typu akcesoriów w tym celowników laserowych czy kolimatora (odpowiednio pod lufą na szynie Picatinny lub na grzbiecie broni po założeniu odpowiedniej płytki montażowej). Ich najbardziej charakterystyczną, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, cechą jest indeksacja zamka, dzięki której broń można wygodnie i bez ryzyka ślizgania się dłoni przeładowywać - niezależnie od tego czy chwyci się za przód czy tył pistoletu. Pistolety APX mają też nieznacznie obniżone położenie lufy w szkielecie. Obniża to dodatkowo odrzut, co wpływa m.in. na powtarzalność strzałów.

DM/MS

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Jan
środa, 9 października 2019, 23:47

Czyli za pieniądze polskiego podatnika rozwijana jest gospodarka obcego kraju - brawo dla decydentów to zaczyna przypominać kolekcjonerstwo gloki reksy beretty :) - A powinno być tak ze polska broń z polskich zakładów (w których są zatrudniani Polacy w których zarabiają Polacy na utrzymanie rodzin) kupowana powinna być dla polskich formacji mundurowych obrona terytorialna kupiła visa policja tez powinna pieniądz by został w kraju

Adam
sobota, 30 maja 2020, 01:57

Vis kompletnie nie nadaje się dla Policji, w dodatku jest trzy razy droższy.

Marek
czwartek, 10 października 2019, 10:28

Wojsko chce pistolety z kurkiem a Policja preferuje broń z bijnikiem. Vis ma kurek, więc odpada. Walthera P99, który ma bijnik, obojętnie czy robionego przez Niemców, czy w Radomiu sam byś pewnie nie chciał.

sorbi
czwartek, 10 października 2019, 11:58

policja też kupuje pistolety z kurkiem

rmarcin555
czwartek, 10 października 2019, 11:23

@Marek. Pistolety z kurkiem dla wojska... W MONie naprawdę zabawni ludzie pracują. I tak trzeba się cieszyć, że nie zamawiają broni skałkowej.

Marek
czwartek, 10 października 2019, 16:22

No i jeszcze jedno. W Bundeswehrze i w różnych jednostkach specjalnych na świecie muszą służyć jacyś dziwni ludzie, skoro lubią kurkowe P8A1 albo na przykład H&K USP.

rmarcin555
czwartek, 10 października 2019, 17:44

@Marek. Siły specjalne są specjalne. Mają czas, aby wyszkolić żołnierza i inne potrzeby. Zgadnij dlaczego MX17 jest taki a nie inny? Bo zwykły żołnierz poza strzelnicą pistoletu nie użyje. Nawet jak bierze udział w walce. Pistolet z kurkiem jest bardziej skomplikowany w obsłudze i bardziej niebezpieczny. Do tego dochodzi problem spustu przy DA/SA. Takiego glocka wyciągasz i naciskasz spust. Nie trzeba nawet odbezpieczać. Ale nasz MON jest jaki jest. Dzielnie stwarzają sobie problemy.

Marek
czwartek, 10 października 2019, 16:10

Tak to widzą i nic na to nie poradzisz i widocznie jakieś przesłanki do takiego widzenia mają.

ech...
czwartek, 10 października 2019, 08:46

Jasne... A chwilę później po przetargu jest że "złom kupili!!!" "bez przetargu!!!". Internet to chyba taka automatyczna terapia którym emocje wyparły rozsądek.

zły
środa, 9 października 2019, 20:15

Konstrukcje z Włoch, Słowenii, Czech i Czarnogóry a polski przemysł się nie liczy.

PolicyjnyŁosiołzKGMO
środa, 9 października 2019, 18:13

Powinno się jeszcze dawać 20% punktów za produkcję na terenie Polski

Jansen
piątek, 11 października 2019, 11:11

Ale dopiero tym 2-3 najlepszym propozycjom, które przebijają inne. Inaczej promujesz byle co - byle krajowe.

rmarcin555
środa, 9 października 2019, 18:05

Pistolet ze mechanizmem iglicznym nie są ani DA ani SA, ani SAO. To tak dla autora artykułu i Policji, żeby nie pisali bzdur w specyfikacji przetargu. Druga sprawa, to dlaczego nie ma jakiegoś całościowego programu zakupu broni tylko co chwila inna firma wygrywa przetarg i dostarcza inne pistolety?

Gucio77
środa, 9 października 2019, 17:14

Policja powinna przejmować broń z zapasów wojskowych, realnie ile jest broni w stanie magazynowym, gdzie tak jak PPS sprzedawali do Afryki po 10 USD za sztukę. Podobnie zrobili promocję na pistolety TT też do Afryki. My podatnicy płacimy podwójnie. Lepiej za te pieniądze dokupić amunicji i szkolić w strzelaniu. Nawet z super broni bez odpowiedniej ilości zajęć praktycznych strzelec będzie marny.

Tweets InfoSecurity24