Policja będzie miała jeszcze więcej pracy w weekend majowy

14 kwietnia 2021, 12:10
Adam Niedzielski, fot. twitter MZ
Fot. Twitter Ministerstwo Zdrowia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej, poinformował o przedłużeniu przez rząd większości obowiązujących restrykcji do 25 kwietnia, jednak do 3 maja zamknięte pozostać mają hotele i obiekty noclegowe. Jeśli rząd nie zmieni w najbliższym czasie decyzji, wiele wskazuje na to, że w długi majowy weekend policja i inspekcja sanitarna mogą mieć pełne ręce roboty.

"Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych"– zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia odniósł się w ten sposób do pytania dotyczącego zamkniętych – do 3 maja – hoteli i obiektów noclegowych i tego, czy w związku z tym obiekty te będą sprawdzane.

Wiele wskazuje na to, że zbliżający się weekend majowy będzie kolejnym czasem wytężonej pracy dla funkcjonariuszy policji, na których spoczywa zadanie sprawdzania przestrzegania obowiązujących obostrzeń. Mundurowi wraz z inspekcją sanitarną – jak wynika z zapowiedzi ministra zdrowia – kontrolować będą bowiem m.in. przestrzeganie zakazu świadczenia usług hotelowych i noclegowych.

Policjanci, jak od miesięcy zapewniają przedstawiciele KGP, już "od ponad roku wspierają służbę zdrowia egzekwując przepisy związane ze zwalczaniem epidemii". Jak mówił podczas niedawnej rozmowy z InfoSecurity24.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji, "tak naprawdę od zdyscyplinowania nas wszystkich zależy czy transmisja wirusa zahamuje na tyle, by odciążyć służbę zdrowia". Wśród obostrzeń, których przestrzeganie na co dzień sprawdzają mundurowi są m.in. te związane z kontrolowaniem środków transportu publicznego czy obowiązkiem zakrywania ust i nosa maseczką. Jak zapewniał w rozmowie z redakcją insp. Ciarka, policjanci obok osób nieprzestrzegających obostrzeń nie powinni "przechodzić czy przejeżdżać obojętnie".

Dlatego też proporcje karania za niestosowanie się do tego nakazu zmieniły się. Kiedyś więcej osób pouczano, dziś tych osób pouczonych jest mniej, a policjanci wystawiają więcej mandatów lub kierują wnioski o ukaranie do sądu.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji, wywiad dla InfoSecurity24.pl z 12 kwietnia 2021 rok

Policja już dziś dość znacząco obciążona jest nie tylko codziennymi zadaniami, ale też tymi dodatkowymi, związanymi właśnie z walką z pandemią. "To prawda, że dodatkowe zadania związane z pandemią bardzo nas obciążają, co widać patrząc np. na sprawdzenia osób przebywających na kwarantannie, a zdarza się, że dziennie policjanci wykonują ich nawet 450 tys." – mówił Ciarka w rozmowie z InfoSecurity24.pl. Biorąc więc pod uwagę liczbę policyjnych wakatów oraz fakt, że spora grupa funkcjonariuszy przebywa dziś na kwarantannie, izolacji lub zwolnieniu lekarskim po przebyciu COVID-19, pytanie czy formacja posiada jeszcze dodatkowe siły i środki by np. dokonywać wzmożonych kontroli w majowy weekend nie wydaje się bezzasadne. Jak jednak zapewniał rzecznik prasowy KGP "policja przygotowana jest na każdy scenariusz związany ze zwalczaniem pandemii", a w wykonywaniu części zadań związanych z walka z nią od miesięcy policjantów wspierają inne służby. 

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
...
czwartek, 22 kwietnia 2021, 02:24

Będzie więcej pracy, ale za to nie będzie premii i dodatków...

Pies
niedziela, 18 kwietnia 2021, 16:16

Czyli na weekend majowy , będą jeszcze większe naciski na mkk za art 116kw . Za dobre premię i uczciwie załatwiony art 15a. Nic tylko psia grypa, a może przestaną z nami pogrywać.

Żołnierz
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:38

Są poligony, ćwiczenia i nie ma covid'u

...
sobota, 17 kwietnia 2021, 13:35

A spróbuj sie upierać, że sie zaraziłeś na takim szkoleniu, którego oficjalnie nie może być...

Lolek
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:47

To super ! Ludzi mało,kasy nie ma a roboty coraz więcej! Teraz jest czas na działanie związku i walkę o podwyżki.Juz niedługo wybory,trzeba będzie ich rozliczyć !!!!!

niedziela, 18 kwietnia 2021, 17:30

Podwyżki miały być od stycznia 2021 nie mniejsze niż w 2020 i 2019 r. , tak zapisano w porozumieniu oczywiście nie dotrzymano warunków porozumienia i nikt się o to nie upomina , dziwna sprawa....

Anri
czwartek, 15 kwietnia 2021, 01:12

Panie i Panowie Policjanci powinni tępić nadgorliwość u swoich koleżanek/kolegów, ewentualnie iść na zwolnienie. Terroryzowanie i zastraszanie nie jest zgodne z ich misją.

Tweets InfoSecurity24