Podwyżki w służbach od stycznia. MSWiA podało kwoty

3 września 2021, 15:44
Maciej Wąsik
Fot. MSWiA/Twitter

Zgodnie z zapowiedzią, związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.

Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania - podaje resort. Parę dni temu związkowcy zapowiadali, że jeśli w ten piątek nie otrzymają konkretnych informacji na temat ruszającego w przyszłym roku programu oraz podwyżek, które według nich musi on zakładać, to rozpoczną akcję protestacyjną. Do tej, przynajmniej na razie, może jednak nie dojdzie. Ministerstwo podało bowiem konkretne kwoty. Strona rządowa uzgodniła, że wzrost wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną daje to wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. 

Ministerstwo pisze również, że "strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród". Tak też wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, potocznie zwany ustawą okołobudżetową.

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał również, że resort kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Znaleźć ma się w niej część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Ale to tyle jeśli chodzi o informacje na temat samego programu. Nadal nie wiadomo ile resort zamierza dokładnie przeznaczyć środków na kontynuację modernizacji. Wiadomo jedynie, że ma to nie być mniej, niż w przy poprzedniej jej edycji, zakończonej w 2020 roku. To jednak nie koniec rozmów na ten temat. Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 września br.

Strona związkowa nie skomentowała na razie efektów spotkania. Nie wiadomo więc nadal, czy mundurowych satysfakcjonują zaproponowane przez resort kwoty i powstrzyma ich to przez ruszeniem z akcją protestacyjną.

Oczekiwanie na zmiany w art. 15a

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano również o kwestiach związanych z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Strona rządowa potwierdzić miała, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Grupa funkcjonariuszy, których dotyczy to rozwiązanie, w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę z co najmniej 25-letnim stażem służby będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie tym funkcjonariuszom do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat). Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w tym zakresie zostanie wkrótce skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów.

Przypomnijmy jednak, że choć propozycja ta nie satysfakcjonuje związkowców i planują oni walkę o wprowadzenia w niej zmian już w trakcie prac w Sejmie i Senacie, to podkreślają równocześnie, że nawet w tym kształcie stanowi ona jakieś rozwiązanie problemu i nie zamierzają blokować prac. 

AKTUALIZACJA:

Z informacji jakie PAP przekazał Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów wynika, że rozmowy przyniosły oczekiwany efekt. "Doszliśmy do porozumienia w kwestii tych ostatnich dwóch postulatów, czyli ustawy modernizacyjnej i wzrostu uposażeń z tym związanych oraz uprawnień emerytalnych dla pracujących przed wstąpieniem do służb w sektorze cywilnym, tzw. art. 15a" - powiedział szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski. Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne - najprawdopodobniej finalne - spotkanie związkowców z kierownictwem resortu. "Po tym spotkaniu będziemy znali więcej szczegółów. Niemniej jednak dobiliśmy do brzegu z tym, na co czekaliśmy długo, nawet powiem zbyt długo" - powiedział Jankowski.

Jak podkreślają związkowcy, kwota o której poinformowało dziś MSWiA, ma stanowić tylko część przyszłorocznych podwyżek. Do tego doliczyć trzeba jeszcze pieniądze wynikające z ustawy modernizacyjnej. W tej sprawie trwać mają rozmowy z resortem finansów. Więcej szczegółów - jak zapewnia NSZZP - pojawi się po spotkaniu, które przewidziane jest na 13 września w MSWiA.

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 464
Hexa
wtorek, 7 września 2021, 20:27

Wg rządowych wyliczeń w sierpniu inflacja wyniosła 5%. Przyjmując, że rząd nie stosuje kreatywnej księgowości (a wszystko wskazuje na to, że jednak tak) podwyżka do 5% nie jest podwyżką, tylko niwelowaniem inflacji. Tegorocznej. A co z zeszłoroczną? I przyszłymi? Dlaczego nie przywrócono waloryzacji wynagrodzeń zamrożonych dekadę temu? Zamrożono bo był kryzys. A tu od patu lat jest dobrobyt, że aż Niemcy nam zazdroszczą. Podobno

paranoja
wtorek, 7 września 2021, 15:28

Punkt 15a po 25 latach służby to jakieś kpiny z ludzi chyba!!! taki gniot jest do przyjęcia i jeszcze liczony 1.3 chore!!

Uprzywilejowani 99-03
wtorek, 7 września 2021, 22:49

A ci z reformy 25/55/18a?, będą przecież pracować 25 lat, w czym są gorsi od rocznika 99-03 który będzie miał doliczanego cywila, składki płacili wszyscy te same

Nie ZER, tylko ZUS
środa, 8 września 2021, 11:12

Wiesz, rocznik 99-03 które de facto podlegał pod ZUS i tylko ZUS chce teraz wytworzyć taka narrację że od początku podlegał pod ZER i tylko ZER, cieszcie się z tego co wam dali, dali dużo

Nie wiesz - nie udzielaj się
środa, 8 września 2021, 10:28

Ale mieli jasno określone warunki. A roczniki 1999-2012 przejęli na innych warunkach, które zmienili w 2013. I okazało się że prawo może działać wstecz. Na niekorzyść oczywiście.

Jędrek
poniedziałek, 13 września 2021, 01:03

W 2003/15a prawo zadziało wstecz na korzyść 99-03, w takiej sytuacji może tak działać, to profit, poczytajcie siobie.

Onek
środa, 8 września 2021, 01:31

Ale nie wszyscy mieli zagwarantowane ustawą z dnia przyjęcia że do wysługi wliczają cywila i mundur. Jeżeli wam sie należy pokaż przepis ?

Paweł
wtorek, 7 września 2021, 11:01

Proszę czytać ze zrozumieniem. Podwyżka 270 zł wynika ze wzrostu wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych tj. 4,4 proc. Oprócz tego ma zostać zaprezentowany program modernizacji zakładający dodatkowo wzrost uposażeń na lata 2022 -2025

Haha
wtorek, 7 września 2021, 21:47

Oj, Pawle, aleś Ty naiwny.

Czytać nie znaczy rozumieć
wtorek, 7 września 2021, 21:30

Część ludzi nie rozumie co czyta albo robi to złośliwie

.
wtorek, 7 września 2021, 20:20

A przynajmniej tak obiecują. Prawie rok po tym, jak zgodnie z porozumieniem podwyżki miały wejść w życie. Oczywiście bez wyrównania od stycznia.

Olo
wtorek, 7 września 2021, 17:28

Kiedy? Bo wg porozumienia podwyżki były od stycznia 2021. Czyli jesteśmy kilka miesięcy w plecy. Będzie wyrównanie?

PL
wtorek, 7 września 2021, 11:00

Ważne, że jest wola zmian, że ten Rząd chce zmodernizować armię, policję i inne służby, przypominam że za poprzedniej władzy nikt z nami nawet nie chciał rozmawiać, też były pikiety, protesty, mieli to gdzieś, teraz jest dialog. Moim zdaniem program wejdzie, nasze służby potrzebują rozwoju i lepszych uposażeń, są na to środki. Ministerstwo finansów 20 sierpnia opublikowało dane dotyczące szacunkowego wykonania budżetu w okresie styczeń-lipiec 2021 roku, z których wynika, że po 7 miesiącach, mamy w nim nadwyżkę wynoszącą aż 35,3 mld zł mld zł, co jest zaskakujące, ponieważ na cały rok zaplanowano 82,3 mld zł deficytu. Według ministerstwa finansów dochody z podatku VAT będą aż o 30 mld zł wyższe niż planowano (planowano 181 mld zł, wykonanie sięgnie 211 mld zł), dochody z PIT wyższe przynajmniej o 2 mld zł (panowano 69,3 wykonanie sięgnie 71,8 mld zł), dochody z CIT wyższe aż o ponad 10,9 mld zł (planowano 37,1 mld zł , wykonanie sięgnie 48 mld zł), dochody z akcyzy wyższe o ponad 3 mld zł (planowano 71 mld zł, wykonanie sięgnie 74,7 mld zł), a dochody niepodatkowe wyższe aż o 20 mld zł (planowano 32,7 mld zł, wykonanie sięgnie 52,7 mld zł). NBP wygenerowało zysk na poziomie 8.8 mld, nasz resort zaoszczędził z poprzedniego roku 1.2 mld, więc nie można mówić o braku środków na bezpieczeństwo i ochronę Państwa. Gospodarka ruszyła i to są fakty, to napewno zasługa szeregu mechanizmów na świecie i gospodarności tej władzy, czekamy na decyzje ws. modernizacji

123567
wtorek, 7 września 2021, 22:29

Dużo Ci płacą za tą propagandę sukcesu? Ciekawe dlaczego mamy taki deficyt (rzeczywisty) a nie inny. Nie wiem czy wiesz skąd się biorą takie dobre "wyniki"? Z niczego innego jak z kreatywnej księgowości i wyrzucenia pewnych pozycji poza budżet, tak aby nie generowały deficytu. Poczytaj trochę opinii ekonomistów niezależnych i dopiero później wklejaj cyferki z przekazu dnia. Prawda jest taka, że zaległości inflacyjne tylko za tej władzy to min. 15%. Szkoda ze o tym nie napisałeś. Planowany nowy ład spowoduje ucieczkę masy kapitału za granicę. Ciekawe co Ty na to?

Normalnie as
środa, 8 września 2021, 11:17

123... A tobie kto płaci za dyskredytację?, może poprzednia władza była lepsza jak ci zabrali L4, nie dali podwyżek, pozbawili waloryzacji, dodatków, wprowadzili nową niekorzystną reformę, taaa, lepsi byli, to co napisałeś to bełkot, odsyłam do literatury ekonomisto

RR
wtorek, 7 września 2021, 17:31

Wola zmian jest. Np. parlamentarzyści zmienili sobie uposażenia. Bo tak poza tym jak ktoś się twardo nie postawi to dla władzy jest tylko nieistotnym pionkiem, którego można przesuwać jak się chce

diem
wtorek, 7 września 2021, 15:59

To prawda, jak kilka lat temu protestowaliśmy w Warszawie, to pies z kulawą nogą nawet do nas nie wyszedł. Wieczorem w tv pokazywali Kopacz jak poparzona biegała po pociągu i stawiała jajecznicę podróżnym. Tyle o nas w tamtych czasach.

Tak było!
wtorek, 7 września 2021, 22:56

Dokładnie, PO-PSL miał nas gdzieś, miał gdzieś 15a i wszelkie podwyżki, dziwię się że już o tym zapomnieli ci co tak kłapią

Oszukali nas tym sukcesem
wtorek, 7 września 2021, 10:13

Art. 15a ma dotyczyć grupy której jeszcze nie ma - ona jeszcze nie istnieje - znowu odsuwają problem, odsuwają na po wyborach przy współpracy ZZ.

Tomek
środa, 8 września 2021, 12:41

Jak nie istnieje ta grupa?, co ty bredzisz?, masz 25 lat służby możesz i doliczyć cywila, odchodzisz na pełną, nie tyrasz do 28.5/30 albo po prostu bierzesz drugą emke 60/65, nie zaklinaj rzeczywistosci

On
wtorek, 7 września 2021, 18:30

Wiem że temat w latach 2003-2021 nie był rozwiązany, od 2022 będzie, to mnie przekonuje, a komu nie pasuje jest opcja II emerytury

Tweets InfoSecurity24