Podkarpaccy Terytorialsi będą współpracować z Policją

31 lipca 2020, 11:13
_ide0230nowe
Fot. 3 PBOT

Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz komendant wojewódzki policji w Rzeszowie podpisali w czwartek porozumienie o współpracy. Deklaracja zakłada m.in. wspólne działania w przypadku wystąpienia zdarzeń kryzysowych i ratowania życia ludzkiego.

Jak poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura, podpisany dokument przekłada się na praktyczne działania i usprawni podejmowanie wspólnych akcji wojska i policji. "Już w ramach operacji <<Odporna wiosna>> nasi żołnierze prowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami policji, które miały na celu ograniczenie rozprzestrzenia się koronawirusa" – dodał.

Rzecznik podał, że terytorialsi z Podkarpacia wspierali policjantów 2423 razy w kontroli osób przebywających w kwarantannie oraz ponad 1 tys. razy w patrolach prewencyjnych.

Zdaniem dowódcy brygady płk. Dariusza Słoty, współpraca między WOT a policją może się sprawdzić przede wszystkim w działaniach ratowniczo-poszukiwawczych oraz przeciwkryzysowych. "Podpisane porozumienie daje podwaliny do jeszcze szybszej i skuteczniejszej współpracy obu służb" – podkreślił płk Słota.

Głównymi założeniami podpisanego w czwartek porozumienia ma być współpraca obejmująca zagadnienia z zakresu zarządzania kryzysowego, ratowania życia i poszukiwania osób zaginionych. Aby przygotować się do współpracy planowane są wspólne szkolenia żołnierzy i policjantów.

Dokument zakłada również, że służby będę udzielać sobie wsparcia logistycznego, w tym m.in. umożliwienie korzystania ze strzelnic czy sprzętu o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Wcześniej podobne porozumienia z lokalną policją podpisały brygady WOT m.in. ze Śląska i Małopolski.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Piotr ze Szwecji
środa, 5 sierpnia 2020, 10:23

To może pojazdy terenowe Aero (albo terenówki Ford Ranger) też powinny trafić na wyposażenie WOT? Przydałyby się w sytuacjach bardziej policyjnych. W końcu nie do walki z jednostkami frontowymi wroga WOT powołany został, a właśnie do trzymania terenu.

Riki
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:57

To się będzie działo.Brakuje Antonia

Olo
piątek, 31 lipca 2020, 23:33

To od czego realnie jest WOT, skoro żeby uczestniczyć w takich działaniach trzeba podpisywać specjalne porozumienia?

Polo
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:01

Aby legalnie kasę brali.. za pomoc w sprawdzeniach na kwarantannie osób za weekend 600 a w tygodniu 180 za służbę a nic nie robili siedzieli na siedzeniu z tyłu i tyle roboty.

Tweets InfoSecurity24