Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Podhalańczycy ćwiczą ze Strażą Graniczną

  • Podhalańczycy podczas szkolenia z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Fot. st. szer. Bartłomiej Różański

Żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa szkolili się z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Czarnej Górnej w Bieszczadach. Celem ćwiczeń było doskonale umiejętności współpracy podczas prowadzenia działań w bezpośredniej strefie ochrony granicy.

Żołnierze 21 BSP już wcześniej ćwiczyli ze Strażą Graniczną. Wspólne szkolenia prowadzili już między innymi żołnierze 21. batalionu dowodzenia z kompanii rozpoznawczej i 5. batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla. Tym razem we wspólnych ćwiczeniach, które odbyły się 13 kwietnia w Bieszczadach, wzięli udział żołnierze 1. batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa.

Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas tej pierwszej podhalańczycy zapoznali się z charakterystyką ochranianego odcinka oraz strefy nadgranicznej. Ponadto poruszono problemy bezpieczeństwa w trakcie realizacji zadań w strefie. Przedstawiciele SG dokonali prezentacji sprzętu i wyposażenia specjalistycznego, wykorzystywanego podczas ochrony granicy. W części praktycznej żołnierze zapoznali się z przebiegiem granicy państwa w terenie, prowadzeniem działań w bezpośredniej ochronie granicy, a także przyglądali się współdziałaniu z przewodnikiem psa służbowego. Po zmierzchu, w warunkach ograniczonej widoczności, już z wykorzystaniem noktowizji, funkcjonariusze placówki z Czarnej Górnej wspólnie z żołnierzami patrolowali teren zarówno pieszo, jak i na pojazdach.

Straż Graniczna prowadzi szereg wspólnych ćwiczeń z różnymi służbami podlegającymi zarówno pod MON, jak i MSWiA. Przykładem takich działań były ćwiczenia z 11 kwietnia, gdy funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadodrzańskiego Oddziału SG współpracowali ze Służbą Więzienną, Policją oraz Państwową Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń prowadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu było doskonalenie procesu decyzyjnego w sytuacjach kryzysowych i współdziałania służb podczas likwidacji różnych zagrożeń, które mogą wystąpić w areszcie lub innej placówce.

Reklama

Komentarze

    Reklama