Ostrzeżenie przed zamachami na policjantów. Polskie służby w stanie gotowości

13 maja 2021, 09:01
policja, patrol, policjant, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

Al-Kaida wzywa do zamachów na policjantów i oferuje potężne kwoty. Z najnowszych informacji wynika, że ataki na policję planowane są w całej Europie, a być może także w Polsce. "Polskie służby wiedzą o zagrożeniu i podejmują odpowiednie działania" – powiedział portalowi tvp.info rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak pisze portal, o zagrożeniu poinformowała europejska agencja FRONTEX w notatce przekazanej państwom UE. TVP Info powołując się na ustalenia Wirtualnej Polski, która dotarł do informacji, jaka 6 maja została rozesłana policjantom w całym kraju. 

"Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego KGP uzyskał, za pośrednictwem Wydziału d/w z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP, informację przesłana przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX o możliwym zagrożeniu przeprowadzenia ataków terrorystycznych na funkcjonariuszy policji w krajach zachodnich" – napisano w tym dokumencie. 

Tvp.info zwraca przy tym uwagę, że niedawno wezwanie do zamachów na policjantów pojawiło się w czasopiśmie "The Wolves of Manhattan Magazine" zbliżonym do Al-Kaidy. Hiszpańska policja alarmowała wówczas, że zamachowcy jako cel wskazują wszystkie formacje policyjne w Europie Zachodniej, oferując 60 tys. euro za zabicie policjanta – pod warunkiem, że jest chrześcijaninem, Żydem albo ateistą.

Według tego czasopisma pierwszy "samotny wilk", który zabije policjanta w kraju zachodnim, powinien udokumentować atak i wysłać zdjęcie mailem hostowanym na serwerze jednej z organizacji terrorystycznych. Nagroda ma być wypłacona w bitcoinach "przez osobę trzecią". W artykule poinstruowano też sympatyków islamskich organizacji terrorystycznych, aby dokonywali ataków na policjantów interweniujących podczas manifestacji ze względu na "liczne cele w zasięgu", możliwość zachowania anonimowości w tłumie, łatwość przeprowadzenia takiej akcji i noszenia przy sobie broni. Wskazano, że "samotny wilk" powinien wybrać masowe i chaotyczne protesty, np. takie, jakie miały miejsce po wyborach w USA, lub manifestacje ruchu "żółtych kamizelek" we Francji. Dodano, że najlepiej działać w nocy, "aby łatwiej uciec i ukryć się po ataku".

Ostrzeżenie dotarło także do Polski właśnie z Hiszpanii. WP.pl pisze, że źródłem informacji o planowanych atakach na funkcjonariuszy policji jest jedna z hiszpańskich służb. 

Sprawą zajmuje się także polska policja. "Ta sytuacja jest nam znana, podobnie jak i naszym zaprzyjaźnionym formacjom policyjnym w Europie, o czym informowały media zagraniczne. Oczywiście w związku z tym podejmowane są odpowiednie czynności, jednak ze względu właśnie na bezpieczeństwo naszych policjantów nie mogę wchodzić w szczegóły" - powiedział Tvp.info rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Podkreślił jednocześnie, że priorytetem jest bezpieczeństwo polskich policjantów, a im mniej szczegółów "w zakresie środków bezpieczeństwa, tym większe bezpieczeństwo możemy zagwarantować".

PAP/IS24

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
TT
sobota, 15 maja 2021, 17:39

To się zrobi za kartą zapoznania i będzie git.

Sierżant
czwartek, 13 maja 2021, 20:09

Proponuję zakupić jeszcze więcej kamerek dla policjantów. To skutecznie poprawi ich bezpieczeństwo.

ktoś tam
czwartek, 13 maja 2021, 13:51

ciekawe czy na tej podstawie kwp-y wydałyby zgodę policjantowi na posiadanie broni palnej do obrony własnej? niczego nie oczekuję od firmy, jedynie aby wydała zgodę do samoobrony

pies
piątek, 14 maja 2021, 12:56

Nie wydadza zgody. Uzasadnieniem odmowy bedzie fakt, ze masz bron sluzboea, ktora mozesz i powinienes zabierac do domu.

Ktoś tam
czwartek, 13 maja 2021, 12:51

Ciekawe czy w takiej sytuacji ten argument by przeszedł we wniosku o udzielenie zgody na posiadanie broni palnej do ochrony własnej? Ja niczego więcej od Policji nie oczekuje, wystarczy że da mi możliwość samoobrony, zresztą co Policja może dać policjantom? Kolejne pismo do zapoznania?

@
czwartek, 13 maja 2021, 22:10

Racja

brawo!
czwartek, 13 maja 2021, 13:52

" co Policja może dać policjantom? Kolejne pismo do zapoznania?" Świetne, brawo!

Pies
czwartek, 13 maja 2021, 11:31

Alkaida w Polsce nie musi się starać , nas skutecznie wykanczają przełożeni , a obecnie rządzący skutecznie im w tym pomagają.

niedziela, 16 maja 2021, 22:47

po co pisać więcej bo nic dodać nic ująć

Tweets InfoSecurity24