O bezpieczeństwie granic zewnętrznych UE - Joachim Brudziński spotkał się z dyrektorem Agencji Frontex

5 kwietnia 2018, 12:59
MSWiA Frontex
  • Minister Joachim Brudziński gościł Fabrica Leggeriego, dyrektora wykonawczego Frontex`u;
  • Dyskutowano zarówno o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic, jak i działalności Agencji Frontex w Polsce.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński gościł Fabrica Leggeriego, dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Dyskutowano zarówno o współpracy w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE, jak i funkcjonowania siedziby Agencji w Warszawie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na swojej stronie internetowej, że do rozmowy doszło w siedzibie MSWiA. "Podczas spotkania omówiono najważniejsze sprawy dotyczące roli i działalności Agencji Frontex, w tym temat współpracy z Polską, w kontekście wyzwań na granicach zewnętrznych UE" - podkreślono.

Dodano, że podczas spotkania poruszone zostały również kwestie wynikające z podpisanej 9 marca 2017 r. umowy regulującej funkcjonowanie siedziby Agencji w Warszawie. Na mocy umowy Polska przekazała trzyhektarową nieruchomość w Warszawie, na której Frontex wybuduje swoją siedzibę. Umowa reguluje także kwestie związane m.in. ze statusem prawnym agencji i jej pracowników. Przewiduje też powstanie europejskiej szkoły dla dzieci pracowników agencji.

Frontex powstał w 2004 r. a od października 2016 r. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej(Frontex) działa w obecnej postaci. Do głównych zadań agencji należą: monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie analizy ryzyka, monitorowanie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, zapewnianie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, wspieranie operacji poszukiwawczych i ratowniczych, wspieranie - wraz z innymi agencjami UE - krajowych organów straży przybrzeżnej. Jednym z zadań agencji jest nadzorowanie i organizowanie przymusowych powrotów z państw członkowskich.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets InfoSecurity24