Nowe radiowozy już niedługo wyjadą na drogi [FOTO]

8 kwietnia 2019, 14:19
1-308951
Fot. Policja.pl

Do jednostek Policji w najbliższym czasie trafią nowoczesne radiowozy – informuje Komenda Główna Policji. W czerwcu 2017 roku powołany został zespól ds. dialogu technicznego mającego na celu określenie możliwości technicznych przystosowania do służby w Policji pojazdów typu kombi-van wyposażonych w przedział dla osób zatrzymanych, a także stosowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie sygnalizacji uprzywilejowania w ruchu drogowym tego typu pojazdów. "Wynikiem prowadzonych w ramach dialogu technicznego konsultacji, dotyczących możliwości adaptacji pojazdu tego typu, jest konstrukcja uniwersalnego radiowozu spełniającego zapotrzebowanie w zakresie samochodu patrolowego oraz pojazdu do przewozu osób zatrzymanych" - przekonują policjanci. 

W kwietniu 2018 r. rozpoczęto pracę nad opisem specyfikacji technicznej samochodu oznakowanego typu kombi-van wyposażonego w przedział dla zatrzymanych oraz sygnalizacje uprzywilejowana w ruchu drogowym. 

Całość działań związanych z pracami nad wprowadzeniem uniwersalnego, nowoczesnego radiowozu kombi-van dla polskiej Policji, zaowocowała powstaniem samochodu wyposażonego w nowoczesną automatyczną skrzynię biegów pozwalającą, jak podkreśla KGP  "skupić się kierowcy na prowadzeniu pojazdu i obserwacji otoczenia". Załoga ma do dyspozycji nowoczesny system uprzywilejowania dostosowujący moc świetlną i intensywność dźwięku do pory dnia, wykorzystujący w zależności od potrzeb technologie diod duo-color (zmiana światła z koloru niebieskiego na czerwony lub biały w zakresie doświetlania pola pracy załogi).

W celu ułatwienia obsługi zastosowano specjalny przycisk, za pomocą którego uruchamia się sygnały świetlne i dźwiękowe. Powtórne użycie przycisku powoduje pozostawienie tylko sygnałów świetlnych, a trzecie wyłącza system. Drugi rząd siedzeń wyposażony został w podłokietnik mieszczący dwa składane stoliki do sporządzania dokumentacji służbowej, miejsce na jej przechowywanie, dodatkowe gniazda USB i zasilania. Pojazd wyposażono w automatyczną klimatyzację i niezależne ogrzewanie postojowe. Tylna przestrzeń samochodu została wykorzystana na wyizolowane pomieszczenie do bezpiecznego przewozu osoby zatrzymanej. Ta część również jest klimatyzowana i wentylowana. 

Nowe radiowozy będą wykorzystywane przez jednostki Policji w całym kraju.

KGP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Policjant
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 16:47

Nareszcie normalne auta

Ja
czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:57

"Nareszcie normalnie auta" nie ciesz się tak, dopóki nie przyjdą. Opisu wygląda bajeczka a w praktyce zapewne nie obejdzie się bez usterek szczególnie jeżeli pojazdy przejdą przez firmy dostosujące je do potrzeb danej formacji (a większość tak robi). Ogólnie brawo za zmianę. Szkoda, że nie terenowe-vany

Mich
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 20:51

Dokładnie idealnie do patrolowki

Tweets InfoSecurity24