Nowa kurtka ochronna dla policji

21 października 2020, 13:29
kurtka ochronna policja
Fot. Polska Policja, Twitter

Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zaprezentował się podczas konferencji z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim w nowej kurtce ochronnej. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, wprowadzana jest ona na wyposażenie formacji. 

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, kurtka ochronna typu softshell to nowy element umundurowania, który wprowadzany jest na wyposażenie policjantów. Rzecznik prasowy komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka poinformował redakcję, że trwają prace legislacyjne mające na celu dokonanie odpowiednich zmian w przepisach. Oprócz samej kurtki, którą zaprezentował na konferencji gen. insp. Jarosław Szymczyk, dotyczą one rownież nowego wzoru ubioru wyjściowego w kolorze granatowym.

Kurtka typu softshell została opracowana w związku z potrzebami wynikającymi z warunków pełnienia służby przez policjantów - tłumaczy insp. Ciarka. Jej próbami użytkowymi zajęli się policjanci warszawskiej prewencji. Ma ona pozwolić na "zachowanie komfortu podczas realizacji przez policjantów zadań związanych z działaniami zespołowymi, w ramach pododdziału zwartego, w czasie których noszą oni na umundurowaniu ochrony przeciwuderzeniowe". Kurtka przysługiwała będzie policjantom jako dodatkowe wyposażenie. 

Konstrukcja tej kurtki oraz rodzaj zastosowanych materiałów jest dostosowany do warunków służby pełnionej przez policjantów, w tym do zadań, których realizacja jest związana z noszeniem na umundurowaniu ochron przeciwuderzeniowych.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Granatowa rewolucja

Wprowadzenie nowego umundurowania Polskiej Policji to część zeszłorocznych obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Wzór nowego ubioru wyjściowego nawiązuje do tradycji i etosu służby policjantów w okresie 20-lecia międzywojennego. Insp. Ciarka podkreślił, że wprowadzenie na wyposażenie policjantów nowego umundurowania było poprzedzone testowaniem partii próbnych prototypów wzorów. "Próby użytkowe zostały zakończone, a ostateczne wzory przedmiotów określone w obecnie procedowanych przepisach" - dodał. Zmiana umundurowania wyjściowego w policji związana jest, jak tłumaczy formacja, z potrzebą "dostosowania tego ubioru do współczesnych wymogów, zarówno w zakresie konstrukcji jak i surowców, z których jest wykonany". Jeszcze w zeszłym roku przewidywano, że w ciągu 5-6 lat trafi do wszystkich funkcjonariuszy. 

Funkcjonujący obecnie wzór w kolorze błękitno-szarym wykorzystywany jest od 1991 roku. Od czasu wprowadzenia nie był modernizowany. "Dynamicznie rozwijający się rynek surowców włókienniczych oraz nowych technologii pozwala na wykonanie umundurowania z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta, aby posiadał nowoczesne i wygodne umundurowanie" - zaznacza insp. Ciarka. Nowe granatowe mundury wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym. 

Nowy wygląd zyskało nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę "palmety" właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową. 

MR

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
danny
środa, 21 października 2020, 19:04

Mundurówka to 2200 zł., zamiast biadolić to sobie proszę kupić umundurowanie , ja tak robię. Kaburę dostałem ,,naleśnika'' to kupiłem sobie taka jaka jest mi potrzebna do P 99.

ZZ
środa, 21 października 2020, 22:09

Wiesz ile kosztuje komplet umundurowania? Nieco więcej niż kabura. A na interwencji co jakoś czas uszkodzenie. I państwo nie wymieni, bo nie

Iga
środa, 21 października 2020, 22:09

Mundurówka służy do uzupełniania zużytego sortu... W policji nawet inne buty sa nie mile widziane jak trafisz na czubka...a co do własnego wyposażenia to przecież przepisy zakazują ;-)

Polko
środa, 21 października 2020, 18:35

Nowa kurtka to najważniejsza sprawa, zwłaszcza dla dygnitarzy.Tak rozwiązuje się problemy policji.Brawo KGP

Qwerty
środa, 21 października 2020, 17:35

Kiedy wreszcie zostanie wprowadzone przez KGP nauczanie ma odległość jeśli chodzi o kurs podstawowy?

Policjant 14 lat w sluzbie
środa, 21 października 2020, 16:55

Ja do tej pory nie otrzymałem nowego ćwiczeń ego munduru. W wojewódzkiej słyszę nie-bo nie. Jest ich poprostu za mało. A jak są to dziecięce rozmiary. Dodatkowo w Poznaniu w wojewódzkiej nie mają kabur na lewą rękę do Waltera... Śmiech na sali

Kask
środa, 21 października 2020, 19:20

W Olsztynie też lewych nie mieli.

Olo
środa, 21 października 2020, 16:36

No i super. Tylko czy ktoś pomyślał o sensie wydawania milionów złotych na mundury galowe, które przeciętny policjant zakłada kilka razy w życiu? Dlaczego zamiast galowego nie dostaje drugiego kompletu ćwiczebnego w ktorym występuje na co dzień? Który się najbardziej zużywa, a w prewencji często niszczy. A mundurówka dalej jest na poziomie kompletu czarnego moro raz do roku.

Zainteresowany policją
sobota, 21 listopada 2020, 23:24

Mundur galowy powinien być obowiązkowy do kupienia dla oficerów i kompani reprezentacyjnych, reszta powinna mieć przynajmniej po dwa ćwiczebne i jeden służbowy. Ruch drogowy też mógłby w ćwiczebnych z jakimiś elementami odblaskowymi wszytymi od razu. Funkcjonalność przede wszystkim.

Tweets InfoSecurity24