Mundury do wymiany. Jesienno-zimowe zakupy SG

5 listopada 2018, 15:14
fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna
  • Do 15 marca następnego roku, na wyposażenie polskiej Straży Granicznej może trafić 1800 kompletów ubrań na złą pogodę z nadrukiem maskującym wraz z ubraniami uniwersalnymi-ocieplaczami, kolejnych, maksymalnie 500 kompletów jest objętych prawem opcji. Do 30 czerwca 2019 planowane jest pozyskania kolejnych 3400 kompletów tego rodzaju umundurowania, które mogą zostać rozszerzone o maksymalnie 500 w ramach prawa opcji.
  • W następnym roku, do SG może trafić również nawet do 14 600 polowych mundurów polowych letnich z nadrukiem maskującym SG14;
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „POLSKÓR” Bogdan Stasiołek z Tomaszowa Mazowieckiego złożyło jedyną ofertę w przetargu SG na 1300 kamizelek operacyjno-taktycznych z napisem „Straż Graniczna Polish Border Guard”;

Straż Graniczna zamierza zainwestować w umundurowanie oraz elementy wyposażenia swoich funkcjonariuszy. W jednym z przetargów, podzielonym na dwie części, chce kupić nawet 6200 kompletów ubrań z nadrukiem maskującym, przeznaczonych do służby w złej pogodzie wraz z ubraniem uniwersalnym-ocieplaczem. Inny przetarg ma objąć nawet do 14 600 polowych mundurów letnich z nadrukiem maskującym SG14. Oprócz wspomnianych mundurów, rozpoczęta została także procedura dotycząca pozyskania nawet do 1900  kamizelek operacyjno-taktycznych. O skali obecnych zakupów może świadczyć fakt, że w Straży Granicznej służby prawie 15 tys. funkcjonariuszy.

Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, to do 15 marca następnego roku, na wyposażenie Straży Granicznej może trafić, w pierwszej części zamówienia, 1800 kompletów ubrań na złą pogodę z nadrukiem maskującym wraz z ubraniami uniwersalnymi-ocieplaczami. Kolejnych, maksymalnie 500 kompletów jest, w tym przypadku, objętych prawem opcji. W drugiej części tego samego przetargu, mamy do czynienia z planami pozyskania kolejnych 3400 kompletów tego rodzaju umundurowania, które mogą zostać rozszerzone o maksymalnie 500 w ramach prawa opcji. Koniec realizacji tej części zamówienia został określony na 30 czerwca 2019 r.

image
Fot. Straż Graniczna

W ocenie ofert na obie części przetargu brane będą pod uwagę takie kryteria jak cena (60 proc.), jakość (30 proc.) oraz gwarancja (10 proc.). Otwarcie złożonych do przetargu ofert ma nastąpić 21 listopada bieżącego roku. W specyfikacji technicznej można przeczytać, że ubranie na złą pogodę składa się z kurtki oraz spodni, gdzie materiałem zewnętrznym jest wodoszczelny i paroprzepuszczalny laminat 3 warstwowy. Sama tkanina jest barwiona na kolor oliwkowy i posiada nadruk maskujący czterokolorowy oznaczony jako SG 14, w skład którego wchodzi kolor jasnozielony, ciemnozielonym brązowy i czarny.

Dopełnieniem ma być ubranie wielofunkcyjne uniwersalne -ocieplacz. Może być ono stosowane do ocieplania ubrania na złą pogodę, do noszenia jako dres oraz jako ubiór wierzchni w postaci bluzy. Składa się z luźnej bluzy ze stójką, z możliwością wkładania jej jako kołnierz, zasuwanej przy tym na zamek błyskawiczny oraz zwężanych ku dołowi spodni, ściągniętych w talii sznurkiem i gumą.

Mundury letnie oraz polowe

Jeszcze większe, patrząc na liczbę etatów w Straży Granicznej, jest potencjalne zamówienie mundurów polowych z nadrukiem maskującym oraz mundurów polowych letnich z nadrukiem maskującym. Jest ono podzielone na trzy części, gdzie w pierwszym zamówieniu mowa jest o pozyskaniu 3500 polowych mundurów w ramach zamówienia podstawowego, a do 1000 w przypadku skorzystania z prawa opcji. Druga część zamówienia obejmuje 2000 kompletów letnich mundurów polowych SG, przy nawet do 500 kolejnych w prawie opcji. Zaś trzecia część, to już zamówienie na 6200 letnich mundurów polowych i nawet do 1400 kolejnych kompletów w przypadku prawa opcji.

Czytaj też:  Straż Graniczna podpisała umowę na dostawę śmigłowca

Część pierwsza i druga, zgodnie z założeniami SG, ma zostać skompletowana do 15 marca 2019 r., a największa cześć trzecia do 30 czerwca tego samego roku. W ocenie brane będą pod uwagę takie kryteria jak oczywiście sama cena (60 proc.), ale też jakość (30 proc.) i gwarancja (10 proc.). Mundur polowy SG jest dwuczęściowy i składa się z bluzy oraz spodni. Jest wykonany z tkaniny drelichowej, barwionej na kolor oliwkowy, posiadające nadruk maskujący SG14 oraz wykończenie wodoodporne. W tym przetargu, planowane otwarcie ofert ma nastąpić 26 listopada bieżącego roku.

Prawie 2 tys. nowych kamizelek operacyjno-taktycznych 

Jednocześnie, wiemy już jakie firmy złożyły swoje oferty w przetargu na dostawę 1300 kamizelek operacyjno-taktycznych z napisem „Straż Graniczna Polish Border Guard”. Jedynym zainteresowanym jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „POLSKÓR” Bogdan Stasiołek z Tomaszowa Mazowieckiego. Zaproponowało ono łączną cenę brutto wynoszącą 689 415 zł, gdzie cena zamówienia podstawowego ma być równa 471 705 zł. Wyznaczając okres gwarancji na 28 miesięcy, licząc od daty wydania kamizelek z magazynu do użytkowania.

fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl
fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl

Dostawy powinny odbyć się do 28 grudnia bieżącego roku, zarówno w zakresie zamówienia podstawowego jak i objętego prawem opcji. SG zaznaczyła przy tym, że kwota jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia podstawowego wynosi 474 103,50 zł brutto. Kamizelki operacyjno-taktyczne są przeznaczone dla funkcjonariuszy pełniących służbę graniczną. Pozwalają na przenoszenie przez funkcjonariusza radiotelefonu, amunicji do strzelb gładkolufowych 12/70, magazynków do PM-98 i innego uzbrojenia, kajdanek, dokumentów czy maski przeciwgazowej.

jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Psich sskkkkebzjskenbdjxks
środa, 7 listopada 2018, 00:39

Nie narzekajcie my w straży pożarnej nie mamy nawet podzialu na letnie i zimowe jeden nomex i dwie koszarowki nie zależnie od pory roku

Funkcjonariusz SG
wtorek, 6 listopada 2018, 10:46

Tylko szkoda, że mundury Straży Granicznej mają krój, który był wprowadzony 30 lat temu. Poza wzorem maskowania zupełnie nic się nie zmieniło. O ile spodnie są jeszcze w miarę ok to bluza nie nadaje się do niczego. Kieszenie na guziki, z których nic nie można wyjąć po włożeniu kamizelki, zbędne kieszenie na dole, które utrudniają włożenie bluzy w spodnie, wykładany kołnierz zamiast stójki, który przeszkadza po włożeniu kamizelki i nie chroni szyi od otarć, jeszcze guma, która powoduje otarcia i jest zupełnie zbędna, gruba podszewka na całych plecach w letnim mundurze itd, itp. Koszulka letnia z munduru polowego uszyta jak garniturowa tylko z krótkim rękawkiem to kolejna porażka. Zakup mundurów według obecnych wzorów to wyrzucenie pieniędzy w błoto i męka dla funkcjonariuszy, którzy pracują w terenie. Bo być może te mundury w KGSG za biurkiem się sprawdzą, bo patrząc na nie widać , że były projektowane dla funkcjonariuszy z KGSG i OSG siedzących za biurkami.

Mundur
wtorek, 6 listopada 2018, 08:26

Nie ma tak kolorowo, koszty nowych polowych mundurów funkcjonariusze ponoszą sami z też. Mundurowi która była zawsze przeznaczona na uzupełnianie umundurowania wyjściowego a nie polowego.

SG
poniedziałek, 5 listopada 2018, 18:13

To zobaczymy gdzie trafią mundury polowe i na złą pogodę,jak również kamizelki.Z doświadczenia wiem że najpierw poubierają się w Komendzie Głównej,Oddziałach i Ośrodkach Szkoleniowych.Jak coś zostanie to rzucą funkcjonariuszom z pierwszej linii czyli służącym na granicy zewnętrznej jak i wewnętrznej.Samo życie.