Modernizacja i co dalej? W Lublinie o przyszłości Służby Więziennej [WIDEO]

21 marca 2019, 09:47
SW, służba więzienna. fot. Facebook SW
Fot. OISW Rzeszów/Facebook Służba Więzienna

W Służbie Więziennej trwa pierwsza w historii modernizacja. Nowe mundury, remonty zakładów karnych i aresztów śledczych, sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy, to tylko niektóre z elementów programu, który wchodzi właśnie w decydującą fazę. SW jako jedną z największych w Polsce służb mundurowych dotykają również problemy, ale jak podkreśla mjr Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej, zadaniem programu modernizacji jest właśnie eliminacja większości z nich. O wyzwaniach, modernizacji i rozwoju formacji, mundurowi rozmawiać będą też podczas kwietniowej Konferencji i Targów #WIĘZIENNICTWO2019 w Lublinie.

Służba Więzienna się zmienia i nie chodzi tutaj tylko o nowe umundurowanie. Zmiany objęły m.in. reorganizację zakładów karnych i aresztów śledczych. W wyniku tych działań zniesiono 15 aresztów śledczych, a kolejnych 18 więzień przekształcono w oddziały zewnętrzne. W  10 oddziałach utworzono areszty śledcze.

W 2018 roku Służba Więzienna sfinalizowała również przetarg na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45. Na początku roku ruszyła też Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki. Służba Więzienna była bowiem do tej pory jedną z nielicznych formacji mundurowych w Polsce, która nie posiadała własnej akademii.

Ale, jak podkreślają przedstawiciele Służby Więziennej, przed formacją stoją też spore wyzwania. Z jednej strony wynikają one chociażby z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa w zakładach karnych w związku z rozwojem i powszechnym dostępem do najnowszych technologii, które mogą być wykorzystywane przez więźniów, z drugiej - często mówi się o coraz powszechniejszym systemie dozoru elektronicznego, który od ubiegłego roku w całości jest zarządzany właśnie przez SW. 

O modernizacji, dozorze elektronicznym czy nowoczesnych rozwiązaniach ochronnych w więziennictwie, funkcjonariusze SW będą mieli okazję porozmawiać już niebawem w Lublinie. Na początku przyszłego miesiąca  (3-4 kwietnia), na terenie Targów Lublin, odbędzie się konferencja i targi #WIĘZIENNICTWO2019. „Chcemy rozmawiać o zmianach jakie zachodzą w Służbie Więziennej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl mjr Bartłomiej Turbiarz. Targowo-konferencyjna formuła pozwoli też mundurowym na zapoznanie się z ofertą firm, które na co dzień tworzą rozwiązania dla sektora bezpieczeństwa.  

Główne stoisko na Targach w Lublinie, będzie poświęcone właśnie Służbie Więziennej, jako bohaterowi tego wydarzenia. Zaprezentujemy tam m.in. cele mieszkalną, do której będzie można wejść, urządzenia techniczno-ochronne stosowane w jednostkach, będzie system dozoru elektronicznego, będą nasze więzienne samochody (…) będziemy informowali też jak można zostać funkcjonariuszem Służby Więziennej

mjr Bartłomiej Turbiarz, Centralny Zarząd Służby Więziennej 

„Nasza obecność na targach, takich jak te w Lublinie, to wręcz obowiązek” – dodał mjr Turbiarz. 

Więcej informacji na temat Konferencji i Targów #WIĘZIENNCTWO można znaleźć na stronie wieziennictwo.targi.lublin.pl. InfoSecurity24.pl jest głównym patronem medialnym wydarzenia.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
L.Kucyrka
piątek, 22 marca 2019, 20:07

Dopóki nie wyeliminujecie nepotyzmu nie będzie dobrze.

Ehh...
piątek, 22 marca 2019, 10:11

Dodajcie jeszcze ze są zk gdzie brakuje w ochronie nawet i 50 f-szy

Kandydat
piątek, 22 marca 2019, 09:20

Szkoda tylko że nie macie pracowników a przebierać sobie ludzi jak pionkow cała rekrutacja trwała pół roku rozmowy testy itp po czym przychodzisz na komisje lekarska i zostajesz uwalony za tatuaż który od samego początku nie ukrywales... W dzisiejszych czasach to jak dla mnie żenada zacznijcie od zmiany przepisów najgorsze jest to że ktoś chce pracować stara się i traci czas i pieniądze na moją rekrutację poszło już z 2 tys 4 komisje za każdym razem N za tatuaż który narusza wizerunek funkcjonariusza a jest niewidoczny przy pełnym umundurowania... Porażka

Starszy strażnik
piątek, 22 marca 2019, 09:17

Też pracuję w tej patologii na oddziale 12 lat i starszy strażnik. Ten okręt już tonie. Coraz mniej ludzi a coraz więcej pracy. Te podwyżki nic nie zmienią a wręcz przeciwnie, to będzie strzał w kolano.

Szczepan
piątek, 22 marca 2019, 05:56

Kadrowo nie ma problemu a walimy dodatki cały czas .... Ten okręt już dawno utona teraz szuranie po dnie a natrafimy na uskok i wpadniemy do niego to będzie koniec tej dziwnej służby.... Miło będzie oficera zobaczyć na oddziale jeszcze trochę .... Proces upadku SW już nie da się zatrzymać ..tylko czekać aż je...

Tweets InfoSecurity24