Minister sprawiedliwości ponagla ludzi premiera w sprawie podwyżek w Służbie Więziennej

4 marca 2019, 15:53
służba więzienna, porozumienie, fot. sw.gov.pl
Fot. Służba Więzienna/Facebook

Zgodnie z podpisanym w ubiegłym roku porozumieniem, od 1 stycznia 2019 roku funkcjonariusze Służby Więziennej powinni otrzymać podwyżki. Jednak mimo tego, że zbliżamy się do końca pierwszego kwartału nowego roku, na rządowych stronach próżno szukać projektu rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej. Z informacji do jakich udało się dotrzeć InfoSecurity24.pl wynika, że projekt powstał, a resort sprawiedliwości na początku roku przesłał go do Centrum Analiz Strategicznych wraz z wnioskiem o wprowadzenie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Do dziś projekt nie trafił jednak do wykazu.

„Nasza cierpliwość powoli się kończy” – mówi InfoSecurity24.pl funkcjonariusz służby więziennej na co dzień pełniący służbę w jednym z zakładów karnych na Mazowszu. Wszystko przez przedłużające się prace nad projektem rozporządzenia, dzięki któremu wynegocjowane w listopadzie zeszłego roku podwyżki mogłyby trafić na mundurowe konta. Na projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariusze SW czekają od ponad trzech miesięcy. Na jakim etapie są prace? 

O to, kiedy funkcjonariusze SW otrzymają obiecane podwyżki zapytaliśmy niedawno rzecznik prasową Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Jak zapewniała nas wtedy ppłk Elżbieta Krakowska, wypłaty nastąpią „niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia”. Projektu rozporządzenia nie ma jednak ani na stronach resortu sprawiedliwości, ani Rządowego Centrum Legislacji. Zapytaliśmy więc Ministerstwo Sprawiedliwości na jakim etapie są prace nad przepisami, i kiedy strażnicy więzienni otrzymają wynegocjowane pieniądze.

Jak się okazuje sytuacja nie jest taka prosta. Z przekazanych redakcji informacji wynika, że projekt rozporządzenia powstał w resorcie sprawiedliwości i na początku roku został przekazany do Centrum Analiz Strategicznych wraz z wnioskiem o wprowadzenie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jednak do dziś projekt nie znalazł się w wykazie, a 1 marca „Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Centrum Analiz Strategicznych z prośbą o przyspieszenie wydania opinii”.

1 marca 2019 r. Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Centrum Analiz Strategicznych z prośbą o przyspieszenie wydania opinii o projekcie umożliwiającej dokonanie wprowadzenia projektu do wykazu, a następnie przekazanie projektu do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Zespół Prasowy, Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości 

Biorąc pod uwagę scenariusz, w którym rozporządzenie zostanie przyjęte w trybie obiegowym, co zdarzało się już w przeszłości, projekt i tak wcześniej zostanie skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych. Trudno przewidywać, ile będą one trwać, jednak może się okazać, że podwyżki nie trafią na konta funkcjonariuszy wraz z kwietniową wypłatą (w ostatnich dniach wśród funkcjonariuszy SW pojawiły się nieoficjalne informacje mówiące o tym, że podwyżki mają być wypłacone 1 kwietnia). Z drugiej strony dotychczasowe tempo prac nad rozporządzeniem i fakt, że Służba Więzienna jest obecnie jedyną z protestujących w ubiegłym roku formacji, która obiecanych pieniędzy jeszcze nie otrzymała, sprawiają, że presja środowiska jest bardzo duża, i może wpłynąć na znaczące przyspieszenie procedowania ostatnich etapów prac legislacyjnych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Krzysia
wtorek, 5 marca 2019, 12:14

Zeby inne zawody dostaly takie odprawy jak oni ze mozna kipic pol kawalerki to by bylo dobrze!!

Sflustrowany
wtorek, 5 marca 2019, 10:24

Jak widać na górze tylko gadają, widać jak jest traktowana nasza służba. Najgorsze, że osoby przyjmujące się myślą, że to kraina mlekiem i miodem płynąca. A później się dziwią, że po miesiącu odchodzą.

Kadrowiec
wtorek, 5 marca 2019, 10:14

MON, MSWIA potrafi zadbać o swoje kadry, MS nie potrafi albo ma je głęboko ..... Chyba to drugie. Gdzie jest kierownictwo SW dlaczego nic nie robi. Taką postawą tylko ośmiesza SW w oczach innych służb. Inne służby zawsze z podniesioną głową, dumnie!, SW zawsze na końcu dlaczego tak jest jak budować pozytywny wizerunek jak zabiegać o nowych funkcjonariuszy-:(

Gad
wtorek, 5 marca 2019, 09:52

Znowu na samym końcu. Pięknie panowie z C.Z dbają o swoją kadrę. Ale co tu się dziwić. Oni nie dostają ochlapów ze stołu. Jeszcze 3-4 lata odejdą Ci co są na 15 lat i będzie trzeba zamykać ten cyrk bo nie ma chętnych do pracy a Ci co się już przyjęli obserwują i też się zwolnią.

SW
wtorek, 5 marca 2019, 09:48

Służba Więzienna kona. Podwyżka uposażenia to kroplówka która podtrzymuje przy życiu umierającego pacjenta. Jedyny ratunek to operacja chirurgiczna, która wytnie raka który zabija służbę. O chorobie wiedzą wszyscy ale dla "dobra pacjenta" nikt nic nie mówi.