Reklama

Służby Mundurowe

MAST 2013: system przeciwpożarowy Cobra

  • Jedną z najważniejszych zalet Cobry jest możliwość wycięcia strumieniem wody pod dużym ciśnieniem otworu w ścianach by można było gasić ogień z zewnątrz– fot. M.Dura

Konferencja MAST to nie tylko prezentacja samego uzbrojenie, ale również systemów zabezpieczających normalne działanie jednostek pływających. Jednym z ciekawszych rozwiązań z tego rodzaju, prezentowanych w Gdańsku był szwedzki system przeciwpożarowy Cobra.

Jego najważniejszymi cechami jest możliwość gaszenie pożarów w pomieszczeniach okrętowych i kontenerach bez wchodzenia do środka oraz ich otwierania, krótki czas na zlikwidowanie ognisk ognia oraz bardzo małe zużycie wody (30-60 l/min). Konstrukcja Cobry została opatentowana przez firmę Cold Cut System (wchodzącą obecnie w skład koncernu SAAB) w 1997 r., pierwsze urządzenia zostały zakupione przez szwedzkie służby ratownicze w 2001 r, a przez szwedzką marynarkę dla okrętów w 2008 r. Obecnie ponad 600 takich systemów jest wykorzystywanych na całym świecie.

Więcej: Międzynarodowe ćwiczenia ratowników POLTEX 2013

System Cobra został pokazany na MAST, ponieważ jest on powszechnie stosowany na lądzie, ale jeszcze rzadko przez grupy przeciwawaryjne na okrętach, tymczasem możliwość szybkiego przebicia się przez burtę lub ścianę kontenera za pomocą strumienia wody pod ogromnym ciśnieniem, a następnie wtłoczenia do środka rozpylonych drobinek wody jest doskonałym i bezpiecznym rozwiązaniem dla grup ratowniczych.



Według producenta na przebicie się przez przegrodę stalową o grubości 3 mm potrzeba 3-4 s, o grubości 10 mm – 30-40 s. W czasie faktycznej prezentacji na konferencji MAST rozpalono ogień w kontenerze, którego nie można było ugasić standardowymi gaśnicami. Zamknięto więc kontener by ograniczyć dopływ tlenu, za pomocą kamery termowizyjnej określono miejsce ognia w kontenerze i przystąpiono do gaszenia za pomocą systemu COBRA. W tej akcji strażak na przebicie się przez ścianę kontenera potrzebował około dwóch sekund, na ugaszenie samego pożaru od 15 do 20 s zużywając przy tym jedynie 20 litrów wody.

Więcej: Straż pożarna nie ma pieniędzy – rząd uruchamia rezerwę celową

W przypadku, gdy dostęp do wnętrza pomieszczeń lub kontenerów jest utrudniony, użycie wody do cięcia ścian i do gaszenia, szczególnie gdy we wnętrzu mogą znajdować się materiały niebezpieczne - jest warte rozpatrzenia. Tym bardziej, że jest to sposób bezpieczny dla środowiska.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama